Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

Para verip katliam yapmışlar…

Para verip katliam yapmışlar…
25 Temmuz 2013 - 11:49

Dünyanın sayılı pistlerine sahip olan Palandöken Kayak Merkezi’ndeki ağaçların otellerin pist yapımına kurban edildiği ileri sürüldü. Otellerin özel pist alanı yapmak üzere kestikleri ağaçlar için Orman Bölge Müdürlüğü’ne ücret ödedikleri ortaya çıktı.

Palandöken Kayak Merkezi’nde yapılan ağaç kesimi Pusula Gazetesi Koordinatörü Sevda Güneş İncesu’nun ‘O Ağaçlara ne oldu? başlıklı yazısında yer almıştı. Palandöken’deki ağaçların kesilmesiyle ilgili değerlendirmede bulunan İncesu yazısında “Erzurum Palandöken kayak merkezi pist uzunluğu açısından dünyanın sayılı kayak merkezinden biridir. Ancak bu pistler, kayak merkezindeki otellere yetmemiş olacak ki her otel kendi pistini yapmaya başladı. Bizim itirazımız bu pistlere değil. Ağaç katliamının yapılmasına itiraz ediyoruz. Palandöken’deki oteller artık bu işin tadını kaçırmış durumda” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Kaza riskini aza indirmek için

Pusula’da yayınlanan yazının ardından yaptığımız araştırmada Palandöken Kayak Merkezi’nde çam ağaçlarının niye kesildiği ortaya çıktı. Polat Renaissance ve Xanadu Snow White Otellerinin kendilerine ait kayak pistlerinde kaza risklerini aza indirmek nedeni ile Orman Bölge Müdürlüğü’ne müracaat ederek ağaç kesimi için izin istedi. Bölge Müdürlüğü’nden izin alan Polat Renaissance’nin 18 bin 786, Xanadu Snop White Oteli’nin ise 30 bin 102 lira ödeyerek dağdaki çam ağaçlarını birer birer kesti.

Personel gözetiminde

Kesim için gerekli izni alan otel yöneticileri Orman Bölge Müdürlüğü’nün personeli gözetiminde çalışma yaptı. Her iki otelde kendilerine yakın alanlardaki ağaçları keserek iş makineleriyle alanları düzenledi. İş makineleri Palandöken’de alanları düzenleyerek kış aylarında kayak yapılabilecek düzeye getirdi.

Vali, çağrı yapmıştı

Palandöken Kayak Merkezi’nde yaşanan ağaç katliamı gündeme bomba gibi düşerken Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla vatandaşları dağdaki yeşil görüntüyü görmeye çağırmıştı.

Palandöken Kayak Merkezi’ni gezerek incelemelerde bulunan Vali Ahmet Altıparmak, haftanın her günü açık olan gondol ile Palandöken Dağının gezilebileceğini belirterek herkesin bu eşsiz güzelliği görmesi gerektiğini ifade etmişti. “Herkes Palandöken’i birde yeşillikler ve kır çiçekleriyle görmeli” diyen Vali Altıparmak, temizlik konusunda da duyarlı olunmasını istemişti.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.