Erzurum Haber

Ramazan’da bitti sayılır…

Ramazan’da bitti sayılır…
377 Kez
29 Temmuz 2013 - 14:30

Erzurum Emniyet Müdürlüğü tarafından, Ramazan ayında il genelinde eğlence aracı olarak kullanılan maytap, torpil ve çatapat denilen piroteknik patlayıcı maddelerin satışını yapan iş yerlerine yönelik operasyon düzenlendi.
Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:
“Ramazan ayında ilimizde eğlence aracı olarak kullanılmakta olan maytap, torpil ve çatapat isimleri ile bilinen piroteknik patlayıcıların; sokak aralarında, site içerilerinde ve apartman önlerinde patlatılması, bu yerlerde ikamet eden vatandaşlarımız arasında korku, kaygı ve paniğe neden olmaktadır. Ayrıca bu maddelerin herhangi bir önlem alınmadan ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde kullanılması sonucunda organ kaybına varabilen yaralanmaların meydana geldiği bilinmektedir. Bu maddelerin özellikle akşam saatlerinde yoğun olarak kullanılmasından kaynaklanan gürültü kirliliği de halkın huzur ve sükununu olumsuz olarak etkilemektedir.
Söz konusu maddelerin kullanılması ve izinsiz olarak satılması Erzurum Valiliği tarafından yasaklanmıştır. Bu maddeleri satanlar ve kullananlar hakkında emre aykırı davranıştan dolayı Kabahatler Kanunu kapsamında yaptırımlar uygulanmaktadır.
Maytap, torpil ve çatapat gibi maddelerin izinsiz olarak satılmasını ve kullanılmasını engellemek amacıyla ekip ve görevlilerimizce Ramazan ayı içerisinde toplam 78 işyerinde arama yapılmış, bu çalışmalar sonucunda; çeşitli yerlere gizlenmiş halde toplam 6021 adet maytap, torpil, çatapat vb. madde, ayrıca bu iş yerlerinde 278 paket kaçak sigara, 138 adet yasak niteliğe haiz bıçak, 11 Muşta ve 1 adet kuru sıkı silah ele geçirilmiştir. Konusu suç teşkil eden maddelerin ele geçirildiği işyeri sahipleri hakkında adli tahkikat başlatılmış, ayrıca işyerinde piroteknik patlayıcı madde bulundurduğu tespit edilen 15 işyeri sahibine 2.730 TL. idari para cezası uygulanmıştır. Erzurum halkının Ramazan ayını ve Ramazan Bayramını huzurlu bir şekilde geçirebilmesi hedeflenmekte ve çalışmalarımız bu doğrultuda yürütülmektedir. Bu amaçla, halkın huzur ve sükununu bozan her türlü eylem ve oluşumun ortadan kaldırılabilmesi için başlatılan tüm çalışmalarımız aralıksız olarak devam edecektir. Halkın huzur ve sükununu bozanlar hakkında Kabahatler Kanunu kapsamında ve Valilik Makamının emirlerine istinaden ağır yaptırımlar uygulanacaktır. Erzurum halkının bu çalışmalarımıza bilgi, görgü ve duyumlarını 155 Polis İmdat Hattımızı arayarak destek olmalarını bekler, yapılan çalışmalarımız kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.