Erzurum Haber

Müzik bölümünde okuyor

Müzik bölümünde okuyor
545 Kez
31 Mart 2014 - 11:25

Asıl mesleği doktorluk ama müziğe olan tutkusu bambaşka. Erzurum Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Dermatolog Nurhan Döner, mesleği olan doktorluğu ve müziği çok sevdiğini belirterek, yaptığı sosyal içerikli şarkılarla birlikte tıp ve müzik arasında bir köprü kurmak istediğini belirtti. Erzurum’a Dermatolog olarak atandıktan sonra üniversite sınavına girerek Güzel Sanatlar Fakültesi’ni kazanan Uzman Doktor Nurhan Döner, “Müzik okumasaydım ilerde içimde çok büyük bir ukde kalacaktı” dedi.

Müzisyen bir babanın kızı olduğunu söyleyen Uzman Doktor Nurhan Döner, küçüklüğünden beri müziğe ilgisi olduğunu belirtti. Müziğin kendisini kötü alışkanlıklardan uzak tuttuğunu bildiren Doktor Döner, “Müzikle uğraşanların hepsi aynı şeyi söyler, bende küçüklüğümden beri müziğe olan ilgim çok fazla. Bu merakım ailemden kaynaklanıyor, babamda müzisyen bağlama çalıyor. Ama benim tarzım daha çok Batı Müziği ve Türk Sanat Müziğine yönelik. Büyük olasılıkla babamın bağlama ile seslendirdiği türküler, benim kulağımı doldurdu. Küçüklüğümden beri, her boş anımda kendimi bir şeyler mırıldanırken yakalıyordum. Şarkı sözü yazma girişimlerim çok fazla oldu. Müzik tutkuma dair en iyi hatırladığım olay ise, kuzenlerim sigara içerken bana da teklif etmişlerdi. Müziğe o kadar tutkum varmış ki ‘Ben şarkı söyleyeceğim. Sesimin bozulmasını istemiyorum’ dedim. Gençlerin kötü alışkanlılara merak duyduğu zamanlar da müziğe olan tutkum beni kötü alışkanlıklardan uzaklaştırdı. Ortaokul ve lise dönemlerimde müzik için profesyonel bir adım atmadım, ama şarkı söylemek vazgeçilmezdi benim için. Erzurum Fen Lisesi’nde okudum ve okulumdan mezun olanlar ya doktor ya da mühendis oluyorlardı. Müzik için ciddi bir adım atacağım hiç aklıma gelmemişti. Nihayetinde Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okurken müzikle uğraşan arkadaşlarım oldu. Kendi oluşturdukları amatör bir grupta solist arıyorlardı. Müziğe olan tutkum ile bu arayış beni çok heyecanlandırdı. Yapabileceğimi düşündüm ve çeşitli etkinliklerde sahne alarak kendi kurduğumuz bu grupla amatörde olsa bir adım atmış oldum” dedi.

“Müziğe olan tutkum, artık hayatımın parçası olmalıydı”

Mesleği olan doktorluğun aslında kendisine müzikle ilgilenme imkânını sunduğunu belirten Doktor Nurhan Döner, ilk profesyonel adımını müzik dünyasının ünlü ismi olan Nevin İnam Karındaş’tan ders alarak attığını söyledi. Doktor Döner, “Uzmanlık döneminde dermatolojiyi kazandım. Bölümüm diğer cerrahi bölümlere göre daha sakin geçiyordu. O zaman müziğe olan tutkumu artık hayatımın bir parçası olmasını istedim ve araştırmalara başladım. İstanbul’da olmam benim için avantaj oldu çünkü bu konuda üniversite kadar olmasa da eğitim alacağım birçok kültür merkezi vardı. Bu sayede şan dersi alma fırsatı buldum. Asistanlığım esnasında poliklinikte çalışırken Nevin İnam Karındaş Hanım muayene olmaya gelmişti. Konuşmalarımız esnasında kendisinin müzik öğretmeni olduğunu öğrendim ve kendimin de müzikle ilgilendiğimi söyledim. Daha sonra kendisinin bana ders vermek istediğini söyledi. İlk profesyonel adımımı bu şekilde atmış oldum. Nevin Hanım Münir Nurettin Selçuk’un öğrencisiydi ve ciddi bir şekilde bir buçuk sene boyunca Türk Sanat Müziği eğitimi almaya başladım. Daha sonra Nevin Hanım, beni Ahmet Kadri Rizeli Hocaya yönlendirerek Klasik Kemençe çalmamı tavsiye etti. Ahmet Hoca’mla da bir buçuk sene ders aldım. Bu arada tabi asistanlığım devam ediyor ve sosyal içerikli şarkılar yapıyordum” şeklinde konuştu.

“Benim asıl istediğim tıp ile müziği birleştirmek”

Müziğin yanında mesleği olan doktorluğu da çok sevdiğini belirten Dermatolog Nurhan Döner, tıp ile müzik arasında bir köprü kurmak istediğini ifade etti. Erzurum’a atanmasının ardından üniversite sınavına girerek Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik bölümünü kazandığını ifade eden Doktor Nurhan Döner, “Benim asıl istediğim tıp ile müziği birleştirmek.  Sosyal temalar içeren şarkıları toplum bilinci oluşturmak amaçlıyım. Bunun için yola çıktım. Daha sonra Erzurum’a atandım. Erzurum’u çok istedim çünkü burada üniversite ve TRT’nin olması müzikten kopmayacağım demekti. Erzurum’a geldiğimde Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik bölümünü okumaya karar verdim. Eğer okumasaydım ilerde içimde çok büyük bir ukde kalacaktı. Üniversite sınavına girdim ve şu an müzik bölümü 2’inci sınıf öğrencisiyim. Sabah işime geliyorum akşam okuluma gidiyorum. Yani sabah doktor akşam öğrenci oluyorum. Hayatın diğer çözümsüz kargaşaları ile uğraşmaktan müzik sayesinde kurtuldum. Müzik boş bir şey değil, ilerisi geleceği olan bir tutku. Tabi mesleğimin de bende yeri çok başka. İkisin yeri bende ayrı ve ben ikisi arasında bir köprü oluşturmak istiyorum. 90’a yakın şarkım var. İlk şarkımı ‘gitmek’ üzerine yazdım. Çok sinirlenmiştim ve uzaklaşmak gitmek istemiştim. İçimdekileri kâğıda, notalara döktüm. Çok yoruluyorum ama yorgunluğuma değiyor” ifadelerini kullandı.

………………….

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.