Erzurum Haber

622 Kez
24 Aralık 2012 - 11:52

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık arasındaki çekişme, Palandöken’de ’meydan muharebesi’ne döndü. Milyonlarca liralık tesis, yöneticilerinin kaprisi nedeniyle hafta sonu çalıştırılmazken, bunun faturası da Palandöken Kış Turizm Merkezi’ne dolayısıyla Erzurum’a çıkacak gibi görünüyor.

Birçok uluslararası müsabakaya ev sahipliği yapan Türkiye’nin en gözde kayak merkezi konumundaki Palandöken’de hafta sonu çalışmayan mekanik tesisler nedeniyle binlerce kayaksever, kar ve kayağın tadını ancak kızak kayarak çıkarabildiler!

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2011 Kış Oyunları nedeniyle yapılan ve yaklaşık 700 milyon liraya  mal olan tesislerin işletmesini Kayak Federasyonundan alıp Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne devretmesinin ardından ‘’işletme ve teknik eleman’’ sıkıntısı başladı. Geçen yıl Anadolu Kayak A.Ş. bünyesinde tesisleri işleten tecrübeli 50 den fazla personelin göreve başlamaması nedeniyle kayak merkezindeki tesisler, hafta sonu çalıştırılamadı. Kayak yapmak için Palandöken’e gelen binlerce vatandaş, hafta sonunu kızak yaparak geçirmek zorunda kaldı.

Kayak merkezini devralan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü yetkilileri, tesisleri çalıştıracak personeli göreve çağırdığında olumsuz yanıt alınca çevre illerin kayak merkezlerinden yardım istedi. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar Kayseri, Kartalkaya ve Uludağ gibi kayak merkezlerinden teknik eleman talep etti. Derhal yola çıkan ekiplerin bugün Erzurum’a gelerek tesisleri faaliyete geçirmesi bekleniyor.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar, kayak severlerin mağdur edilmesine müsaade etmeyeceklerini belirterek, “ Pistlerde sıkıntı yok. Ekiplerimiz kar olan bölgeleri sürekli ezerek kayak yapmaya hazır hale getiriyorlar. Kar olmayan kısımları ise Kazım Karabekir Stadının etrafından topladığımız karlar ile takviye ediyoruz. Sorunumuz personelin gelmemesi. Bu nedenle tesisleri düzenli çalıştıramıyoruz. Çevre illerden ekip istedik, pazartesi burada olurlar” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.