Erzurum Haber

Palandöken’de ağaç katliamı devam ediyor

Palandöken’de ağaç katliamı devam ediyor
499 Kez
23 Temmuz 2013 - 10:47

O ağaçlara ne oldu?

Erzurum Palandöken kayak merkezi pist uzunluğu açısından dünyanın sayılı kayak merkezinden biridir. Ancak bu pistler, kayak merkezindeki otellere yetmemiş olacak ki her otel kendi pistini yapmaya başladı.

Otellerin kendi alanları üzerine kurdukları amatör pistlere herhalde kimsenin itirazı olmaz. Zaten bizim itirazımız bu pistlere değil. Yeni kurulan pistler ve ağaç katliamının yapılmasına itiraz ediyoruz. Palandöken’deki oteller artık bu işin tadını kaçırmış durumda.

Hiç ileri gitmeye gerek yok. Kayakyolu semtinden şöyle bir kafanızı kaldırın ve Palandöken’e bir bakın, ortaya çıkan garabete hepiniz isyan edersiniz. Zaten bir avuç çam ağacının bulunduğu Palandöken’de Xanadu Otel kendine pist yapmak için güzelim ağaçları hiç acımadan kesmiş. Hatta geçen yıl yaptığı pist yetmeyince kıyıma bu yılda devam etmiş. Ortaya çıkan manzara ise gerçekten can yakıcı ve üzücü!

Hatırlıyorum da, atlama kulelerinin yapılacağı alanda bulunan çamlar kesildiği için bu şehirde yer yerinden oynamıştı. Tema vakfının Erzurum yetkilileri şehrin valisini topa tutmuştu. Peki bu kuruluş Palandöken Dağı’ndaki ağaçlar yerle bir edilirken nerdeydi? Nereye gitti o kadar ağaç? Kim soruyor bunun hesabını merak ediyorum. Her gelen otel bir şekilde kendi pistini oluşturuyor. Bunun bir prosedürü yok mu? Adı gibi orası dağ başı mı? Turizm Müdürlüğü, Valilik ve diğer yetkili kurumlar, bu dağın bu kadar gelişi güzel yapılanmasına nasıl müsaade eder anlamıyorum.

Eminim birçoğunuz hala unutmamışsınızdır, Palandöken’de yaşanan çığ faciasını ve hayatını kaybeden genç sporcuları. Kuzey pistinin orta kısmına kafeterya yapmak için yol açan Dedeman Otel o yıllarda adeta çarmığa gerilmiş, yerel mahkeme tarafından ciddi cezalara çarptırılmıştı. Hem dağın ekolojik yapısını bozduğu için, hem de çığ oluşturup sporcuların ölümüne sebep olduğu için.

Palandöken kayak merkezi bu kentin göz bebeğidir. Her gelen burayı kendine göre şekillendiremez. O güzelim ağaçlar kaç yılda yetişiyor siz biliyor musunuz? Kesilen her ağaç bu şehrin oksijenine zehir sıkmaktır. Ümit ederim ki bu yanlıştan kısa zamanda dönülür.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.