Erzurum Haber

O, Erzurum’un Birand’ıydı…

O, Erzurum’un Birand’ıydı…
Kadir Sabuncuoglu
Kadir Sabuncuoglu( deneme1@hotmail.com )
650 Kez
07 Şubat 2019 - 15:34

Meslekte önce babası Kemal Alyanak’ı tanıdık. Milletin Sesi Gazetesinin sahibi ve başyazarıydı. Aynı zamanda Erzurum Gazeteciler Cemiyeti başkanıydı.

Kemal Alyanak döneminde gazete, okul gibiydi. Kemal amcanın küçük oğlu İrfan Alyanak ise daha çok İstanbul basınında çalıştığı dönemde ismini duyurdu. Bir süre mesleki eğitim için Londra’ya gitti.

Dönüşte Milletin Sesi Gazetesinde atılım yapmak gibi bir hedefi vardı. Bu nedenle bir süre yerel anlamda gazetecilik yaptı. Ama sonunda televizyonculukta karar kıldı.

Yerel televizyonlarda çalıştı, ardından kendi televizyonunu kurdu. Hala televizyonun bulunduğu semt, halk arasında ‘Doğu Tivi’ diye anılır. Televizyonculuğa ilgi duyan gençlerin elinden tuttu ve yetiştirdi.

Etkili programlar yaptı, canlı yayınları ilk o başlattı. Öylesine işine kendini kaptırdı ki, oğlunun sünnetini 2003’te,3 gün 3 gece canlı olarak yayınladı. Bu nedenle de ulusal medyaya haber oldu..
irfan alyanak
Gerçekten bir zamanlar çok popüler bir televizyoncuydu. Onun için İrfan Alyanak’tan ‘Erzurum’un Mehmet Ali Birand’ı’ diye söz edilirdi. Ancak ‘İstanbul’a gitme sevdası’ yüzünden sevgilisi olan Doğu TV’yi de kaybetti. Sonrasında sessiz bir yaşam, gurbette geçen zor günler ve acı bir haber…

Şimdi Erzurum basınında iz bırakan bir ailenin son temsilcisi olan İrfan Alyanak’ı sonsuzluğa uğurluyoruz.

Allah’tan rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.