Erzurum Haber

Obama’yla 40 dakika

Obama’yla 40 dakika
415 Kez
19 Eylül 2012 - 9:25

Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama’yı arayarak kırk dakika süren bir telefon görüşmesi yaptı. Obama Erdoğan’a dün yaşanan saldırı için başsağlığı dilerken, İslam karşıtı film ile yapılan provakasyon için, İslam alemine yaptığı sağduyu çağrısına da “çabalarınızı taktirle karşılıyorum” diyerek teşekkür etti.

Şehitler için başsağlığı diledi

Obama, görüşmede, Bingöl de askeri konvoyu dün yapılan kanlı saldırı ve son zamanlarda artan terörist saldırılarda şehit olan asker ve polisler için de taziyelerini iletti. Başbakan Erdoğan da Libya’da geçtiğimiz günlerde ABD Büyükelçisi Chris Stevens ve üç ABD’li görevlinin hayatlarını kaybettikleri saldırıyla ilgili olarak Obama’ya başsağlığı diledi.

Provakasyon uyarısına teşekkür

Obama, ayrıca Erdoğan’a Bingazi’deki ABD Başkonsolosluğuna ve başka ülkelerdeki diğer büyükelçiliklere yönelik saldırılarla ilgili olarak İslam dünyasına provokasyona gelmeme uyarısı yapılmasına ve şiddetin kınanmasına öncülük etmesini takdirle karşıladığını belirterek teşekkür etti.

Suriye için yakın işbirliği

Görüşmede İki lider, Suriye konusunda ise Şam rejiminin sivillere karşı giderek şiddete başvurması, insani krizin derinleşmesi ve geçiş sürecinin bir an önce yapılması gereği konularında fikir birliğinde olduklarını ifade ettiler. İki lider Suriye kriziyle ilgili olarak, Türkiye ve ABD hükümetleri arasında yakın ve etkin işbirliğinin önümüzdeki dönemde de devam etmesi konusunda anlaştılar.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.