Erzurum Haber

Pasinler özüne dönüyor

Pasinler özüne dönüyor
662 Kez
08 Ekim 2019 - 14:08

Erzurum/zirve2000 Erzurum’un en işlek ve şehre yakın ilçelerinden biridir Pasinler. Doğu’nun çukur ovası olarak bilenen ilçe, patates ve ay çiçeği üretiminin yanı sıra kaplıca turizmi ile de ünlüdür. Geçen zaman içinde ciddi göç veren ve kendini yenileyemeyen Pasinler’i koltuğuna oturur oturmaz sosyal projelerle dikkatleri üzerine çeken Belediye Başkanı Ahmet Dölekli ile konuştuk.
RÖPORTAJ:SEVDA GÜNEŞ

Koltuğa ilk oturduğunuzda neler hissettiniz?
Siyasetin kolay bir iş olmadığını elbette biliyordum. Ben çok uzun yıllar bürokratlık yaptım. Görevim gereği siyasetle de kol kolaydım. Bu nedenle siyasetin de bürokrasinin de nasıl işlediğini bilen biriyim. Ama şunu açık yüreklilikle söylemem gerekirse, insanın kendi memleketine hizmet etmesinin mutluluğunu anlatmaya kelimeler yetmez. Biliyorsunuz seçim günü elim bir kaza geçirdik. O kazada yiyenim Atilla Dölekli’yi kaybettim, ben de yaralandım. Acım hala çok taze, görevime başlamam biraz zaman aldı. Ancak tüm bu acıların ardından oturduğum koltuğun nasıl bir vebal olduğunu bilen birisiyim. Tek derdim var oda ilçeme hizmet etmek. Siyaset hizmet aracıdır. Bu aracı doğru kullanırsan dünyanın en güzel işidir. Ben dua almak için bu koltuğa oturdum. İnsanların kalbine girmek istiyorum.

Henüz çiçeği burnunda bir siyasetçi ve belediye başkanısınız, 7 ayda neler gördünüz?
Ben bu ilçenin çamurunda hamurunda yoğrulmuş, kaplıcasına kulaç atmış biriyim. İlçenin her bir metre karesinde anılarım var. İlçenin her halini biliyorum. Ama itiraf edeyim ki Pasinler Erzurum’un en fazla kan kaybeden ilçesidir. Öylesine ihmal edilmiş ki bırakın dışarıdan turist gelmesini kendi insanımız bile ilçeden kaçar duruma gelmiş. Erzurum’un kültür merkezi olan ilçesi ne hazin ki son yıllarda göç veren, fakir duruma düşen, insanları biçare durumda olan bir ilçemiz olmuş. Yine iddia ediyorum, Erzurum’un en fakir ilçesi hangisi diye sorarsanız Pasinler derim. İnsanlarımız işsiz, aç. Biz ne yapabiliriz onun derdindeyiz.
ahmet dölekli
İlçenin en büyük sorunu ne
Pasinler, konum olarak uluslararası karayolu üzerinde bir ilçe. Bereketli topraklara sahip, tarımın yanı sıra kaplıcaları ile turizm potansiyeline sahip. Ama tüm bunlara rağmen verdiği göç nedeniyle fakirleşmiş. İşsizlik ilçenin kanayan yarası, buna bağlı olarak göç var. Belediye olarak rutin hizmetlerimizin yanında bu soruna çare bulmamız lazım. Şehre yakınlığı ilçeye avantaj değil dezavantaj olmuş. Bu sıkıntıları yerinde çözmemiz lazım. Bunun için gece gündüz çalışıyoruz.
Dua almazsan tabi zor iş, biz insanların kalbine girmeye çalışıyoruz, dua almaya çalışıyoruz. Başka hiçbir amacımız yok. İlçemize hizmetten başka bir derdimiz yok. Gecemizi gündüzümüze katmış çalışıyoruz. Niyetimiz nasıl hizmet edebiliriz, ne yapabiliriz. Başka hiçbir derdimiz yok. İnsanlarımız işsiz, aç. Biz bu durumu düzeltmenin derdindeyiz.
ahmet dölekli
Bizim en büyük sorunumuz işsizlik. Birinci önceliğimiz insanların iş problemi. Sabahtan akşama kadar en çok meşgul olduğum konu, insanlar bizden iş istiyorlar. Her gün geliyorlar. Mesaimin yüzde 90’ı bu insanlara cevap vermekle geçiyor. İş adamlarını nasıl buraya çekebiliriz, nasıl yollarını açabiliriz, bunun derdindeyiz. Biz diyoruz ki alt yapısını biz hazırlayalım, iş adamları gelip işyeri açsınlar. Para olacak ki, ekonomik olarak güçlü nüfuzun olacak ki o ilçe gelişsin, güzelleşsin. Bizim olmasının hiçbir önemi yok, önce vatandaşın parasının olması lazım.

