Erzurum Haber

Projesi sergilenecek…

Projesi sergilenecek…
367 Kez
26 Mart 2013 - 10:42

TÜBİTAK  Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından 44’üncü düzenlenen Orta Öğretim Araştırma Projeleri Yarışması’na Erzurum Atatürk Anadolu Lisesi’nden 16 yaşındaki Muhammet Sait Saraçgil, hazırladığı proje ile takdir topladı. ‘ Aha da eski kocam’ adlı proje, Türkiye’de ilk defa eski eş-sevgili şiddetini araştıran proje olmasından dolayı ayrı bir anlam taşıyor.

 

Furkan NEHRİ/ERZURUM

Erzurum Atatürk Anadolu Lisesi 10’uncu sınıf öğrencisi Muhammet Sait Saraçgil, proje yarışmasına kadını yönelik şiddetle ilgili hazırladığı projeyle girdi. ‘Aha da eski Kocam’ sloganıyla hazırladığı projesi TÜBİTAK tarafından sergiye layık görülen Saraçgil, şiddet olaylarının son bulması için çalışmayı yaptığını söyledi.

TÜBİTAK  Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından 44’üncü düzenlenen Orta Öğretim Araştırma Projeleri Yarışması’na Erzurum Atatürk Anadolu Lisesi’nden 16 yaşındaki Muhammet Sait Saraçgil, hazırladığı proje ile takdir topladı. ‘ Aha da eski kocam’ adlı proje, Türkiye’de ilk defa eski eş-sevgili şiddetini araştıran proje olmasından dolayı ayrı bir anlam taşıyor. Bugün saat 10’da Atatürk Üniversitesi Ata Teknokent’de açılacak olan TÜBİTAK Bölge Sergisine seçilen  ‘Aha da eski kocam’ adlı proje ilk kez eski eş-sevgili şiddeti araştırılması yapıldığından dolayı dikkatleri bir anda üzerine çekti. Son yıllarda ülke genelinde artış gösteren kadına şiddet olaylarını vurgulayan projenin sahibi 16 yaşındaki Muhammet Sait Saraçgil, yaklaşık 5 aylık süren çalışma ve 600 kişiye uygulanan anket ile projesini tamamladı. Projenin hazırlanma safhasını anlatan Saraçgil, “Bu araştırmada diğer araştırmalardan farklı olarak, halkın konu ile ilgili görüşlerini aldım. Emniyet müdürlüğünden istatistikler, Aile Mahkemesi çalışanları ve hakimleri, Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Apaçık, Yakutiye Kaymakamı Ahmet Katırcı, Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Zekiye Çomaklı ve bu şiddeti uygulayan ve maruz kalanlardan da bilgiler aldım” diye konuştu.

TÜBİTAK’ın bölge sergisi için hazırlanan projenin amacını Saraçgil, şöyle anlattı; “ Bu araştırma eski eş ve sevgili şiddeti sorununun çözümüne bir katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmanın eski eş ve sevgili şiddeti olgusunu daha iyi anlamaya ve etkili çözümler üretmeye yardımcı olacağını düşünmekteyim. Kadınlara gereken değerin verilmediğini düşünüyorum ve bu beni oldukça rahatsız ediyor. Sonuçta benim annemde bir kadın. Son zamanlarda kentimizde de eski sevgili ve eşlerin yapmış olduğu cinayetlerde oldukça arttığı görülüyor. Projemin tamamlandığın da Türkiye’de ki kadınların yüzde 30 ‘ununu ömürlerinde en az bir defa eş veya erkek arkadaşından fiziksel şiddete maruz kaldığını gördük. Umarım halkımız bilinçlenir ve kadına şiddete son veririz. ” diye konuştu.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA KAZA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA KAZA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA KAZA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA KAZA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TEKKE Mİ SAĞLAM MI?

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.