Erzurum Haber

Projelerini Sevda Güneş’e anlattı

Projelerini Sevda Güneş’e anlattı
380 Kez
03 Mart 2014 - 11:30

RÖPORTAJ: SEVDA GÜNEŞ-ÖZEL

“Daha 10 yaşında kuran kursuna gidip gelirken o meşhur Ilıca çarşısından geçerken kafamda hep ‘burası nasıl değişir’ soruları vardı. Aradan yıllar geçti, her şey değişti bir tek o çarşı aynı kaldı.”  Gazetemiz merkezinde sabah kahvaltısında bir araya geldiğimiz AK Parti Aziziye Belediye Başkan Adayı Muhammet Cevdet Orhan, ‘hem Ilıca’nın hem de Dadaşkent’in kaderini değiştirmek için yola çıktım’ diyor. Türkiye’nin ikinci genç belediye başkan adayı olan Orhan, rakibinin ‘danışmana ilçeyi teslim etmeyeceğiz’ söyleminden, projelerine kadar merak edilen her şeye cevap verdi.

Siyasete ne zaman, nasıl girdiniz?

Benim siyaset geçmişim AK Parti ile başladı. Yani kabataslak 10 yıllık bir mazim var. Benim asıl mesleğim Çevre ve Yazılım Mühendisliği. AK Parti gençlik kollarında MKYK’da görev yaparken direk olarak Başbakan’a bağlı olarak çalıştım ve e-teşkilat sistemini kurdum. Ülkenin tüm vilayetlerini gezdim ve teşkilat bilgilerini AKBİS adı altında elektronik ortamda topladım. Genel merkezde bir odamız vardı ve oraya herkes Erzurum odası adını verirdi. Çünkü memleketten kim gelirse gelsin o odada tarafımdan ağırlanır, Erzurum’un sorunlarını çözecek yetkili bakanlıklar ile o odadan irtibat sağlanırdı. Yani Erzurum ile bağımızı hiç koparmadık, kuş uçsa haberimiz olurdu. İki yıl bakanlık müşaviri olarak görev yaptım. Bugünde doğduğum ilçeyi yönetmeye talip oldum.

Klasik bir soru ama neden Erzurum ve Aziziye?

En önemli neden ben Ilıcalıyım, memleketim Erzurum. Merkez üç ilçeden birine taliptim. Gönlümde yatan yer ise tabiî ki Aziziyeydi. Mevcut Başkanımız Fatih Cengiz’in Yakutiye’den aday adayı olması bizimde ilçemize müracaat etmemize neden oldu. Sonuçta her şey nasip eşidir. Kalbimizde olanı rabbim nasip etti. Konunun özü budur. Erzurumlular bizim ailemizi yakından tanırlar. Dedemin fabrikası vardı.

Hangi fabrika bu?

Metin-iş. Cemil ve Celal iki ortak, ben Celal’in torunuyum. Düşünün işte Erzurum’da ilk ortaklık modelini ortaya koyan ve halen devam eden bir sistemin mimarları. 1940’larda bu işin başını çekmişler. Bende onların yanında büyüdüm. Her yaz önce kuran kursuna gider, sonra kaplıcada yıkanır, daha sonra fabrikaya giderdim. Bir yer düşününki 20 yılda hiç değişmedi. Ilıca’nın çarşısından bahsediyorum. Çocukluğumda ne ise bugün de aynı. Kentleşmede bu hep böyle olmuştur, batıya doğru olan kısımlar içlere göre daha gelişir ama Ilıca’da tam tersi olmuş. Şehirden kopuk, hiç gelişmeyen, kendi kaderine terk edilmiş bir bölge olmuş. Dadaşkent’te esasen farklı değil. 22 yıllık mazisi var ama yerinde saymış. Aziziye ilçesinde insanlarda farklı bir söylem oluşmuş, ‘şehre gidiyorum’ diyorlar. Arada ciddi kopukluklar var. Dadaşkent bir yaşam merkezi değil, yaşayanlar tarafından bir otel gibi kullanılır hale gelmiş. Tüm ihtiyaçlarını Yakutiye ve Palandöken ilçesinden karşılıyorlar. Çünkü ilçede vatandaşın ihtiyacına cevap verecek unsurlar yok. Elbette bunları teşhis ederken asla diğer belediye başkanlarını suçlamak istemem. Bu yılların ihmali üç belediye başkan arkadaşımızda son derece başarılıydı.

Muhalefetteki rakibiniz “Aziziye’yi danışmanlara bir kez daha teslim etmeyeceğiz” diyor. Danışmanlar belediyecilikte başarısız mı oluyorlar, ne diyorsunuz bu görüşe?

