Erzurum Haber - 24 Ağustos 2019, Cumartesi

Öğrenciler Sefa’ya umut oldular

13 Mayıs 2019, 16:14
Öğrenciler Sefa’ya umut oldular

Erzurum/zirve2000 Erzurum’da üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllü bir grup, yüzde 95 fiziksel engeli bulunan Sefa Başoğlu’na (22) umut oldu.

Manolya BULUT-PUSULA
Atatürk Üniversitesi öğrencisi bir grup genç, mavi kapak toplayarak fiziksel engelli Sefa Başoğlu’na tekerlekli sandalye hediye ettiler. Anneler Günü’ne denk geldiği için özellikle mutlu olduğunu belirten anne Asiye Başoğlu (49), “En güzel Anneler Günü. Böyle özel bir güne denk geldi. Sefa da ben de çok sevindik” dedi.

Atatürk Üniversitesi’nde öğrenim gören yedi genç, yaklaşık iki aydır mavi kapak topluyor. Bir geri dönüşüm firmasıyla anlaşarak tekerlekli sandalye elde eden gençler, sosyal medya üzerinden duyuru yaparak yüzde 95 fiziksel engeli olan 22 yaşındaki Sefa’ya ulaştılar.

Mavi kapak toplamaya nasıl başladıklarını anlatan Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi Hakan Dural, “ Kampüste kapak toplarken bir grup arkadaşla tanıştık. Onlar da aynı şekilde kapak topladıklarını söylediler. Sonra hep beraber bir grup kurduk. Sosyal medya hesabı açtık. Bizi gören arkadaşlarımız bize destek oldular. Ellerindeki kapakları bize ulaştırdılar. Bir şeyler geldiği için biz de çok mutlu olduk. Daha çok aileye ulaşabilelim istedik. Yurtlarda küçük kaplar yaptık. Daha çok oralardan toplandı. Benim olduğum katta mavi kapak kutusu doluyor. Geri dönüşüm firmasıyla anlaşıp onlardan gelen miktarla bir sandalye edindik. Bu sandalyeyi de sosyal medya hesaplarımızdan duyurular yaparak Sefa abimize ulaştık” diye konuştu.

Bir sandalye 200 bin kapak
Bu süreçte Anadolu Mayası Topluluğu’nun desteklerinden söz eden Dural, “İnşallah bundan sonra daha çok insana ulaşabiliriz. 200 bin kapak toplandı. Emelcan hanımla tanıştık. Böyle bir topluluk olduğunu öğrendim. Bazı etkinlikler gerçekleştirdik beraber. Yardıma ihtiyacı olan ailelerimize ulaştık. Anadolu Mayası bizlere umut oldu, yol gösterdiler. Mavi kapak konusunda da onların bize sunduğu fikirle ekibimizi kurduk. Daha çok kapak gerekiyor. Mavi umuttur birileri için. O kişiler bilirler ki gökyüzü hep mavidir, en karanlık olduğunda bile. Umut hiç tükenmez yani. Biz o umudu Sefa abimize ulaştırdık. Bundan sonra da hiç durmayacağız. Bir mavi kapak yüzyıllarca doğada kaybolmuyor. Hem çevreye bir yararımız oluyor hem de yardıma ihtiyacı olan ailelerimizin umudu olmak istiyoruz. mavikapakerzurum instagram hesabından bizlere ulaşabilirler” ifadelerini kullandı.

Her yere başvurmuş
Evin ilk çocuğu olan Sefa Başoğlu’nun bir kız bir de erkek kardeşi var. İkisi de üniversite öğrencisi. Çocuklarının ve eşinin desteği ile Sefa’ya baktıklarını söyleyen anne Asiye Başoğlu tekerlekli sandalye için daha önce birçok yere başvurduğunu aktararak şöyle konuştu; “Hastalığını ilk öğrendiğimde 10 günlük bebekti. Sarılık hastalığı geçirdi. Geç müdahale edildi. Üç defa kanı değiştirildi, tedavi gördü ama doktorlar bir hasar kalacağını söyledi. İki aylıktı kıyafetini giydirirken fark ettim. Kolu kasılıyordu. Bedensel problemi var. Küçükken daha kolaydı ilgilenmek. Büyüdükçe daha zorlaştı. Vücudu da ağırlaştı. Ben de yaşlandım. Zekâsında bir sorun yok. Özel eğitim de aldı. Okuması var. Fizik tedavi de alıyor, eve biri geliyor onun için haftada bir gün. Belki fizik tedavi almasaydı daha kötü olabilirdi. Gelen kişiyi de çok seviyor. Arkadaşı olarak görüyor, terapi gibi geliyor ona. Eşim, çocuklarım da büyük destekçim. Abilerine karşı çok hassaslar. Kenetlendik birbirimize. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’dan bile talep de bulundum. O an ilgilendiler ama sonra ses çıkmadı. Bu konuda kendimi şanssız hissediyorum. Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne, kaymakamlığa, her yere gittim. Araba vermediler. Raporlarımı da sundum. Bir defa belediyeden araba geldi. Kullandık ama Sefa kırdı. Güçlü olduğu için duramıyor da. Bir daha talep de bulunduk. Ama belediyeden kalktı bu uygulama dediler.”

Ancak bakan bilir
Sefa’nın bir mesajlaşma uygulaması ile telefon kullanabildiğini ve istediklerini bu yolla söylediğini belirten anne Asiye Başoğlu, “Akülü arabayı getirseler ben kullanmam. İhtiyacı olan alsın. Benim çocuğum akülü araba kullanamaz ki. Biri bana çok güzel bir araba getirdi çocuk grubuydu. Onu araştırdım ihtiyaç sahibi başkasına verdim. Herkes öyle olsa keşke ihtiyaçlar giderilir. Sefaya göre bir araba almaya kalksak 2 bin TL. Evi krediyle aldık, borç ödüyoruz. İki tane çocuk okutuyorum. Ancak bakan bilir. En güzel anneler günü. Böyle özel bir güne denk geldi. Sefa da ben de çok sevindik. Çok ihtiyacım olduğu anda geldi. Çocuklar hastalandığında ihmal etmesinler. Engelli ailelerine de Allah sabır versin. Çevredekilere de daha duyarlı olmalarını diliyorum. Ama artık insanlar eskisi gibi değil. Dışarıda özellikle gençler yardımcı oluyorlar” diye konuştu.

Öğrenciler Sefa’ya umut oldular Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*