Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

Nazar değmesin

Nazar değmesin
04 Ağustos 2013 - 15:41

CAPITAL Dergisi, 1998’den bu yana her yıl yayınladığı Türkiye’nin en büyük 500 şirketi araştırması ‘Capital500’ün 2012 yılı sonuçlarını açıkladı. Doğu’nun gururu Aşkale Çimento Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kurulu listesi İSO500’den sonra Capital500’de de tırmanışını sürdürdü. Geçen yıla göre 18 basamak yükselen Aşkale Çimento, Türkiye’nin en büyük 294’üncü şirketi oldu.

Türkiye’nin en büyük 500 şirketi araştırması Capital500 açıklandı. Capital Dergisi’nin Türk ekonomisinin nabzını tutan Capital500 araştırmasının sonuçları yayınlandı. Tüpraş, 2012 yılında 47 milyar TL’lik cirosu ile ‘Türkiye’nin en büyük 500 Sanayi Kuruluşu listesi ‘İSO500’den sonra ‘Capital500’de de Türkiye’nin en büyüğü oldu. Listede 20.2 milyar TL’lik cirosuyla OMV Petrol Ofisi, Türkiye’nin ikinci büyük şirketi olurken, son yıllarda ciddi bir büyüme atağı yapan Türk Hava Yolları ise 15 milyar TL’yi bulan cirosuyla üçüncü büyük şirketi olarak dikkat çekti.

 

Aşkale Çimento tırmanışını sürdürüyor

Capital Dergisi’nin Türk ekonomisinin nabzını tutan  araştırması yayınlandı. Araştırmaya göre; Aşkale Çimento bir önceki yıla göre 18 basamak yukarı çıkarak, Türkiye’nin en büyük 294’üncü büyük şirketi oldu.  Sektöründe 6’inci sırada bulunan Aşkale Çimento, 2008 yılında Capital’in Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi listesine 345’inci sırada girmişti.

 

İSO500’de de yükselmişti

Aşkale Çimento, Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde de yükselişini sürdürmüştü. İSO 500 listesine 2004’te 478. sıradan giren Aşkale Çimento’nun 2012 rakamlarına göre 168. sıraya kadar yükseldi. Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, “9 yılda 310 basamak yükselmiş olmamız asla tesadüfi değildir. Son açıklanan rakamlara göre; Aşkale Çimento Grubu, çimento sektöründe en büyük dördüncü şirket oldu. Emeği geçen ve şirketimizin bu günlere gelmesinden katkısı olan herkesle bu başarıyı paylaşıyoruz” dedi.

 

HEDEF BÜYÜDÜ
İlk yola çıktıklarında ortaya koydukları büyüme hedeflerinin bir çok kesim tarafından hayal olarak değerlendirildiğine dikkat çeken Yücelik, Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşu arasında yer alma hedefine adım adım yaklaştıklarını ifade etti. Kolektif ruhun ve birlikte olmanın güzelliğini yaşadıklarına değinen Yücelik, “Elbette bu kolay olmadı. Şirket ve tesislerimizde; sosyal, çevresel, yönetim anlayışı ve çalışma kültürünü dünyanın kabul ettiği standartlara getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Erzurum, Aşkale, Van, Trabzon, Gümüşhane, Erzincan, Ağrı, Beşikdüzü, Tirebolu ve Rize’deki tesislerle gelecekle ilgili hedeflerini büyüttüklerini ifade eden Yücelik, “Ticari alanda da önemsenen ve bir o kadar etkili konuma sahibiz. Türkiye çimento sektöründe bir çok manada öncü konumda olmamız, yaptığımız mücadelenin bir yansımasıdır. Elbette gerçekleştirdiğimiz her işte ve attığımız her adımda sorumluluklarımızın farkında hareket ediyoruz. Bizim sorumluluğumuz; geleceğimiz, insanımız, çevremiz ve ilkelerimizle bir bütündür. Bunları asla unutmuyor ve birbirinden ayırt etmiyoruz” diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.