Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

Öğrenciler sanatlarını konuşturuyor

Öğrenciler sanatlarını konuşturuyor
06 Mart 2013 - 15:08

Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi geleceğin sanatçılarını yetiştiriyor. Fakültede öğrenciler yaptıkları çalışmalarla beğeni topluyor.

Erzurum tarihi ve kış sporlarıyla öne çıktığı kadar sanatıyla da kendinden söz ettiriyor. Öğrenciler tarafından yapılan sanat eserleri birçok il ve dünyanın farklı yerlerinde sergileniyor. Eserler el emeğiyle uzun uğraşlar sonucu elde ediliyor. Fakültenin koridorlarında yürüyen vatandaşlar kendilerini sanat müzesindeymiş gibi hissediyor. Fakülte öğrencileri eserlere kendi hayal güçlerini yansıttıklarını belirterek, çok zahmetli bir iş olduğunu ve sabır gerektirdiğini söylediler.

Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mustafa Bulat, bu fakültenin zorluklar içerisinde kurulduğunu ve büyük başarılara imza attığını belirterek, şunları kaydetti, “Biz el sanatlarını Erzurum’a 1991 yılında getirdik.  1999 ve 2000 yıllarında öğrenci almaya başladık. 2004 yılında ilk mezunlarımızı verdik. İstanbul Beşiktaş Mimar Sinan resim ve heykel müzesinde ilk mezuniyet sergimizi yaptık. O günden bugüne öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirip mezun ediyoruz. Birçok yarışmalar ve sergiler düzenledik. Bizim asıl amacımız burada bir buz müzesi oluşturabilmek. Bizimle yüksek lisans yapmak isteyen birçok öğrenci var. Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Orta Doğu’nun en kapasiteli ve en gelişmiş fakültelerinden birisi. Bu fakülte yapılmadan önce çok zor ortamlarda sanat eserleri üretmeye çalışıyorduk.  Biz bir anlamda müze görevi yapıyoruz. Ayrıca çevre ilçe ve illerde sanat eserlerimizi yolluyoruz.” dedi.

 

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.