Erzurum Haber

Pasinler ve Şenkaya’ya operasyon

Pasinler ve Şenkaya’ya operasyon
303 Kez
22 Ağustos 2013 - 13:13

Erzurum’un Şenkaya ve Pasinler ilçelerinde yapılan arazi taramalarında bir milyon kökten fazla hint keneviri ele geçirildi. Uyuşturucu yapımında kullanılan bitkiyle ilgili 12 kişi gözaltına alındı.

HABER MERKEZİ

Erzurum’da jandarmanın komando birliğinin desteğiyle yaptığı uyuşturucu operasyonunda 1 milyon kökten fazla hint keneviri ele geçirildi. Uyuşturucu yapımında kullanılan kenevirle ilgili 12 kişi gözaltına alındı. Başarılı operasyon sebebiyle Vali Ahmet Altıparmak, jandarmayı kutladı.

Erzurum İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, bir süreden beri sürdürdüğü arazi taramalarında Pasinler ve Şenkaya ilçelerinde hint keneviri ekili araziler tespit etti. Her iki ilçede 1 milyon adedin üzerinde olduğu belirlenen hint kenevirleri sökülerek imha edildi. İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince düzenlenen operasyonlarla ilgili Erzurum Valiliğinden bir açıklama yapıldı. Açıklamada her iki operasyona ilişkin şu bilgilere yer verildi:

“Erzurum İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince Şenkaya ilçesi ve köylerinde uyuşturucu madde imaline yönelik yasadışı kenevir ekimi yapıldığına dair alınan bilgiler doğrultusunda, 18 Ağustos 2013 tarihinde 2 ayrı noktada Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerince icra edilen eş zamanlı operasyonda; 562 bin 850 kök kenevir bitkisi ele geçirilmiştir.

İcra edilen operasyonel faaliyet neticesinde ele geçirilen kenevir bitkileri usulüne uygun olarak olay mahallinde yakılarak imha edilmiştir. Olayın şüphelileri T.B. ve A.B.  isimli şahıslar yakalanarak adli makamlara sevk edilmiştir.

Bir diğer operasyon ise Pasinler ilçesinde gerçekleştirilmiştir. Pasinler ilçesi ve köylerinde uyuşturucu madde imaline yönelik yasadışı kenevir ekimi yapıldığına dair alınan bilgiler doğrultusunda, 18 Ağustos 2013 tarihinde iki ayrı köyde 10 noktada Komando destekli icra edilen eş zamanlı operasyonda; 480 bin 650 kök kenevir bitkisi ele geçirilmiştir.

Burada da ele geçirilen kenevir bitkileri usulüne uygun olarak olay mahallinde yakılarak imha edilmiştir. Operasyon sonunda, Y.D., V.A., E.A., Z.B., K.H., H.G., E.G., İ.A., O.S. ve F.K.  isimli  şüpheli şahıslar  yakalanarak  adli makamlara sevk edilmiştir.”

Öte yandan Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak her iki ilçede yapılan operasyonlar sonucunda çok sayıda kök kenevir ele geçiren Jandarma Ekiplerini tebrik etti. Operasyonlarda görev alan bütün personelleri başarılarından dolayı kutlayan Vali Altıparmak suç ve suçlulukla mücadele kapsamında yürütülen çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.