Erzurum Haber

Pusula sadece yön değil, gerçek hayatın ibresini de gösteriyor

Pusula sadece yön değil, gerçek hayatın ibresini de gösteriyor
593 Kez
10 Mart 2014 - 11:49

SEVDA GÜNEŞ- PUSULA ÖZEL 

Pusula sadece yön değil, gerçek hayatın ibresini de gösteriyor 

İstedim ki bu hafta sizlere birazda her sabah alıp okuduğunuz Pusula’yı anlatayım. Heyecanlıyım zira bu hafta bizim üçüncü doğum günümüz. Üç yıl önce Çaykara Caddesi’nde temellerimizi atığımız gözbebeği gazetemiz sizlerin desteği ile ikinci yaşını bitirip üçüncü yaşından gün alıyor. Her başarının altında inanmışlık yatar. Bir işe karar verip başlamak, başarmanın yarısıdır denir. İşte bu düşüncelerle yola çıktı Pusula ailesi. Ulaştırma servisinden, hizmetlisine, muhabirinden, haber müdürüne, yönetmeninden, patronuna kadar herkes, bu gazetenin her türlü zorluğa, kısır düşünceye rağmen, başta Erzurum ve tüm Doğu Anadolu’ya bir nefes, bir yön gösterici olacağını biliyordu. Bu gazete genç fikirlerin, idealist ve deneyimli kadroların biraya gelmesi ile vücut buldu. Yapılanmaya başlanıldığı ilk günlerde elbette önümüz bazı kesimler, bazı dar görüşlüler tarafından kesilmek istendi. ‘O kadar paranızı bu işe yatırmayın, kaybedersiniz’ denildi. Bunların hiçbiri o keskin iradenin karşısında var olamadı. ‘En fazla üç ay yaşarsınız, sonra hezimete uğrarsınız’ telkinleri kafamıza kazınmak istendi. Kiminin ki iyi niyet, kiminin ki hasetti.

Bugün Pusula iki yaşını bitirdi, üç yaşından gün aldı. Devletin teşviki ile yıllarca bu kenti sömüren ulusal sermayenin matbaaları, teşvik bitince ‘harç bitti yapı paydos’ dedi ve Karadeniz’in yolunu tutu. O günlerde canımız yandı. Amcamız, dayımız, komşumuz ya da hiç tanımadığımız onlarca Erzurumlu işsiz kaldı. Pusula sadece bir gazete kurmadı, aynı zamanda Doğu’nun tek modern WEB Ofset Baskı Tesislerini hayatiyete geçirdi. Tek kuruş kredi ve teşvik almadan, kendi öz sermayesi ile yapılandı. Karadayı Holding bünyesinde faaliyet gösteren Pusula Bölge Gazetesi, 14 ilin tek gazetesi olmayı başardı.

Elbette bu başarının hepsi Pusula ailesine ait değil. Abone olarak bize destek veren, il ve ilçelerdeki gazete bayilerinde bizi tercih eden vatandaşlarınız var olmamızda en büyük etken oldu. Reklam vererek bizi ayakta tutan değerli yatırımcıların emeği asla yok sayılamaz.

Erzurum’da doğan Pusula Gazetesi, bölgedeki iller tarafından da kısa sürede tutuldu. Kars’tan Hakkari’ye, Bingöl’den Ardahan’a kadar uzayan bir okuyucu kitlesine sahip oldu. Güne Pusula ile başlayan tüm okurlara verdikleri destekten dolayı çok ama çok teşekkür ederiz.

