Erzurum Haber - 02 Haziran 2020, Salı

Pasinler Zaferi’nin 971. yıl dönümü coşkuyla kutlandı

19 Eylül 2019, 12:21
Pasinler Zaferi’nin 971. yıl dönümü coşkuyla kutlandı

Erzurum/zirve2000 Anadolu’nun kapılarının Türklere açılmasında önemli rolü olan 1048 Pasinler Zaferi’nin 971’inci yıl dönümü, Erzurum’un Pasinler ilçesinde coşkuyla kutlandı. Savaşın canlandırıldığı kutlamalarda, atlı milislerin gösterileri büyük ilgi topladı. Gösteriler sırasında Kızılelma Atlı Okçuluk Kulübünden Abdulkayyum Özbek attan düşerek omuzunu kırdı.

Manolya Bulut / Pusula
Pasinler Ovası’nda Selçuklu ordusunun, 18 Eylül 1048 günü 50 bin kişilik Bizans ordusunu bozguna uğrattığı savaşın anma kutlamaları, Erzurum’un Pasinler ilçesinin Kaplıcalar Mahallesi’nde düzenlendi. Bayraklarla donatılan Pasinler’deki kutlamalara Vali Okay Memiş, 9’uncu Kolordu Komutanı Tümgeneral Veli Tarakcı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Polat, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ali Gemalmaz, Pasinler Kaymakamı Kadir Perçi, Pasinler Belediye Başkanı Ahmet Dölekli ve çok sayıda davetli katıldı.
İlçe merkezinden törenlerin yapılacağı Kaplıca Mahallesi’ne kadar yaklaşık 2 kilometrelik kortej yürüyüşü ile başlayan etkinlikler renkli görüntülere sahne oldu. Kutlamalarda Pasinler Savaşı canlandırıldı, atlı milislerin gösterileri beğeni topladı. Vali Okay Memiş’in tören alanına geldiği sırada atlıların yaptığı gösteri ilgi gördü.

At üstünde kaza
Kutlamalar kapsamında Akıncılar Atlı Okçular ve Gösteri Sanatları Kulübü ile Erzurum Kızılelma Geleneksel Sporlar ve Atlı Okçuluk Spor Kulübü ekipleri birer gösteri yaptı. At üzerinde yapılan gösteriler esnasında Abdulkayyum Özbek, atının ayağının kayması sonucu düştü. Alanda bulunan sağlık ekipleri anında kazaya müdahale ederken Özbek’in omuz ve parmaklarının kırıldığı tespit edildi.

Pasinler Zaferi’nin 971’inci kutlamaları ekiplerin cirit ve gökbörü gösterileriyle devam etti.
Pasinler Belediye Başkanı Ahmet Dölekli, 3’üncü kez düzenlenen kutlamaların valilik, büyükşehir ve Pasinler Belediyesi tarafından ortaklaşa gerçekleştirildiğini bildirdi. Pasinler Savaşı’nın iyi incelenerek tarihteki yerini ve öneminin iyi anlaşılması gerektiğini belirten Başkan Dölekli, Türklerin Anadolu’ya girişinde önemli olan bu zafer hakkında yeterli bilgi olmadığını söyledi.
Tarihten ibret alınması gerektiğinin altını çizen Başkan Dölekli şöyle konuştu:
Anadolu toprakları, Malazgirt Savaşı öncesinde Selçukluların düzenli akınlarının hedefiydi. Bu akın ve savaşlarla iyice sarsılan Doğu Roma otoritesi Malazgirt ile tamamen ortadan kalkmış ve Türklerin önünde engel kalmamıştır.

Türklerin Anadolu’ya girişinde en önemli dönüm noktalarından biri olan Pasinler Savaşı hakkında elde maalesef yeterli bilgi yoktur. Dönemi içerisinde Pasinler Savaşı’na yeterli vurgu yapılmamasının altında bir parça da bilgi eksikliği yanında maksatlı yönlendirmeler yapılmıştır. Selçuklu dönemi üzerinde çalışan araştırmacılar genellikle dönemin Bizans iç sorunları ve Malazgirt üzerine yoğunlaşır, ondan önceki süreci üstün körü geçerler. Elbette ki Malazgirt Savaşı ve sonuçları mühimdir. Ancak Malazgirt’e giden aşamalar da en az Malazgirt Savaşı kadar önemlidir.

Türklerin Anadolu’ya gelişi Malazgirt’ten çok eskiye dayanmaktadır. Türklerin vazgeçilmezi olan atları ehlileştirmesi, ardından eyer ve üzengiyi keşfetmeleri ile birlikte MÖ 4000’den itibaren Asya steplerinden dalgalar halinde Çin ve Batı’ya hareket etmişlerdir.

Anayurtta kereste ve maden medeniyeti oluşturan, hayvanları evcilleştirip çiftçilik yapan Türkler Orta Doğu ve Anadolu’ya gelerek ETİ, Mezopotamya’da Sümer medeniyetlerini kurarak Avrupalıları mağara hayatından kurtarmışlardır. Bu hareket daha sonraki zamanlarda Saka, Hun, Avar ve Göktürklerle sürdürülmüştür.
Türklerin Anadolu’ya doğru olan yürüyüşü Doğu Roma, Emevi, Abbasi dönemlerinde de devam etmiştir. Türklerin Anadolu ile olan ilişkilerin eskiliği ve sürekliliği kuşkusuz Selçuklu ilerleyişi için istihbari ve lojistik bir zemin hazırlamış; Selçuklu kuvvetlerinin ilerlemesini kolaylaştırmıştır.