Evet, okudum geçen hafta ki röportajınızı. Sayın Murat Resuloğlu’nun bu görüşüne katılmıyorum. Siyasette meslek kuralı olmaz. Ayrıca bu çok rencide edici bir tavır. Ben çevre mühendisiyim, iki yıl Haluk İpek’in danışmanlığını yaptım. Daha sonra Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın imzası ile Bakanlık Müşavirliğine atandım. Bir dönem İçişleri Bakanlığı görevini yürüten İdris Naim Şahin’in, bir dönem de Muammer Güler’in müşavirliğini yaptım. Adımızın önünde başkan yazmıyordu ama Erzurum’un birçok probleminin çözümünde görev aldık. Konunun özü şudur; ne iş yaparsanız yapın önemli olan bilgi ve becerinizdir. Eğer rabbim nasip eder seçilirsek muhalefette vatandaşımız da çalışmalarımızdan memnun kalacaktır.

Aziziye’nin en büyük sorunu nedir, seçmen ne istiyor sizden?

Aziziye’yi bir bütün olarak ele almak biraz zor. Zira Dadaşkent ve Ilıca arasında 7 kilometrelik bir kopukluk mevcut. Ilıca’ya göre Dadaşkent kalkınmış, Dadaşkent’e göre Ilıca. Bana göre her iki bölgenin de birbirlerinden farkı yok. Ilıca da ciddi bir kentsel dönüşüm var. Biraz yavaş ilerliyor ama güzel şeyler olacak. Birini diğerinden, sorunda da, çözümde de ayırmak güç ama bizi gören Dadaşkentli ısrarla iki şey istiyor. Biri mezarlık, diğeri hamam. Oysa büyükşehirlerde belli bir mezarlık olur. Aziziye kendini Erzurum’a uzak hissettiği için bunların ilçede yapılmasını ısrarla istiyor. Söz verdim, yapacağım.

Ilıca’da bir değişim var ama tepkide var. İnsanlar ‘bizi tek tip evlere mahkûm ediyorlar’ görüşünü savunuyorlar, siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Elbette haklı olabilirler, sonuçta TOKİ yapıyor bu evleri. TOKİ denen kuruluş kar amacı güden, para kazanması gereken bir kuruluş. Fakat illaki TOKİ’nin ön gördüğü evleri yapmak zorunda değilsiniz. Projelerde değişlikler olabilir, bir mahalle diğerine benzemek zorunda değildir. Bizde belki TOKİ ile çalışacağız ama aynı evleri yapmayacağız. Öncelikli olarak Ilıcanın ana caddesinin yıkımı ve yapımı başlayacak. İşe önce caddenin sağ kısmından başlayıp hızla inşa edeceğiz. Orayı hizmete açıp, diğer tarafın yapımını tamamlayacağız. Hiçbir esnafımızı mağdur etmeyeceğiz.

Seçmene ne anlatıyorsunuz, projeleriniz neler?

Aziziye için yapacağımız çok şey var, sadece ilçe değil ilçeye bağlı olan 73 köy içinde projelerimizi tamamladık. Bu hafta görselleri ile birlikte kamuoyuna açıklayacağız. Seçilmemiz durumunda 25 ayrı proje hayata geçecek. Hem Dadaşkent’te, hem de Ilıca da yapılacak çok iş var. Kaplıcalar sadece ilçemiz için değil, Erzurum için büyük bir şans, büyük bir gelir kapısı. Önce kaplıcaları yerli ve yabancı turistlerin kullanabilecekleri hale getireceğiz. O bölgedeki konaklama kapasitesini artıracağız. Mevcut kaplıcaların yanı sıra yenileri açılacak. Ve Maden Teknik Arama Enstitüsü ile yaptığımız görüşmede yeni sondaj çalışmalarının yapıldığı müjdesini buradan verebilirim. Ilıca da açık ve kapalı termal aguaparklar yapılacak. 73 köyümüz için Ilıca’da semt garajı inşa edilecek. Belediyemize bağlı olarak ‘beyaz masalar’ oluşturulacak ve vatandaş sorununu, sıkıntısını bu masalara bildirecek. Kent bilgi sistemi kurulacak. Biliyorsunuz ben yazılım üzerine uzmanım. Bu kent bilgi sistemi üzerinde ilçede yaşayan herkes internet üzerinde vergisini, atık su bedelini hiç dışarı çıkmadan, sıra beklemeden halledebilecek. Aynı anda belediyemizin ilçe içerisinde nerede ne çalışma yaptığını evinden görebilecek. Çocuk ve gençlik meclisleri kurulacak. Modern imar planını devreye sokacağız. Evlerinde bilgisayarı, yahut interneti olmayanlar için bilgi evleri oluşturacağız. AZMEK yani Aziziye Meslek Eğitim Kursları düzenleyeceğiz. Bunu rastgele değil, aksine iş dünyasının ihtiyacını göz önünde bulundurarak yapacağız. Çünkü bölgemizde kalifiye elaman sıkıntısı had safhada. İŞKUR ile ortaklaşa bu kursları tertip edeceğiz. Ve yine ilçemizde bir kent ormanı oluşturmayı hedefliyoruz. İlçemize modern bir kent meydanı hediye edeceğiz. Kültür merkezi olmaz ise olmazımız olacak. Biliyorsunuz, Organize Sanayi Bölgesi bizim ilçemiz sınırları dâhilinde. İş dünyasından yardımlar alıp sosyal belediyecilik anlayışımız ile harmanlayıp, gıda bankası kurmayı planlıyoruz. Bunu içinde her şey olan bir market gibi düşünün, gelir seviyesi düşük olan vatandaşlarımıza kart verip bu marketlere yönlendireceğiz. Amerika’yı bir kez daha keşfetmeye gerek yok. Bunlar artık yaşam için olması gerekenler. Bizim kaynağımızda belli yapacaklarımızda. İlave olarak her köye ve birçok mahalleye taziye evi, muhtar ve köy odaları inşa edeceğiz. Modern semt pazarı kuracağız. Bunda çok kararlıyız. Yine ilçemizde hobi bahçeleri yapacağız. Malum ilçemizde çok sayıda orta yaşlı ve emekli vatandaşımız var. Bu hobi bahçelerini onlar için yapıp 50 yaş üstündeki insanların yaralanması sağlayacağız. Hanımlar için üç katlı sosyal tesis yapacağız, içinde hamam, sauna, fitness, beceri kursları ve restoranlar olacak. Ilıca’ya yeni emniyet, sağlık ocağı ve postane binaları yapılması için girişimlerde bulunacağız.

