Erzurum Haber

Ortalık epey karışacak

Ortalık epey karışacak
541 Kez
20 Eylül 2018 - 11:35

Mart ayında yapılması planlanan yerel seçimler için düğmeye basıldı. Birçok büyükşehir, il ve ilçe belediyesinin AK Partili belediye başkanları tarafından yönetilmesi nedeni ile en büyük hazırlık iktidar partisinde yaşanıyor.

AK Parti’nin en fazla eleştiri aldığı alanlardan biri yerel yönetimler. Geçtiğimiz yıl Ankara, İstanbul, Bursa ve Balıkesir olmak üzere önemli büyükşehir belediye başkanlarını görevden alan AK Parti, elindeki listeyi tamamlamadan bu uygulamaya son verdi.

Bir süre önce yapılan kurultayda teşkilat yapısı içinde önemli değişikliğe giden iktidar partisi, kendini tamamen yeniledi. Şimdi sırada yerel yönetimler var.

Belediye başkanlığı için önemli kriterler belirleyen parti yönetimi, ilk kez bu seçimlerde farklı bir aday belirleme süreci izleyecek. Seçimlere 4 ay kala mevcut adaylarını belirleyecek, yola devam edilecek belediye başkanlarına ‘adayımız sizsiniz’ denilecek.

Güneydoğu’nun tamamı ile Doğu’nun bir kısmı hala atanan kayyumlar tarafından yönetiliyor. Öncelik bu illerin aday belirlenmesine verilecek. Parti, özellikle Güneydoğu’da kılı kırk yaracak ve yeniden bu illeri HDP’ye kaptırmamak için mücadele edecek.

İkinci alan ise büyükşehirlerin aday belirlemesi olacak. Partiden sızan bilgilere göre bu seçimlerde mevcut belediye başkanlarının yüzde 70’ini değiştirme kararı alınmış. Daha önce bakanlık yapmış isimlerin büyükşehirlerde aday gösterilmesi ve bu isimlerin anket yoluyla halka sorulması da gündemde.

Aday müracaat süresini kısa, seçim propaganda süresini uzun tutmayı planlayan AK Parti’de ortalık epey karışacak gibi görünüyor. Daha şimdiden adaylık düşünenler kendini yollara vurdu. Ankara’da taraftar arayanların yanı sıra illerde sosyal medyada propaganda yapmaya başlayanlar az değil. Genel seçimlerde AK Parti’ye en fazla aday adayının müracaat ettiği iller arasında Erzurum da vardı. Aynı oranda yerel seçimlerde de ilginin hayli fazla olacağı tahmin ediliyor.

Milletvekilliğine müracaatta bulunmuş her aday bilin ki tekrar aday adayı olacak. En büyük yarış şüphesiz Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı için verilecek. Anakent Belediye Başkan adayı olma hayali kuran herkes mevcut Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile yarışacak. Ortalık epey karışacak.

Her seçimde ortaya çıkan her aday için dosya hazırlayıp, Ankara’da ayak oyunları kuranlara kötü haber; Birbirinizi karalayacak çok vaktiniz olmayacak. Çünkü Kasım sonuna kadar tüm adayların hatta meclis üyelerinin bile adaylıkları açıklanmış olacak.

Peki, tüm bu gelişmelerin ışığında Erzurum’da kim kalacak kim gidecek diye merak edenlere. Orasını bizde bilmiyoruz ama Cumhurbaşkanlığı ve AK Parti Genel Merkezi yaz başından buyana mevcut belediye başkanları için hem elektronik ortamda hem de yüz yüze anketler yaptırdı. Bu anketlerden çıkan sonuç elbette birinci derecede etkili olacak. İkinci parametre ise aday adayının il başkanı, parti teşkilatı ve milletvekilleri ile diyalogu olacak.

Vatandaş ve teşkilatlardan geçer not alanlar kalacak, alamayanlar gidecek. Ancak yine son kararı Başkan Recep Tayyip Erdoğan verecek.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.