Erzurum Haber - 24 Nisan 2019, Çarşamba

Petrol istasyonlarına borcumuz bitmiyor

1 Mart 2014, 19:24
Petrol istasyonlarına borcumuz bitmiyor

Erzurum’da şehir içi toplu ulaşımda önemli bir rol üstlenen Özal Halk Otobüsleri Derneği, son yıllarda uygulanan aktarmalı kardelen kart nedeniyle zor günler yaşıyor. Otobüs sürücüleri, “Kazandığımızı mazota ve Kardelen Kart Şirketine ödüyoruz” dedi.

Mihriban Yeşim KÖSEOĞLU/ERZURUM

Erzurum’da hizmet veren Özel Halk Otobüsleri’nin sürücüleri, aktarma nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları Pusula’ya anlattı. İçini döken sürücüler, Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamaya koyduğu Kardelen Kart Sistemindeki Aktarma Uygulamasına tepki gösterdi. Otobüs sürücüleri, 40 dakikalık süreç içinde bir otobüsten inip diğer otobüse binme sonucu yolculuk eden vatandaşların, kendilerine ücret ödememeleri nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını ifade etti.  Kazandıklarını Kardelen Şirketi’ne ve mazota yatırdıkları için hiçbir kazançlarının olmadığını belirterek, Büyükşehir Belediyesi’nin aktarma uygulamasına yeni bir düzenleme getirmesini istedi. Otobüs şoförleri, “Biz 13-14 gün çalışıyoruz. 13-14 gün içinde 150 200 lira harçlık alamadığımız için içeri girdik. Bir haftanın kart parasını alıp mazot parasını verdik yine kurtulamadık. 5 gündür dadaş kentte çalışıyorum. Yevmiye almıyoruz. Günde 130-140 lira ile eve gidiyoruz. Bide bu aktarmalardan çok şikâyetimiz var. Sabahları 2. Araba 3. Araba 4. Araba 15-20 tane aktarma biniyor. Hiç para alamıyoruz bu aktarmayı da kaldırmalarını istiyoruz. Sıkıntımız çok mazot 5 bin liranın üstünde günde 500 liralık mazot alıyoruz kazandığımız nakit para 100 lira oluyor 150 lirada kart çekiyoruz. 300 lira ile içeri geliyoruz” diye konuştular.

Aktarmanın dozunu kaçırıyorlar

Özel Halk Otobüs şoförleri, Erzurum gibi çetin kış şartlarının yaşandığı bir elde, özel halk otobüsü kullanmanın zorluklarından bahsederken, günlük yaşamda büyük güçlükler çektiklerini ifade ettiler. Otobüs şoförleri, “Ilıca’ya saat altı seferine çıkacakken beşte, beş buçukta kalkıp aracımı ısıtıyorum ki vatandaşlar rahat etsin. Ilıca dan 45 kilometrelik bir sefer tamamlıyorum. Kilometre başına aracım tahminen 1 lira mazot yakıyor. 45 kilometre de 45 lira mazot yakıyorum ama şehirden ılıcaya giderken 35-40 tane aktarma götürüyorum. Bu defa ne oluyor ben 45 lirayı kendi cebimden ödemek zorunda kalıyorum. Ilıcaya 14 gün boyunca çalıştım mal sahibi olarak para almıyorum. Petrole bin 500 lira borçlanmışım. Yevmiye almış olsam bu 3 bin lira para eder. Yani bu büyük bir para 6 gündür dadaş kente çalışıyorum 6 gündür yevmiye almadığım halde 6 yüz milyon içeri girmiş. Yevmiye alsam bu edecek bin 200 lira para. Büyük bir rakam. Ama baştaki büyüklerimiz bunun farkında değil. Ya da vatandaşlarımızı bilgilendirmiyorlar. Öylesi de var ki 15 kuruşun hesabını yapıyorsunuz diyorlar. Ama ben akşam petrole gittiğimde 5 liram eksik olduğunda petrolcü bana eksik mazot veriyor” dedi.

Petrol istasyonlarına borcumuz bitmiyor

Artık, petrol istasyonlarının bile kendilerine yakıt vermek istemediklerinden yakınan otobüs şoförleri,  birçok özel halk otobüsü sahibinin petrol istasyonlarına yüklü miktarda mazot borcu olduğunu söyledi. Şoförler, “Araçlarımızın çoğu petrollere borçlu. Mazot bile vermiyorlar bize. Çünkü çok aşırı aktarma var. Haksız yere aktarma yapan vatandaşımız var. Kimsenin bizim hakkımızı savunduğu yok. En azından aktarma kullanılacaksa hakkıyla kullanılsın. Dadaş kentten sanayiye araç yok tabii ki aktarma olmalı hakları. Biz aktarmayı artık hizmet dışında veriyoruz. Günlük en az zararımız 170 lira. Bu kadar kötü durumdayız. Aktarma gerçekten artık belimizi bükmeye başladı. Aktarmalı vatandaşlar otobüsün kapasitesini doldurunca da ücretli binecek vatandaşı alamıyoruz. Ve birçok durakta da otobüs dolu olduğu için duramıyoruz” şeklinde konuştular.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*