Erzurum Haber

Nikahını da at üstünde kıydı

Nikahını da at üstünde kıydı
505 Kez
15 Nisan 2013 - 14:58

Türkiye’nin ilk Erzurum’un ise tek Kadın Atlı Polis Memuru Zekiye Ararat, at sevgisini mesleğine de taşıdı. Ararat gönüllü olarak atandığı Atlı Polis Grup Amirliği’ndeki görevini başarıyla sürdürüyor. Prenses isimli atı ile birlikte toplumsal olaylara müdahalede görev yapan Polis Memuru Zekiye Ararat, “Evliliğimi bile at üzerinde yaptım. Hayatımın her anında at yer alıyor. Atları sevdiğim için gönüllü olarak bu birimde çalışıyorum” dedi.

 

PUSULA / ERZURUM

Türkiye’nin ilk Atlı Kadın Polis Memuru unvanına sahip Zekiye Ararat, Erzurum Emniyet Müdürlüğü Atlı Polis Grup Amirliği’ndeki görevini başarıyla sürdürüyor.

İlki 1996’da Ankara’da kurulan daha sonra Erzurum, Antalya ve İzmir Emniyet Müdürlükleri bünyesinde de açılan atlı polis birliklerine personel gönüllü polisler arasından seçiliyor. Atlı polislerde başlayan kadın dönemi, kadınların her alanda olduğu gibi bu alanda da başarılarını gözler önüne seriyor. 3’ü Ankara, 1’i Erzurum’da görev yapan atlı kadın polisler, bu işi kadınların da başarı ile yapabileceğini göstererek meslektaşlarına örnek oldu. Türkiye’nin ilk kadın atlı polis memuru olan Erzurum Çevik Kuvvet Atlı Polis Grup Amirliği üyesi Zekiye Ararat, insanların yanına yaklaşmaya bile korktuğu dev cins atının tüm bakımını kendisi yapıyor.

Gönüllü olarak bu birime katılmış

At ile uyum sağlayıp bir takım ruhu yaratabilmek için zamanının çoğunu atı ile birlikte geçiren  Zekiye Ararat, Atlı Polis Grup Amirliğine de gönüllü olarak atandığını dile getirdi. At üzerinde görev yaparken  insanların şaşkın bakışlarıyla karşılaştığını belirten Ararat, “Özellikle bayanlar bu görevi korkmadan nasıl yürüttüğümü soruyorlar. Çocukluğumdan beri atları çok seviyorum. Polis olduktan sonrada  kendi imkanlarım ile ata biniyordum. Atlı Polis Grup Amirlikleri açılır açılmaz gönüllü olarak atlı polis olmak için başvuruda bulunmuştum. Başvurum kabul oldu. Atlı Polislik Grup Amirliği’ne atandım. Mesleğimi zaten çok seviyordum. Bunun ardından bir de çocukluktan bu yana aşığı olduğum atlarla birlikte görev yapma imkânı tanınınca oldukça mutlu oldum” dedi.

Nikahı at üzerinde kıyılmış

Erzurum’un tek atlı polis memuru olan Ararat, hayatının her yerinde atların bulunduğunu ifade etti. Nikâhının bile at üzerinde yapıldığını belirten Ararat, “Eşimde Atlı Polis Grup Amirliğinde görev yapıyor. Çocukluğumdan bu yana sevdiğim atlar nikâhıma da tanıklık etti. Polis Memuru olduğum dönemde eşim de Antalya Atlı Polis Grup Amirliği’nde görev yapıyordu. Orada tanıştık. Nikâhımızı da at üzerinde kıydırmaya karar verdik. Şimdi iki yaşında bir kızım var, onunda atları sevmesi ve ileride atlarla ilgili bir spor yapması için binicilik derslerine göndereceğim” diye konuştu.

 “Sosyal projelere imza atıyoruz”

Erzurum Çevik Kuvvet Şube Müdürü Faruk Adıgüzel, toplumsal olaylara müdahaleyi başarılı bir şekilde yürüten atlı polislerin ileride de sosyal projelere imza atacaklarını ifade etti. Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yapan atlı polislerin her türlü toplumsal olaya müdahale için hazır halde bulunduğunu belirten Adıgüzel, bundan sonrası için sosyal projelere müdahil olacaklarını söyledi. Adıgüzel,  “Atlı Polis Grup Amirlikleri Erzurum, Antalya, Ankara ve İzmir olmak üzere 4 ilde görev yapıyor. Bu illerde kadın polislerimizin de gönüllü olarak atlı polis olma başvurularını gördük. Erzurum İl Emniyet Müdürümüz Sayın Halit Turgut Yıldız, bu birimin kurulmasına öncü oldu ve hayalimizi gerçekleştirdi” diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.