Erzurum Haber

Ramazan zammı

Ramazan zammı
493 Kez
04 Haziran 2014 - 12:15

Erzurum’da Ramazan ayının yaklaşması ve hayvan teminindeki sıkıntıdan dolayı ete zam kapıda. Et fiyatlarına yaklaşık yüzde 15’lik bir zam yapılabileceğini belirten Kasaplar Odası Başkanı Kenan Ejder, “Devlet ticaret yapıyor, esnafı mağdur ediyor” dedi.
Mihriban Yeşim KÖSEOĞLU/ERZURUM
Erzurum Kasaplar Odası Başkanı Kenan Ejder, tedbir alınmadığı takdirde sadece Erzurum’da değil tüm Türkiye’de et fiyatlarının yükseleceğini söyledi. Et ve balık kumrunun 17 bin 600 liraya bağladığı erkek danayı 20 bin liraya sattığını ileri süren Ejder, kurum müdürünün et fiyatıyla ilgili açıklama yapmasını istedi.
Kasaplar Odası Başkanı Kenan Ejder, son günlerde kesilecek hayvan bulamamaktan şikâyetçi oldu. Oda binasında basın toplantısı düzenleyen Ejder,“Erzurum’da büyük baş olsun küçükbaş olsun hayvan sıkıntısı var. Manisa, Urfa ve Konya’dan küçükbaş hayvanlarımız gelmekte. Kesinlikle yerli ırk olarak koyun bulamıyoruz. Büyük baş hayvana gelince kısıtlı sayıda besi yapan besicilerimiz var. Erkek dana olarak et ve balık kurumu bağlantı yapmış. Kendisi için kesiyor ve ancak kendi ihtiyacını gideriyor. Burada kasap esnafı mağdur oluyor. Türkiye’nin 18 vilayetinde et ve balık kumrunun şubeleri ve bayileri var. Erzurum’da da 3 tane şubesi var. Devlet ticaret yapıyor, esnafı mağdur ediyor. Defalarca biz bu durumu dilekçelerle beyan ettik. 20 gündür et fiyatları hakkında et ve balık kurumuna dilekçe vermişiz. Bize henüz bir geri dönüş yapılmadı” şeklinde konuştu.
Esnaf mağdur
Et ve balık kurumunun verdiği et fiyatının durumu kurtarmadığını belirten Kasaplar Odası Başkanı Kenan Ejder, esnafında mağdur olduğunu söyledi. Ejder, “Zam kapıda ve biz zamdan yana değiliz. Önümüzde kurban bayramı var. Vatandaş kurbanını kesemeyecek. Fiyatlar her gün artıyor. Et ve balık kurumu bugün 17 bin 600 TL erkek danayı bağlamış, 20 bin liraya kıymayı satıyor. Kurum müdürü çıksın açıklama yapsın bakalım ki bu et 20 bin liraya kurtarıyor mu?Kıymayı ucuz fiyattan satıyorsunuz ve esnafı mağdur ediyorsunuz.Devlet eğer ticaret yapmak istiyorsa şuanda Türkiye’de ki bütün kasapları bağlayalım, hepsinin etini temin etsinler ve desinler 20 bin liraya satılacak, satarız. Sen getirip hazır kıyma yapıyorsun, vatandaşın gözü görmüyor. Kurumun sattığın yağsız kıyma 24 milyon 850 bin lira, kasap esnafının sattığı kıyma 22 TL ama esnafa yazık. Devlet yetkililerinden öncelikle bu işe bir çözüm getirmesini istiyoruz. Yoksa et fiyatları sadece Erzurum da değil Türkiye’nin neresine giderseniz gidin çok pahalı olacak. Yetkililere sesleniyorum biran önce önlemlerini alsınlar” ifadelerini kullandı.
Tarım ve hayvancılık bitmiş durumda
Yapılan basın açıklamasında önemli konulara değinen Hancılar Besiciler Sütçüler Odası Başkanı Sebahattin Bingöl, Erzurum’da ve bölgede hayvancılığın bittiğine dikkat çekti. 2001 yılından beri bu sıkıntıların olduğunu belirten Bingöl, tarım ve hayvancılığın bitmek üzere olduğunu belirtti. Bingöl, “Geçmiş dönemlerde Tekman yollarında, Karayazı yollarında, Tortum’un yollarında gece dâhil bir hareketlilik olurdu. Ama şimdi hiç ses yok. Erzurum, şu anda kendi hayvanını temin edemiyor. Ramazan ayı yaklaşıyor. Maddi durumu iyi olmayan vatandaşlar et almak istiyor. Ancak şu anda böyle bir sıkıntı mevcuttur. Erzurum’da bu işin temsilcileri ortada yok. Kendi hayvanımızı kendimiz temin edemiyoruz. Hayvancılık Organize sanayi yok ve hayvancılık yapan insanlarımız yan yana değil hepsi dağılmış durumda. Doğu Anadolu’da sadece temsilci olarak Erzurum var, oda bu halde. Bir an evvel yan yana gelmemiz lazım. Bu sıkıntılar 2001 yılından beri mevcut. Tarım ve hayvancılık bitmiş durumda” ifadelerini kullandı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.