Erzurum Haber

Proje çalışmaları devam ediyor

Proje çalışmaları devam ediyor
698 Kez
06 Aralık 2014 - 19:39

Erzurum/Zirve2000 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ankara’dan Sivas’a kadar yüksek hızlı tren, Sivas’tan Kars’a kadar olan kesimin ise hızlı tren olacağını açıkladı.
iha
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ankara’dan Sivas’a kadar yüksek hızlı tren, Sivas’tan Kars’a kadar olan kesimin ise hızlı tren olacağını açıkladı. Bakan Elvan, “Hedefimiz Edirne’den Kars’a kadar olan kesimi yüksek hızlı ve hızlı trenle birbirine bağlamak” dedi.
Katıldığı bir televizyon programında demiryolu projelerini anlatan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yüksek hızlı trenin Doğu tarafında Ankara’dan Sivas’a olan kesimin yapımına devam ettiklerini söyledi. Sivas’tan Erzincan’a doğru 50 kilometrelik kesimin ihalesini yaptıklarını açıklayan Elvan, “Buradan itibaren Erzurum ve Kars’a kadar olan kesimin proje çalışmaları devam ediyor. Sivas’tan sonra hızlı tren olacak. Ankara’dan Sivas’a kadar yüksek hızlı tren olacak, Sivas’tan Kars’a kadar olan kesim ise hızlı tren olacak. Şu anda Ankara’dan Sivas’a bir tren 12 saatte gidiyor ve 603 kilometrelik bir mesafe. Bunu 405 kilometreye düşürüyoruz, 12 saati de 2 saate düşürüyoruz. Hızımız 250’ye ulaşacak. Ankara-Sivas’ı 2016’da bitirmeye gayret edeceğiz” bilgisini verdi.
Diğer taraftan Ankara’dan İzmir’e uzanan yüksek hızlı tren hattına ilişkin açıklama yapan Elvan, “Şu anda Polatlı ile Afyon arasında çalışmalar devam ediyor. Ankara-İzmir arası hedefimiz 2017. Hedefimiz Edirne’den Kars’a kadar olan kesimi yüksek hızlı ve hızlı trenle birbirine bağlamak” dedi.
Karayolları müteahhitlerine periyodik olarak ödemeler yapıldığını vurgulayan Elvan, bu ayda 2 milyar liralık ödeme yapılacağını açıkladı.
“Yüksekova Havaalanı’nı Mayıs ayında açacağız”
Hakkari’de yapılacak Yüksekova Havalimanı’ndaki son durumu açıklayan Bakan Elvan, kar nedeniyle çalışmaların durduğunu, hedeflerinin ise en geç Mayıs ayı itibarıyla alanı kullanıma açmak olduğunu açıkladı.
Bakan Elvan, “Bu havaalanı şimdiye kadar çoktan yapılmış olması gerekirdi. Ama siz o bölgeye havaalanı yapmaya çalışıyorsunuz, müteahhidin çalışması engelleniyor. Ben şunu anlarım; birileri bölgeme yatırım yapmak istiyorsa ve birileri de engelliyorsa ‘ben ilimin kalkınmasını istemiyorum’ demektir. Dolayısıyla bu tür anlayışlar bizi üzüyor. Yüksekova’da pist yapımı yarıda kaldı yoksa daha erken açabilirdik ama hava şartları daha iyi giderse Nisan ayında açabileceğiz. Ama eninde sonunda, zorda olsa, birçok engellemelere rağmen Yüksekova’daki havaalanımızı açacağız” dedi.
Bölgede bir havaalanı ağı oluşturduklarını belirten Elvan, Yüksekova Havaalanı’nı İranlı turistlerin de kullanmasının öngörüldüğünü kaydetti.
“4G’ye 2015 sonuna doğru geçmiş olacağız”
Türkiye’nin 4G’ye ne zaman geçeceğini açıklayan Elvan, “4G ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Teknik düzeydeki çalışmalarımızı bitirdik. RTÜK’ün şuanda kullanımında olan bir frekans var. Frekansın o bölümünü 800 frekans dediğimiz bölümü boşaltmasını istedik, RTÜK’ten. RTÜK, televizyon yayın yönetmenleriyle bir toplantı gerçekleştirdi ve bu televizyonlarımızı bir alt banda, daha kaliteli bir banda aktaracağız. Zannedersem bu ay içerisinde gerçekleşir diye düşünüyorum. Bunun gerçekleşmesi halinde özellikle 4G için gerekli olan frekanslar hazır hale getirilmiş olacak. Firmalara hazırlık yapmaları için belirli bir süre de vereceğiz. 800, 900, 1800 ve 2600 megahertzlik spektrumumuz olacak. Bunlar çok teknik. Şu anda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) çok yoğun bir şekilde çalışmalarına devam ediyor. Ancak firmalarına da bir süre vermemiz gerekecek. Ancak 2015 sonuna doğru 4G’ye geçmiş olacağız” ifadelerini kullandı.
“Hız en az 10 kat daha artacak” diyen Elvan, mobil telefonlardan internete şu andakinden 10 kat daha hızlı girileceğini belirtti. İnternet konusunda kırsal alanlara yönelik de bir düzenleme olacağını bildiren Elvan, “İhaleye çıkıldığında kent merkezleri için bir düzenleme olacak bir de kırsal alanlar için düzenleme olacak. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. Firmaların da özellikle şimdiden 4G’ye hazırlık yapmalarını düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

“İran’ın ikili taşımacılıkta da TIR’lara mühür uygulaması istiyor”
İran’ın Türk TIR’larının yakıt depolarını mühürlemesine yönelik de değerlendirme yapan Bakan Elvan, “İran’ın Biz İran’a ‘mütekabiliyet ilkesi esasında taşımacılık faaliyetini yürütmek istiyoruz’ dedik. Ama İran özellikle son birkaç yılda bizim taşımacılarımızdan, TIR’larımızdan gümrükte ilave paralar alıyordu. Diyelim ki Tahran’a gidecekse 320 euro, transit geçecekse 500 euro gibi paralar alıyordu. Biz dedik ki biz sizden almıyoruz bunu kaldırın. Bunun üzerine mütekabiliyet ilkesi uygulayarak, biz de İranlı TIR’lardan para almaya başladık. Ancak tabi bu uygulama özellikle Türk taşıtlarının sayısını artırdı, İranlı taşıtların Türkiye’ye girişini azalttı. Özellikle boş giriş yapan İranlı taşıtların girişini ciddi bir şekilde azalttı. Günlük 70-80 civarında boş olarak giren TIR sayısı 3-5’e düştü. Biz de şunu söyledik; transit geçişlerde mühürleyin, siz de mühürleyin, biz zaten mühürlüyorduk ancak ikili taşımacılıkta da uygulamayı kullanmak istiyorlar. Orada rekabeti bozucu bir yapı var. Bununla ilgili teknik düzeyde hem İran tarafı hem de bizim müsteşar yardımcıları seviyesinde bir araya gelecekler, muhtemelen bu Cuma günü, görüşecekler. Bir mutabakata varacağız, eğer bir mutabakata varamazsak mevcut uygulamamıza devam edeceğiz. Bizim bir rahatsızlığımız yok” ifadelerini kullandı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.