Erzurum Haber

Patent başvurusu yapıldı

Patent başvurusu yapıldı
400 Kez
27 Mart 2013 - 11:36

Erzurum’dan bu yılın 2 ayında 2 endüstriyel tasarım, 4 patent, 41 marka başvurusu gerçekleştirildiği bildirildi. Verilere göre Oltu Cağ Kebabı, Göğermiş Peynir, Kadayıf Dolması, Karnavas Dut Pekmezi ve Civil peyniri tescillenerek coğrafi işaret alan Erzurum’un Demir Tatlısı, Erzurum Su Böreği ve Oltu Taşı ise tescil bekliyor.

Türk Patent enstitüsü şubat ayı verilerine göre, Erzurum Bölgesinde endüstriyel tasarımda Elazığ’dan sonra ikinci, Patent başvurusunda Malatya ile birinci, Marka başvurusunda ise Malatya ve Elazığ’ın ardından üçüncü sırada yer aldı.
Bu yılın iki ayında Doğu Anadolu Bölgesinde 13 patent başvurusu gerçekleştirildi. Dönemde Erzincan, Tunceli ve Van’dan 1, Elazığ’dan 2, Erzurum ve Malatya’dan 4 patent başvurusu yapıldı. Yılın iki ayında Bölge illeri Ardahan ve Tunceli’den 1, Hakkari ve Muş’tan 3, Iğdır’dan 4, Bingöl, Bitlis ve Kars’tan 5, Ağrı’dan 7, Erzincan’dan 13, Van’dan 27, Erzurum’dan 41, Elazığ’dan 48, Malatya’dan 79 marka başvuru gerçekleşti. Erzurum’un bölge toplamında endüstriyel tasarım başvuru payı yüzde 30, patent başvuru sayısı payı yüzde 31, marka başvurusu sayısı payı ise yüzde 17 olarak belirlendi.
Erzurum’da bu yıl Hınıs Fasulyesinin coğrafi işaret alması için başvuru yapıldığı açıklandı. Verilere göre Oltu Cağ Kebabı, Göğermiş Peynir, Kadayıf Dolması, Karnavas Dut Pekmezi ve Civil peyniri tescillenerek coğrafi işaret alan Erzurum’un Demir Tatlısı, Erzurum Su Böreği ve Oltu Taşı ise tescil bekliyor.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.