Erzurum Haber - 22 Ekim 2019, Salı

Nenehatun’a Bilimsel Bakış

18 Haziran 2019, 16:01
Nenehatun’a Bilimsel Bakış

Erzurum/zirve2000 Osmanlı Rus Savaşı sırasındaki kahramanlıkları ile anılan Nene Hatun’un Hayatı ve Nene Hatun Bibliyografyası” Akademik Tez Çalışmasına konu oldu. Çalışmayı Giresun Üniversitesi Tarih Bölümü’nde Erzurumlu Bilim İnsanı Akın Aktaş yaptı. Çalışmada bir çok ilginç detay ortaya çıktı.
İrfan TARAKÇIOĞLU-PUSULA
“Nene Hatun’un Hayatı ve Nene Hatun Bibliyografyası” adlı tez çalışması, Giresun Üniversitesi Tarih Bölümü’nde Erzurumlu Bilim İnsanı Akın Aktaş tarafından yapıldı.
Tez danışmanı, Giresun Üniversitesi Tarih Bölümün’den Doktor Öğretim Üyesi Oktay Karaman. Tezin yazarı Akın Aktaş, Tez heyetinde, Erzurum Teknik Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Prof. Dr. Murat Küçükuğurlu, Giresun Üniversitesi Türk Dili Bölümü’nden Doktor Öğretim Üyesi Fikret Uslucan ve Giresun Üniversitesi Tarih bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Oktay Karaman bulunduğunu ifade etti. Sunumu 8 Şubat 2019 tarihinde Giresun Üniversitesi’nde gerçekleşerek kabul edilen ve akademik dünyaya kazandırılan tezde Nenehatun hakkında bilinmeyen bir çok detayın yer aldığı ifade edildi.
Nene Hatun Tezi Hakkında
Akın Aktaş, “Nene Hatun, Türk Tarihi’nde ve tarih kitaplarında adından sıkça bahsedilen fakat hayatıyla alakalı az bilgi sahibi olunan şahsiyetler içerisinde yer alıyor. Nene Hatun hakkındaki bilgilerin önemli bir kısmı abartılı ve yanlıştır. Nene Hatun’un hayatını tez konusu olarak belirlenmesindeki temel amaç, Nene Hatun’u belgeler ışığında tarihsel boyutuyla gerçekçi bir şekilde anlatmaktır.
Nene Hatun ismi günümüzde bilinse de hayatı hakkında pek fazla bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle Nene Hatun ile alakalı arşiv taraması yapılarak belgeler tasnif, tahlil ve tenkit işlemlerinden geçirilmiş elde ettiğimiz bilgiler tarafımızca kayıt altına alınmıştır. Akabinde Nene Hatun hakkında detaylı bir kaynakça hazırlanmış olup kaynakçada yer alan eserler ve belgeler incelenerek bir değerlendirme tarafımızca yapılmıştır. Daha sonra, Nene Hatun ile yapılan röportajlar tek bir çatı altında toplanmıştır. Böylece Nene Hatun’a belgeler ışığında tarihsel bir kimlik kazandırılması amaçlanmıştır.
Yapmış olduğumuz bu çalışma neticesinde Nene Hatun’un hayatı ve Nene Hatun hakkında yazılanlar ilk defa akademik bir tez çalışmasının konusu olmuştur” diye konuştu.
murat küçükuğurlu

Nenehatun’a Bilimsel Bakış Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*