Erzurum Haber - 06 Haziran 2020, Cumartesi

Ölümcül hastayı taburcu etti

4 Nisan 2019, 12:00
Ölümcül hastayı taburcu etti

Erzurum/zirve2000 Erzurumlu Dr. Gökhan Özdemir, beynin kalp ve solunum merkezini besleyen damara direkt müdahale ederek dünyada bir ilki gerçekleştirdi. Ölümcül hasta 3 günde taburcu edildi.

Manolya BULUT-PUSULA

Hastanın beynindeki kalp ve solunum merkezini besleyen damara direkt müdahale edilerek dünyada bir ilk gerçekleştirildi. Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapan Erzurumlu Dr. Gökhan Özdemir,18 dakika süren bir operasyonla ölümcül hastayı sağlığına kavuşturdu. Özdemir’in operasyonu Nöroloji alanında saygın yurt dışı dergilerinden olan Acta Neurologıca Belgıca dergisinde yer aldı.

Dünya’da ilk kez uygulandı

Normalde beyindeki damar tıkanıklığına müdahalenin büyük damarlar için yapıldığını belirten Dr. Gökhan Özdemir, “İlk birkaç saat içinde beyin damar tıkanıklıklarına bağlı olarak felç geçiren hastalar hızlı bir şekilde anjiyo alınıp beyin damarlarına müdahale edilirse felçleri düzelebilir. Bu anjiyo müdahaleleri beynin büyük damarları için yapılmaktadır. Fakat şimdiye kadar dünyada, beynin kalp ve solunum merkezini besleyen damar tıkanıklığına müdahale edilememişti. Çünkü bu damar nispeten daha küçük ve ulaşılması zordur. Dünyada ve ülkemizde damar tıkanıklığına müdahale edebilen hekim sayısı az. Ayrıca bu işlemler tecrübe ve deneyim gerektiriyor. Şu ana kadar birçok hastaya müdahale ettim. Tıkalı damarı birkaç dakika içinde tespit ettim ve müdahalemi yaptım” dedi.

Hastayı 3 günde taburcu etti

Hastanın hızla iyileştiğini ve kontrollerinde de bir problem olmadığını aktaran Özdemir, “61 yaşında erkek hasta Selçuk üniversitesi tıp fakültesi nöroloji anabilim dalına 2 saat önce başlamış olan bulantı ve kusma nedeniyle başvurdu. Ayrıca yürüyememe ve konuşma bozukluğu da mevcuttu. Çekilen beyin MRG filminde beynin kalp ve solunum merkezinde tıkanıklık tespit edildi. Tıp diliyle ‘’PICA’’ adı verilen ve beynin en önemli kalp ve solunum merkezinin tıkalı olduğu belirlendi. Direkt olarak damar içerisine girerek müdahale yapılarak damar tekrardan açılmasını sağladım. Toplam işlem süresi 18 dakika sürdü. Hasta hızlıca düzeldi ve 3’cü gün tamamen düzelmiş bir şekilde taburcu edildi. 1 ay sonraki kontrolünde de hiçbir problem yoktu. Nöroloji alanında saygın yurt dışı dergilerinden olan Acta Neurologıca Belgıca dergisinde de vaka kabul gördü” diye konuştu.

Ölümcül hastayı taburcu etti Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*