Erzurum Haber

Oturumun bitmesini beklemeden çıktılar

Oturumun bitmesini beklemeden çıktılar
400 Kez
03 Nisan 2013 - 11:23

Erzurum İl Genel Meclisi’nin dünkü birleşimine Denetim Komisyonu’nun raporu damgasını vurdu. İl Özel İdaresi’nin Hukuk Müşavirliği tarafından tahsil edilmesi gereken yaklaşık 1 milyon 765 bin liranın sadece 27 bin lirasının alınmasına Komisyon Başkanı Cem Çil ve meclis üyeleri tepki gösterdi.

Furkan NEHRİ/ERZURUM

Erzurum İl Genel Meclisi’nin dünkü oturumunda İl Genel Meclisi Denetim Komisyonu Başkanı Cem Çil, kurumun 2012 yılı iş ve işlemlerinin denetimi sonucu hazırlanan raporu meclis üyelerine okudu.

Çil, komisyonun,  İl Özel İdaresi İmar ve İnşaat Daire Başkanlığı, Tarım ve Köye Yönelik Hizmetler Daire Başkanlığı, Hukuk Müşavirliği, İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire başkanlıklarının 2012 yılı faaliyet programlarını denetlediğini söyledi. Çil, 2 aylık bir çalışmada ayrıca İl Özel İdaresi’nden ödenek alan tüm ilçe kamu kuruluşlarının da teker teker incelendiğini ifade etti. Çil’in okuduğu raporda, İl Özel İdaresi Hukuk Müşavirliği Bürosu’nun kurumun alacaklarının tahsilatıyla ilgili rakamları vermesi meclis üyelerinin tepkisine yol açtı.  Hazırlanan raporda, Hukuk Müşavirliği denetim raporu şöyle yer aldı ‘2012 yılı içerisinde kurumun icra takibinden alacağı miktar 1 milyon 765 bin 915 lira 61 kuruş iken 2012 yılı içerisinde İl Özel İdaresi Hukuk Müşavirliği’nin tahsil edebildiği tutar sadece 27 bin 859 lira 14 kuruş olmuştur. Buna karşılık 2012 yılı içinde hukuk müşavirliğinin kaybettiği davalardan dolayı kurum 534 bin 484 lira 57 kuruş ödemeye mahkum edilmiştir”.

Konu ile ilgili sorulara cevap veren Denetim Komisyon Başkanı Cem Çil,  çözüm önerisi olarak “ İl Özel İdaresi Hukuk Müşavirliği’nin bankalar gibi profesyonel hukuk bürolarıyla anlaşarak davaların takibi yapılmalıdır” diye konuştu. Geçen aylarda hazırlanan raporda Hukuk Müşavirliği’nin yaptığı çalışmalar takdir görmesini eleştiren Gültekin Keçeci de, “ Meclis maalesef sarhoş bir insanın araba sürmesine benziyor. Geçen aylarda iyi çalışan kuruma bu gün gündem önerisi veriyoruz” dedi. Keçeci’ye cevabı Meclis Başkanı Bülent Taşkesenligil verdi. Taşkesenligil, “ Dün başarılı dediğimiz kurum veya şahıslar bu gün başarısız oldularsa bunu dile getirmek bizim görevimizdir” dedi. Hazırlanan raporu dinleyen meclis üyeleri Cem Çil’i çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Okunan rapor sonrası açıklama yapan Denetim Komisyon Başkanı Çil, “ Rakamlara baktığımız zaman ortada anlamsız bir durum var. Tahsilat yapmamız gerek yaklaşık 1,7 milyon lira var ama müşavirlik bunun sadece 27 bin lirasını alabilmiş. Ayrıca kurum çeşitli sebeplerden dolayı 534 bin lira da ödemek zorunda kalmış. İşin daha da ilginç tarafı  İl Özel İdaresi’nden Hukuk Müşavirliği’ne 700 bin lira ödenek çıkartılmış. Hukuk Müşavirliği’nde 2 kadrolu 1 sözleşmeli avukat çalışmakta. Yaptığımız çalışmalar sonucu kaybedilen davaların çoğu takipsizlik nedeniyle kaybedilmiş. Bizim önerimiz özel bir hukuk bürosuyla bu çalışmaların sağlanmasıdır” diye konuştu.

Toplantıda daha sonra Aile ve Sosyal politikalar Müdürlüğü’nün çalışmaları hakkında Kültür Turizm ve Sosyal İşler Komisyonu’nun hazırladığı rapor görüşüldü. Komisyon Başkanı Mustafa Toroman’ın okuduğu raporda Özürlü ve yaşlı hizmetleri çerçevesinde 6817 engelliye evde bakım uygulandığı açıklandı. Toroman, “ Evde bakım için kurum aylık ortalama 5 milyon lira ödeme yapmaktadır. Ayrıca kuruma bağlı yurt, yuva ve çocuk evlerinde 280 çocuk kayıtlı olup bunlardan 168’i fiilen kuruluşlarında kalmaktadır” dedi.

Öte yandan toplantının bitimine yaklaşık 30 dakika kala salonun boşalması dikkatlerden kaçmadı. Görüşülmesi beklenen 2 madde daha bulunmasına rağmen salonda sadece 12 üye kaldı.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAİB’E YENİ HİZMET BİNASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’UN BEKLENTİLERİ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
2 BİN ÇOCUĞA BOT VE MONT
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DAN HAVALANACAKLAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BAN BAŞKAN YARDIMCISI OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EMRE AKAL ŞAMPİYON OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA MOTOSİKLET KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SEKMEN’DEN 24 KASIM MESAJI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
VAR’DA PROBLEM VAR!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÜNEŞ’İN İSYANI VAR!

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.