Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

Ramazan’ın ruhuna aykırı bir durum yok

Ramazan’ın ruhuna aykırı bir durum yok
12 Temmuz 2013 - 11:33

Başkan Küçükler, Erzurum ve ilçelerinde gösteri yapacak ekibi basına tanıttı

Ramazan boyunca il merkezi ve 12 ilçede yapılacak etkinlikler hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Kenya’dan gelen ekiplerin de yeraldığı gösterilerde Ramazan’ın ruhuna aykırı bir durum olmadığını söyledi. Küçükler, tartışılan Ramazan davulcularıyla ilgili olarak ise gelecek yıl referandum yapmayı planladıklarını bildirdi.

 

Salih TEKİN / ERZURUM

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Ramazan’da davul çalınması konusunu gelecek yıl referanduma götüreceklerini, halkın vereceği karara göre uygulama yapılacağını bildirdi. Küçükler, Ramazan ayı boyunca Erzurum il merkezi ve 12 ilçede yapılacak etkinlikler hakkında da bilgi verdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Ramazan’da yapılacak etkinliklerin tanıtımı için basın toplantısı düzenledi. Aralarında Kenya’dan bir grubunda yeraldığı gösteri ekibini basına tanıtan Başkan Küçükler, Ramazan etkinliklerini vatandaşların ayağına götüreceklerini belirtti. Erzurum il merkezinin yanı sıra, Horasan, Pasinler, Şenkaya, Oltu, Narman, Tortum, Karayazı, Hınıs, Tekman, Aziziye, İspir ve Aşkale’de gerçekleştirileceğini anlatan Küçükler, dolu dolu bir program hazırlandığını bildirdi. Hem önemli sanatçıların konserinin yanı sıra gösterilerin yeraldığı etkinliklerin Ramazan’ın ruhuna uygun bir şekilde gerçekleştirileceğini ifade eden Küçükler, “Erzurum için önemli dini şahsiyetlerin tiplemelerle anlatılacağı etkinlikler Ramazan’ın ruhuna uygun olacak. Asla içinde bulunduğumuz ayın ruhuna ters bir durum oluşmayacak. Küçük sirk gösterileri veya köpeklerle yapılacak şov Ramazan’ın ruhunu bozan bir durum değil. Bu konulara Kültür Daire Başkanlığımız da son derece önem gösterdi. Erzurum’un önemli şahsiyetlerini insanımıza tanıtacağız” diye konuştu.

Son günlerde tartışmaya sebep olan bazı etkinliklerle ilgili yapılan eleştirileri sosyal medya üzerinden de takip ettiğini ifade eden Küçükler, itirazın gösterinin sunum şekline olduğunu bildirdi.

Ramazan davulcusu referandumu

Basın toplantısında Ramazan davulcularıyla ilgili tartışmalara da değinen Başkan Küçükler, “Bazıları diyor ki ‘bu çağda davula ne gerek var’. Bazıları da davulu kaldırmak mı aklınıza geldi. Bir davulumuz vardı onu da kaldırıyorsunuz’ diye tepki gösteriyor. Bu her iki görüşte birbirine baskın kuran durumda değil. Öncelikle ilimizde davul devam ediyor. Bir yasak söz konusu değil. Ama önümüzdeki yıl Ramazan’a bir ay kala referandum yapacağız. Noter huzurunda şehrin değişik noktalarına sandık koyacağız. Çıkacak sonucu objektif bir şekilde değerlendireceğiz” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.