İlçeye hangi alanlarda yatırım yapılabilir?
İlçeye her türlü yatırım yapılabilir. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen, bize gaz beton işinin sözünü verdi. Arazisini de tahsis etmiştik. İnşallah gelecek sene başlanacak. 350 insan burada istihdam edilecek. Tekstil üzerine de bir şeyler düşünülüyor. Jandarma Özel Harekat (JÖH) taburu buraya gelecek. Onun çalışmaları için koşturuyoruz.
ahmet dölekli
Kaplıcalarda durum ne?
Erzurum’un en eski termal kaplıcalarına sahip bir ilçeyiz. Ne yazık ki oraya da gereken ihtimam gösterilmemiş. Göreve gelir gelmez ilk iş kaplıcaları elden geçirdik. Havlusundan ikrama kadar her şey yeniden dizayn edildi. Sabah gidin kaplıcadaki temizliği görün, su pırıl pırıl, ücreti de çok ucuz. Erzurum’da oturan vatandaşlarımız hamama gitmesinler, gelsin bizim kaplıcamız da yıkansınlar. Gelenin mutlaka bir daha geleceğini, müptelası olacağını iddia ediyorum. Bütün vatandaşlarımızı da davet ediyorum.

Bir çok belediye borç batağında, sizde durdum ne?
Elbette bizim de borcumuz var. Göreve gelince öğrendik bu kadar çok borcumuzun olduğunu. Toplam borcumuz yaklaşık SGK ve maliye dahil 52 milyon TL civarında. 3 milyona yakın da piyasaya borcumuz vardı, ödedik. Sorunlarımız var ama aşacağız. Biz iş yapmaya geldik, burası ağlama makamı değil çözeceğiz, yolumuza bakacağız. Belediyecilik hizmetleri burada biraz geri kalmış. İnsanlar etrafın temiz olmasını, kapısının önünde çöpünün olmamasını istiyor. Bizim burası aynı zamanda hayvancılık merkezi, Erzurum’da canlı hayvan ticaretinin yapıldığı en büyük merkezlerden biri. Bunun da tabi ki ilçemize çok büyük faydaları var.

Birinci önceliğimiz, belediyecilik hizmetlerini hakkıyla yapmak.
İlçede batık bir proje vardı, Akasya Vadisi. Bu konuda neler yapacaksınız?
İlçede aslında iki tane cenaze var. Bunun biri Akasya Vadisi, bir diğeri belediyenin kendi yaptırdığı turizm oteli. Akasya Vadisi için talepte bulunduk. Yüzde 90’ı tamamlanmış bir projeydi, ‘bize tahsis edin biz burayı turizme kazandıralım’ dedik. Ancak bizim devreye girmemizin hemen ardından bir yatırımcı burayı işletmek üzere talepte bulundu, çalışmalar yeniden başladı. Belediye kendi imkanları ile başka bir otel yaptırmak istemiş, 30 milyon harcanmış ve kaba inşaat halinde kalmış. Şimdi burayı çözmeye çalışıyorum. Bu işlere ciddi kafa yoruyoruz. Biraz zaman alacak ama hepsini Allahın izniyle çözeceğiz.
ahmet dölekli
Borcumuz var ama şikayet etme lüksümüz yok.
Öğrencilere ücretsiz ulaşım projeniz baya kabul gördü. Kimden çıktı bu fikir?
Bu fikir kendiliğinden ortaya çıktı. Hani en büyük sorunumuz göç dedik ye bunun en önemli ayağını öğrenciler oluşturuyor. Bir ailenin iki çocuğu Erzurum’da eğitim görmeye başlayınca doğal olarak ulaşım en büyük sorun oluyor. Ebeveynler ulaşıma bu kadar parayı vermek yerine Erzurum’a taşınmayı daha cazip görüyordu. Biz buradan tek bir ailenin gitmesine gönlümüz razı değil. Eğer ‘biz belediye olarak bu rakamı karşılarsak aileler rahat nefes alır, gitmekten vazgeçer’ dedik harekete geçtik. Projemizi duyan işadamları, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız ve STK’lar destek vermek istedi. Belediyemize yük olmadan vatandaşın en büyük sıkıntısı çözüldü. Biz mutlu olduk, Pasinlerliler mutlu oldu.
ahmet dölekli
Birinci hedefim göçü durdurmak. İnsanları burada tutamazsak ne hizmet yaparsak yapalım bir anlamı yok. İlçe merkezindeki çocukları da evlerinden alıp okullarına kadar taşıyoruz. Soğukta yürümelerinin önüne geçtik. Hiçbir ücret almıyoruz. Önceliğimiz çocuklarımızın eğitimlerine destek olmak.
Daha yapacak çok işimiz var. Halkımızla el ele verip tüm sorunları aşacağız. Pasinler eski kimliğine mutlaka kavuşacak.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.