Bir masal bahçesinden bahsediyormuşsunuz, nedir o?

Bana göre masal dünyası projesi Aziziye’yi cazibeli hale getirecek en önemli projedir. Gezköy’ü bilirsiniz, bana göre Erzurum’un girişteki vitrini konumunda bir yer orası. O bölgenin kamulaştırması tamamlandı. Bazı küçük pürüzler vardı onlarda bitmek üzere. Oraya Ankara’daki  hayal dünyası gibi bir proje uygulayacağız. İçinde her şey olacak. Sosyal yaşamda ne istiyorsanız orada bulacaksınız. Şık restoranlar, yöresel tatlar, oyun alanları, kafeler, çocuk parkları, mağazalar ve daha birçok şey olacak. Eğer seçilirsek gelir gelmez oraya kazma vurmaya başlayacağız. Artık insanlar Aziziye’den şehre değil, şehirde yaşayanlar nefes almak için masal bahçemize gelecek.

Tüm bunlar için kaynak nasıl oluşturacaksınız?

İlçemizde yapılacak olan bu projeler ciddi bütçe gerektiren işler değil. Hem kendi kaynaklarımızı hem de Büyükşehir Belediye Başkanımızdan alacağımız yardımlarla bazı şeyleri hayata geçireceğiz. İlçe belediyeleri arasında en geniş coğrafya bizim ilçemizde. Yenice Köyü ile Geyikli Köyü arasındaki mesafe 117 kilometre. Tüm bu köylere hizmet için elbette Büyükşehir Belediyemizden yardım isteyeceğiz. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi bütçesinin %10’unu kanunen köylere hizmet götürmeye ayırmak zorundadır.

Ne kadar oy alacaksınız, hedefiniz nedir?

Aziziye ilçesinde 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde %53 oy almışız. Bu seçimlerde %70 oranında oy alacağız, bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Bugüne kadar 42 köy ziyaretinde bulunduk. Gittiğimiz her yerde Sayın Başbakan’a büyük bir teveccüh var. Sayın Başbakanın arkasından neler yapıldığının farkındalar. Aziziyeliler ne bizi, nede Başbakan’ı yalnız bırakmayacaklar. Yani kimse heveslenmesin, Aziziye bizimle…

Yerel seçimlere çok az bir zaman kaldı. Her ne kadar ülke gündemi toz duman olsa da AK Partili belediye başkan adayları hız kesmeden seçimlere hazırlanıyor. Muhammet Cevdet Orhan’ın Aziziye İlçesi için hazırladığı projeler, diğer partilerin projeleri ile benzerlik taşıyor. Vaat edilenlerin yapılması halinde karşımıza bambaşka bir ilçe çıkacak gibi gözüküyor. Belediye başkanlığı kime nasip olur bilinmez ama kazananın Aziziye olacağı kesin. 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yaya değil ölüm yolu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÖNLEM ALIN ÖNLEM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
FABRİKADA ÖLÜ BULUNDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
AKGÜN’E SON GÖREV
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’U YASA BOĞDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EVLENENİN VAY HALİNE!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BAŞKA ERZURUMSPOR YOK

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.