Erzurum Haber

Narman’a Venedik mimarisi

Narman’a Venedik mimarisi
449 Kez
13 Aralık 2013 - 11:10

Kar yağışıyla birlikte adeta gelinliğini giyen Kırmızı Peri Bacaları’nda, ani sıcaklık değişikliği sebebiyle boyu bir metreyi aşan kırmızı buz sarkıtlar dikkat çekiyor.

İrfan TARAKÇIOĞLU

ERZURUM

Erzurum’un Narman ilçesinde bulunan Kırmızı Peri Bacaları kar yağışıyla birlikte adeta gelinliğini giydi.

İlçe merkezine 7 kilometre uzaklıkta bulunan peri bacalarındaki kırmızı-beyaz renk cümbüşü gazeteci ve doğa fotoğrafçılarının dikkatini çekiyor. Erzurum’dan Narman’a giden bir grup gazeteci de bölgede çekimler yaptı. Değişik figürlerin bulunduğu kanyon beyaz örtüye bürünürken, ani sıcaklık değişikliği sebebiyle boyu 1 metreyi aşan kırmızı buz sarkıtları dikkat çekti. Narman Belediye Başkanı Yücel Ahmet İşleyen, yazın başka, kışın başka bir güzellik sergileyen bölgenin herkes tarafından görülmesini arzu ettiklerini dile getirdi.

Erzurum’un misafir odası olmak istiyoruz

Belediye Başkanı İşleyen, Kırmızı Peri Bacaları’nın özellikle Erzurum Basını sayesinde hem kent genelinde hem de dünyaya tanıtımının yapıldığını belirterek, daha etkin tanıtım için çeşitli projelerin devam ettiğini bildirdi. 2011 Dünya Üniversiteler kış Oyunları’nın yapıldığı dönemde Peri Bacaları’nı gelen misafirlere yeteri kadar tanıtılamadığını anlatan İşleyen: “Erzurum  kış turizminde önemli bir mesafe aldı. Erzurum’a misafir odası olarak katkıda bulunmak istiyoruz. Şu an için günübirlik de olsa konaklama için imkanlarımız yok, ancak, Erzurum’a gelen yabancılar, gerek turizm acenteleri, gerek konaklama tesislerinin programlarıyla günübirlik de olsa Peri Bacaları’nı gezebilir. Bu hem gelen turist için bir değişiklik, hem de firmalar açısından çok önemli. Şu anda yürütülen projelerle burası sadece bir doğal anıt görünümünden çıkacak, değişik sosyal donatılarıyla turizmin hizmetinde olacaktır.  Bu projeler kapsamında ilçemizde şu anda gençlerden oluşan 15 kişilik gruba İngilizce kursu veriyoruz. Bu turist kafilelerin ziyaretleri sırasında ortaya çıkan önemli bir eksikliği giderecek ”dedi.

Hedef dünya mirası listesi

Peri bacalarının yöre için çok önemli bir turizm değeri olduğunu ifade eden Narman Belediye Başkanı Ak Partili Ahmet Yücel İşleyen, “Kar yağınca, peri bacaları gelinlik giymiş güzel bir kızı andırıyor. UNESCO tarafından Dünya Geçici Miraslar Listesi’ne alınmamız muhteşem bir gelişme. Peri bacalarına özel kuruluşların yatırım yapmasını bekliyoruz. Biz belediye olarak gelen yerli ve yabancı turistler için 5 yıldızlı butik bir otel yaptırıyoruz. Tek hedefimiz yaklaşık 2 yıl önce geçici olarak girdiğimiz dünya miras listesinde kalıcı olmak” diye konuştu.

Narman’a Venedik mimarisi

Narman Belediyesi, Peri Bacaları’na gelen misafirlerin konaklama ihtiyacını karşılamak üzere bir yatırım yaptı.

Diğer binalardan değişik olarak inşa edilen  Venedik mimarisiyle yapıldığı belirtilen kapalı çarşı ve butik otel,  mimari yapısı ve estetiğiyle göz kamaştırıyor. Belediye Başkanı Yücel Ahmet İşleyen “ Yapımı devam eden  kapalı çarşı ve pansiyon binamızda sona geldik en yakın zamanda hizmete açacağız. Bu mimarlık harikası, binadan Erzurum’da hiç rastlamadım. Hizmete girdiği zaman yurt içi ve yurt dışından Peri Bacaları’nı ve ilçeyi gezmeye  gelen turistlere önemli ölçüde hizmet verecek. Pansiyon  30 kişi kapasiteli.”dedi.

Öte yandan binanın çatı sistemi sebebiyle kar tutmaması dikkat çekiyor.

Peri Bacaları dünyaya açılıyor

Narman Kırmızı Peri Bacaları ile ilgili Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı ve Narman Belediyesi tarafından ortaklaşa hazırlanan Narman Peri Bacalarının Turizme kazandırılması projesi sürüyor.

KUDAKA tarafından sağlanan 385.050 TL’lik hibe, 9 ay sürecek projede bölgenin turizm açısından daha etkin tanıtımı ve geliştirilmesi için kullanılacak. Narman Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilecek proje kapsamında 6 bin 300 hektarlık bir alandaki Peri Bacaları’nın dünya turizmine kazandırılması amacıyla; bölgenin tarihi ve coğrafi değerlerinin plana çıkarmak, bölge turizmindeki çeşitliliği artırmak ve bölgede inovatif turizm hizmetlerinin gelişimine katkı sağlamak için geniş çaplı bir tanıtım kampanyası başlatılacak. Peri Bacaları Festivali ve belgesel çekimini de içeren bir dizi faaliyet kapsamında bölgedeki 15 gence bilgisayar destekli İngilizce eğitimi verilecek, 2500 metre uzunlukta Yürüyüş Yolu ve Açık Heykel Müzesi yapılarak yerli ve yabancı turistin kullanımına sunulacak.

Dünya Mirası Geçici Listesi’nde

Peri Bacaları, Uzundere Havsı ile birlikte UNESCO Dünya Mirasına Geçici listesinde bulunuyor.  KUDAKA tarafından yapılan çalışma kapsamında Narman Peri Bacaları Bölgesi ve Uzundere Havzası alanının UNESCO Dünya Mirası’na jeopark olarak kabul edilmesi sürecinde geçici listeye alınması da önemli bir avantaj olarak kabul ediliyor.

Envanteri çıkarılıyor

Öte yandan Narman’da ‘kırmızı periler diyarı’ olarak adlandırılan kanyonda İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümü öğretim üyelerince envanter çalışması sürüyor. İstanbul Üniversitesi’nin desteklediği “Narman kanyonunun jeolojik miras envanterinin çıkarılması ve jeopark alanı olarak değerlendirilmesi” amacıyla hazırlanan proje kapsamında İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim elemanlarından Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Yıldırım Güngör ve 12 öğrenci ilçede çalışma yapıyor. Projenin nihai amacı ise Narman Kanyonu’nu bir dünya markası haline getirmek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yaya değil ölüm yolu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÖNLEM ALIN ÖNLEM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
FABRİKADA ÖLÜ BULUNDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
AKGÜN’E SON GÖREV
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’U YASA BOĞDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EVLENENİN VAY HALİNE!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BAŞKA ERZURUMSPOR YOK

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.