Erzurum Haber

Müze müdürünü görevden aldı

Müze müdürünü görevden aldı
1.383 Kez
11 Ekim 2018 - 10:47

Erzurum/zirve2000 Erzurum Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, geçtiğimiz yıl kale restorasyonu sırasında tartıştığı Müze Müdürü Mustafa Erkmen’i görevden aldı. Kurumda 20 yıldan fazla idarecilik yapan Erkmen’in yerine arkeolog Hüsnü Genç geçici görevle getirildi.

Erzurum Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, geçtiğimiz yıl kale restorasyonu protokol imza töreninde tartıştığı Müze Müdürü Mustafa Erkmen’i bir yıl sonra görevden aldı. 20 yıldan fazla müzeyi yöneten Erkmen’in yerine arkeolog Hüsnü Genç getirildi.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz ile Müze Müdürü Mustafa Erkmen arasındaki kavga geçtiğimiz yıl haziran ayında Erzurum Kalesi’nde yaşanmıştı. Erzurum Kalesi’nin restorasyonu için DAP Bölge Kalkınma İdaresi’yle birlikte düzenlenen protokol imza töreni sırasında Almaz ve Erkmen arasında sert bir tartışma yaşanmıştı.

DAP Bölge İdaresi Başkanı Adnan Demir, Rölöve ve Anıtlar Müdürü Suat Bakır’ın da katıldığı imza töreni öncesi basın mensuplarına kale içinde yapılacak işler anlatılırken Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, “Bu zamana kadar çok şey yapılmamış kale için” deyince Müze Müdürü Mustafa Erkmen, “Sen daha dün geldin göreve” geldin diye tepki göstererek “Biz yıllardır uğraşıyoruz, uğraştığımız içinde bir şeyler çıkmış ortaya. Bir şeyler yapılmış ama yeterli mi dersen, yeterli değil. Kale bu hale yıllarca uğraş sonucu gelmiş” cevabını vermişti. Erkmen’in bu sözleri üzerine Almaz, “Ben sen bir şeyler yapmamışsın demedim. Para verilmemiştir. Kendi adamımız milletin içinde bize neler söylüyor” demişti.

Vali’nin kale ziyaretine katılmışlardı
Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu’nun kale restorasyonunda yapılanları anlatmak için düzenlediği basın toplantısına katılan Almaz ve Erkmen, bir araya gelmemek için çaba göstermişti.

Almaz, Erkmen’i görevden aldı
Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, aralarında soğukluğun devam ettiği Müze Müdürü Mustafa Erkmen’i görevden aldı. Müzede görevlendirilen Erkmen’in yerine ise Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nda arkeolog olarak görev yapan Hüsnü Genç atandı. Müze müdürlüğünde yaşanan değişiklik, “Kale kavgasının intikamı” olarak değerlendirildi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.