Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

Ot ve saman ithal edecek

Ot ve saman ithal edecek
22 Ocak 2013 - 11:46

Spekülatörler yüzünden yemde fiyatın 1 liranın üzerine çıktığına dikkat çeken Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Abdullah Kutlu, çiftçiyi spekülatörlerin elinden kurtardıklarını bildirdi. Kutlu, Bulgaristan, Pakistan, Gürcistan, Ukrayna’dan getirilen samanın Türkiye’nin her yerinde 50 kuruştan satılacağını açıkladı.

Genel Müdür Abdullah Kutlu, çeşitli birlikler aracılığıyla saman almak isterken mağdur duruma düşen çiftçilere de yardımcı olacaklarını söyledi. Para yatıran çiftçilerin kuruma müracaat etmelerini isteyen Kutlu, yem ithal edilecek firmanın aynı olması halinde mağdur durumda olan çiftçilerin sorunlarını da çözebileceklerini söyledi.

Salih TEKİN / ERZURUM-PUSULA ÖZEL

Kurak geçen yaz mevsimi sonrası Türkiye genelinde hayvancılık sektöründe yaşanan kaba yem sıkıntısını çözmek için Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği çalışma başlattı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yem ithalatına destek verileceğini açıklamasının ardından Erzurum’da basın toplantısı düzenleyen Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Abdullah Kutlu, ithal edilen samanın Türkiye’nin her tarafında çiftçiye 50 kuruşa satılacağını bildirdi. Kutlu, yapılacak ithalatla samanın fiyatını 1 liranın bile üzerine çıkaran spekülatörlerin de önüne geçileceğini söyledi.

Palandöken Kayak Merkezi’ndeki Palan Otel’de Yönetim Kurulu Üyesi Emrullah Tekman, Bölge Müdürü Ömer Efe ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Abdullah Kutlu, 2012’de yaşanan kuraklığı Nisan yağmurlarının az yağmasından kaynaklandığını söyledi. Kuraklıkla birlikte yaşanan kaba yem sorununun bir sebebinin de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sağladığı desteklerle hayvan sayısının artmasını gösteren Kutlu, spekülatörlerin de devreye girmesiyle krizin büyüdüğünü ifade etti.

Kaba yem açığının 330 bin olarak açıklanmasının kendilerini de şaşırttığını vurgulayan Kutlu, “Kooperatif olarak Erzurum, Ardahan, Kars, Iğdır illerinden talepleri topladık. Çiftçiden gelen talepler 2 bin tona yaklaştı. Türkiye genelinde bu rakam 20 bin ton olarak gerçekleşti. Açıklanan 330 bin ton ihtiyaca rağmen gelen talepler arasındaki uçurum bizi düşündürdü. Biz kış sonuna kadar bu sorunu 100 bin ton ithalatla çözeceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Türkiye’de yaşanan yem sorununu çözmek için ticaret yapanların yanı sıra birliklere de izin verildiğini hatırlatan Kutlu, 330 bin ton yem ihtiyacı var diyen spekülatörler yüzünden yem fiyatlarının 1 liranın üzerine çıktığına dikkat çeken Kutlu, Kars’ta yem fiyatının 1.2 liraya yükseldiğini belirlediklerini bildirdi. Saman ithalatında nakliyede yaşanan sorunlar sebebiyle fiyatın yükseldiğini vurgulayan Kutlu, “Saman yükte hafif ama kapsadığı yer alan itibariyle büyük. 20 tonluk kamyona 8-10 ton yükleyebiliyorsunuz. Bu da nakliyenin artması demek. Birlikler ve ticaret yapanların getirdiği samanlar ülkemizde üreticiye ulaşmasında fiyat artıyordu. Bizde Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği olarak bu sorunu çözmek için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile görüştü. Hazırlanan kararnameye göre biz ithal edeceğimiz samanı çiftçiye 50 kuruştan vereceğiz. Kalan fiyatı bakanlık karşılayacak. Şu anda Bulgaristan, Kıbrıs, Gürcistan, Ukrayna, Pakistan gibi ülkelerden ithalat yapıyoruz. Kooperatif olarak yaptığımız ithalatla spekülaktörlere de dur diyoruz. Biz Türkiye’nin her yerinde kaba yemi 50 kuruşa vereceğiz. Saman ithalatını 80 kuruşa mal etsek bile kalan 30 kuruşunu bakanlık karşılayacak. Biz ithal edeceğimiz yemi çiftçinin talebine göre vereceğiz. Fazla vererek ikince el saman piyasası oluşmasına müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.

Erzurum, Ardahan ve Kars’ta ithal samanın dağıtımına başlandığını belirten Kutlu, çiftçilerin ihtiyaçlarının karşılanacağını kaydetti.

İthal saman almak isteyen çiftçilerin kooperatife müracaat etmelerini isteyen Kutlu, üye olmayan çiftçilerin taleplerini de alabileceklerini söyledi. Kooperatife üye olanların kredili sistemden de faydalanacaklarını vurgulayan Kutlu, “Bize üye olan çiftçiler samanı daha düşük maliyete alabilecekler. Peşin ödeme durumunda olmayanlar kredili imkandan yararlanabilecekler. Üye olmayanlar ise peşin fiyattan alım yapabilecek. Onun için çiftçilerimizin kooperatife üye olmalarını istiyoruz. Yeni üye olacaklar için de mevzuatta kolaylık sağlanacak.

Mağdur olan çiftçilere de yardımcı olunacak

Basın toplantısında son günlerde kamuoyuna taşınan saman ithalatındaki sorunlar sebebiyle sıkıntı yaşayan çiftçilerin durumuna da değinen Kutlu, bu konuda da yardımcı olacaklarını söyledi. Birlikler kanalıyla para yatıran çiftçinin kendilerinden talep etmesi halinde saman alınacak firmayla görüşerek konuyu çözmeye çalışacaklarını anlatan Kutlu, çiftçilerin mağduriyetini gidereceklerini söyledi.

Kooperatif olarak Nisan sonuna kadar yem ithalatını sürdüreceklerini vurgulayan Genel Müdür Kutlu, 100 bin ton saman ithaliyle çiftçilerin sıkıntılarının giderileceğini kaydetti. Basın toplantısının ardından Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Abdullah Kutlu, İstasyon Meydanı’na getirilen ilk parti samanların tanıtımını yaptı. Erzurumlu besicilerin de katıldığı tanıtımda Ukrayna’dan getirilen samanların özelliğini anlatan Kutlu, “Türkiye dışındaki ülkelerde patosla öğütme işi olmadığı için ithal edilen samanı Trabzon’da kurduğumuz patoslarla öğüterek çiftçimizin istediği hale getiriyoruz” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.