Erzurum Haber

Narmanlı Camii’nin haziresindeki 32 mezar çöplüğe dönüştü

Narmanlı Camii’nin haziresindeki 32 mezar çöplüğe dönüştü
444 Kez
31 Temmuz 2013 - 9:49

Erzurum Narmanlı Camii’nin haziresinde bulunan 32 mezar, bakımsızlıktan çöplüğe dönüştü. Hazire ile kimsenin ilgilenmediğini söyleyen cami cemaati, durumun bir an önce düzeltilip, mezarlığın temizlenmesini istedi.

Furkan NEHRİ/ERZURUM

Erzurum’un en önemli tarihi camilerinden Yakutiye ilçesi Tebrizkapı Semti’nde bulunan Narmanlı Camii, Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan meydan ile güzelleşiyor. Yapımı tamamlanmak üzere olan meydanın çevre düzenlemesi yapıldıktan sonra tarihi açıdan çok şey bekleniyor. 1738 yılında Narmanlı Hacı Yusuf Efendi tarafından yaptırılan Narmanlı Camii’nin haziresi de camii ile birlikte yapıldığı biliniyor.  Camii’nin doğu ve güney bahçelerinde bulunan hazirede 32 mezarlık bulunuyor. Hazirede Nakşibendi Meşayihleri’nden Muhammed Efendi’nin de kabri bulunuyor.

İçinde bulunan mezarlardan dolayı sürekli definecilerin hedefi haline gelen hazire, bakımsızlıktan dolayı adeta çöplüğe dönüşmüş durumda. Cami bahçesindeki mezarlıkta çöp kutuları, araba tekerleri, yiyecek artıkları, poşetler ‘Mezarlığa saygı bu? ‘ dedirtiyor. Dua etmeye giden vatandaşlar ise durumdan oldukça şikayetçi. Mahalle sakinlerinden Ahmet Çelik, “Burada Camii mezarları her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Mezar taşları sürekli kırılıyor. Defineciler girip mezarları eşiyorlar. Belediye Camiinin önüne çok güzel hizmetler yaptı fakat bu mezarlığında kurtarılması gerekir. Burada yüzlerce insan burayı ziyaret ederek dua ediyor. Sonuçta burada yatanlar bizim dedelerimiz” diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.