Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

Ramazanda esnafın yüzü güldü

Ramazanda esnafın yüzü güldü
05 Ağustos 2013 - 11:27

Dünya üzerinde Ramazan ayının manevi etkisinin en fazla hissedildiği il olan Erzurum’da ekonomik patlamaya yaşandı. Binlerce Erzurumlu, Ramazan ayını geçirmek için Erzurum’a akın etti. Tahmini kent nüfusunun 500 bini geçtiği tahmin ediliyor.

Nurullah PALA/ERZURUM

Erzurum, Mübarek bir Ramazan ayını daha coşkulu bir biçimde uğurlamaya hazırlanıyor. Ramazan ayının atmosferinin en fazla hissedildiği ve manevi havasının en çok yaşandığı şehirlerden biri olan Erzurum’da bu Ramazan ayında ekonomik patlama yaşanırken, kış sezonunda adeta sinek avlayan Erzurum esnafının yüzü güldü. Ramazan ayında Erzurum esnafının cebine para girerken, insanlarda huzur içinde şehrin manevi atmosferini doyasıya yaşamaya çalıştı.

Diğer illerden binlerce Erzurumlu geldi

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte diğer illerde ikamet eden binlerce Erzurumlu kente akın etti. Birçok nedenden dolayı diğer illere göç eden Erzurumlular, Ramazan ayının başlaması ile birlikte soluğu baba ocağında aldı. Sayıları binlerle ifade eden gurbetçi Dadaşlar, Ramazan ayını baba ocağında geçirmenin gururunu yaşadı. Dışarıdan binlerce Erzurumlunun şehre gelmesi ile birlikte Erzurum mahşeri bir kalabalığı bünyesinde barındıran il oldu. Erzurum’un 370 bin olan kent nüfusunun bu ay içerinde 500 bini geçtiği tahmin ediliyor. Şehrin kalabalık olması ile birlikte ekonomide de büyük bir canlılık ve patlama yaşandı. İftar saatlerinden sonra binlerce kişi Cumhuriyet Caddesine akın ederken, kent meydanı insan selini barındırıyor.

Ramazanda esnafın yüzü güldü

Ramazan ayı ve yaklaşan Ramazan bayramı esnafın yüzünü güldürdü. Cadde ve sokaklar ile iş yerlerinde canlılık tavan yaptı. Ramazanda birçok esnaf gönlünce iş yapmanın mutluluğunu yaşarken, özellikle pastaneciler, fırıncılar ve kahvehaneciler ile çay ocakları işletmecileri sevindi. Erzurumlular ile diğer illerden Ramazan ayı için gelen vatandaşlar, esnafın cebine milyonlar bırakırken, Erzurum’da tam anlamı ile Ramazan ayına özel bir ekonomi oluştu. Ramazan ayına yüzü gülen esnaf, “Keşke yılın 12 ayı Ramazan ayı gibi canlı ve bereketli olsa. Bu Ramazan ayında yüzümüz güldü. Ramazan ayı olmasaydı halimiz harap olurdu” dedi.

Bayram hazırlıkları başladı

Ramazan ayının son günlerini yaşadığımız Erzurum’da bayram hazırlıkları da başladı. Bayramın gelmesi ile birlikte şekerciler, konfeksiyoncular ve pastaneci esnafın işlerinde büyük bir hareketlilik yaşanmaya başladı. Vatandaşlar, Ramazan Bayramının coşkusunu ve heyecanını en iyi şekilde yaşamak için hazırlıklar yaparken, ulaşım sektörü de bayramın gelmesi ile birlikte önemli ölçüde hareketlenmeye başladı. Ramazan bayramı öncesinde otellerde de doluluk yaşanırken, yetkililerde şimdiden bayram tedbirlerini almaya başladı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.