Bu bölge kayıtlarda kapet-ru veya kapteron olarak geçmektedir. Köye ilk yerleştirilen sakinleri Selçuklu aileleridir ve hala soy isimlerinde bunu yaşatmaktadırlar. Roma ordusu bugünkü Ügümü’nün doğusunda savaş için konuşlanmıştı. Cephe genişliği 15-16 km. civarında olan bu mevkiide yerleşen Roma (Bizans) ordusunun 50.000 kişi olduğu ifade edilmektedir. Bu şekli ile düşünüldüğünde metreye üç asker düşmektedir. 18-19 Eylül 1048 tarihinde gerçekleşen Pasinler Savaşı Gürcü, Ermeni ve Abazaların da Roma Ordusu saflarında yer aldığı bir gece savaşıdır aslında. İki ordu 18 Eylül 1048 tarihinde karşılaşmış, savaş güneş battıktan sonra başlamış ve bütün gece sabaha kadar devam etmiştir.

Bu savaşta Selçuklular o zamana kadar uyguladıklarından daha değişik bir bozkır savaş taktiği uyguladı ve muzaffer oldular. Pasinler Savaşı Türklerin Anadolu’ya yerleşimleri planlarının ilk icra sahasıdır. Bu savaş Roma ile yapılan ve kazanılan ilk ciddi ve büyük savaştır; Malazgirt’in önünü açmıştır. Türklerin Anadolu içlerine ilerleyişi Pasinler Savaş’ı sonrası hızlanmıştır: 1048 yılında Erzurum, 1057’de Malatya, 1059’da Sivas, 1064’de yılında Kars ve Antakya, 1067’de Kayseri, Niksar, Konya şehirleri, 1069 yılında Afyon Sandıklı fethedilmiştir. Pasinler Savaşı Erzurum’un Anadolu’nun kilidi olduğunu; Erzurum’u eline geçirenin Anadolu’ya hâkim olmasının kolaylaştığını bir kez daha göstermiştir. Her milletin tarihinde önemli noktalar vardır. Türkler için Pasinler, bu noktalardan en önemlilerinden birisi, Anadolu’ya giriş için bir izin belgesi olmuştur.

Askeri strateji açısından bir zekâ ürünü olan Pasinler Savaşı psikolojik açıdan da eşsizdir. Pasin toprağının yurt tutulması ve vatan yapılmasının adıdır, Pasinler savaşı. Vatan sevgisi imandandır emri mucibince halkımıza, özellikle genç nesillere bu aziz vatana sevgilerini kazandırmak için bu toprakların, hususen Pasin coğrafyası ve tarihini bihakkın bıkmadan usanmadan anlatmak mecburiyetindeyiz. Bu aynı zamanda milletimizin ve vatanımızın geleceğinin teminatıdır. 971. yılında Pasinler Savaşı’nın zaferle taçlandıran şehit ve gazi ceddimizi rahmetle anıyor; o milletin ahfadı hemşehrilerimi selam, hürmet, dua ve muhabbetle selamlıyorum”.

Gazi şehir Erzurum
Törene katılan Erzurum Valisi Okay Memiş ise “ Anadolu’ya ayak bastığımız günden bu yana şehit olan herkese rahmet diliyorum. Çok güzel gösteriler izledik. Genç kardeşimize nazar değdi, durumu iyi. O zamanlar okçuluk varmış şimdi S400’ler var. Devletimizin son yıllarda Cumhurbaşkanımızım başkanlığında çok yakın bir tarihe kadar yüzde 10 Savunma sanayindeki yerlilik oranı şimdi 70’lere çıktı. İnşallah daha da ileriye doğru bu rakamları yükselteceğiz. Ecdat Anadolu’ya vardığında sevinç gösterileri ile karşılanmış. Anadolu’yu vatan kılmak için yola çıkan cengaverlerin ilk durağı burası oldu. Pasinler Savaşı 18 Eylül 1048 de vuku bulmuş ve zafer, inancıyla kılıç sallayan Tuğrul Bey ve alperenlerinin olmuştur. Selçuklular tarih sahnesinde biz de varız demiştir. Bu tarih Anadolu’nun diğer kadim milletleri için huzur ve güvenin başlangıcı olmuştur. Türk İslam sentezinin de yoğrulduğu andır. Biz köklü bir tarih bilincine sahibiz. Metehanla başlayan devlet ve millet olma şuuru şimdilerde 15 Temmuz ruhu ile devam etmektedir. Bize düşen tarihi bilinci diri tutmak ve aldığımız dersi geleceğe taşımaktır” ifadelerini kullandı.
Protokol konuşmalarının ardından Sanatçılar Esat Kabaklı ve Ahmet Şafak verdikleri konser ile katılımcılara müzik ziyafeti sundular.

Pasinler Zaferi’nin 971. yıl dönümü coşkuyla kutlandı Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*