Ahmet Metin Karadayı’nın sahibi olduğu Pusula Gazetesi, genç, idealist ve tecrübeli bir ekipten oluşuyor. Gazetenin Genel Koordinatörlüğünü Sevda Güneş İncesu, Genel Yayın Yönetmenliğini Salih Tekin, Yazı İşleri Müdürlüğünü Cihat İncesu, Haber Müdürlüğünü İrfan Tarakçıoğlu, Görsel Yönetmenliğini ise Ahmet Aygün yapıyor. Genel Müdürlüğü görevini Kenan Güneş’in yürüttüğü gazetede sayfa sekreterliğinde birbirinden yetenekli beş arkadaşımız bulunuyor. Haber merkezi ve spor servisinde, sahada çalışan muhabir arkadaşlarımız 24 saat sizlere en doğru ve hızlı haberi vermek için koşuşturuyor.

Bünyesindeki WEB ofset baskı tesislerinde 10 arkadaşımız görev yapıyor. Yıllarını bu mesleğe veren teknik ekip, baskı tesislerinin kurulmasından günümüze kadar yoğun çaba harcıyor. Tüm çalışan arkadaşlarımız bu toprağın evlatları. Bu kadar başarılı olmalarına rağmen bir gün bu kentten kaçmak gibi fikre asla kapılmamış, şehirlerine her daim sahip çıkmış kişilerdir. Zaman mevhumu gözetmeden çalışan arkadaşlarımız, gazetenin sabah erken saatlerde elinize ulaşması için güneşin ilk ışıklarına değin mesaideler.

Birçok ilde büro kuran Pusula, illerdeki muhabir arkadaşlarımızla o kenttin nabzını tutmaya çalışıyor

Gazetenin Erzurum da yapılanmasının en büyük nedenlerinden biri de, yıllardır kan kaybı yaşayan Erzurum basınına yön vermekti. Yerel basının dönem dönem hiç sayıldığı kentte, Pusula öncesi ve Pusula sonrasını iyi incelemek gerekir. Son sistem teknoloji ile donatılan baskı tesisleri, Erzurum ve bölgede günlük olarak yayınlanan yerel gazetelerin büyük bir kısmına hizmet vermektedir.

Merkez binası Vaniefendi Mahallesi’nde bulunan gazetenin, baskı tesisleri 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde 10 dönüm arazi üzerine kurulmuştur. Aynı arazi üzerinde holding bünyesinde bulunan Karmoni Mobilya Fabrikası bulunmaktadır.

Çok sayıda Karadayı’lara ihtiyaç var

Erzurum, Türkiye de sayılı büyükşehirlerden biri. 1992 yılında Kanun Hükmünde Kararname ile Büyükşehir olan Erzurum’da, elini taşın altına koyacak işadamlarına ihtiyaç var. Konut sektörüne yön veren Karadayı Holding, medya sektöründe yaptığı yatırımlarla basının çıtasını yükseltti ve olmaz denilen başarıldı.

Karadayı Holding, bölgenin nefesi olan Pusula Gazetesi’nin ardından birçok işadamının biraya gelerek kurduğu, uydudan yayın yapan Kardelen TV’nin hisselerini satın alarak bünyesine kattı. Erzurum’un kalkınması için sadece tek bir işadamı elbette yeterli değildir. ‘‘Erzurum’dan bir şey olmaz’’ diyenlere Karadayı Holding, Pusula, Er-çim-san ve daha nice firma örnektir aslında.

Pusula Ankara da günlük olarak okunuyor

Doğu insanının kendi söyleyip, kendi dinleme faslı Pusula ile son bulmuştur. Her gün binbir emekle hazırlanan ve 20 sayfadan oluşan gazetenin tüm sayfaları elektronik ortamda başta Başbakanlık olmak üzere, Türkiye’nin kalbi Ankara’daki yetkili merciler ve kurumlara gönderilmektedir. Şehrinde olup bitenleri Ankara aynı gün görmekte, çözüme yönelik açıklamalarda yine gazete aracılığı ile okurlara duyurulmaktadır. Milli değerlere önem veren, basın ilkelerinden asla sapmayan gazetemizde bir taraf söz konusu olursa, vereceğimiz cevap şudur: Evet, biz taraflı bir gazeteyiz, tarafımız vatandaştır, halktır.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.