Erzurum Haber

Model Uydu Yarışması

Model Uydu Yarışması
728 Kez
22 Haziran 2014 - 0:47

Amerika Astronomi Topluluğu (AAS) ile Amerika Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü (AIAA) tarafından, NASA’nın da aralarında bulunduğu havacılık ve uzay sektörünün önde gelen şirketlerinin katkılarıyla 1998 yılından bu yana düzenlenen CanSat Competition (Model Uydu Yarışması)’na, bu yıl tüm dünyadan 59, Türkiye’den 8 takım katıldı.
İTÜ ARISAT Model Uydu Takımı da, tüm dünyadan üniversite öğrencilerinin geliştirdiği model uyduların yarıştığı bu yarışmaya katılan iddialı ekiplerden biriydi. Bu sene İTÜ ARISAT Model Uydu Takımı’nın sponsorluğunu Turkcell Superonline üstlendi. Gerçek uydu sistemlerinin yapım aşamalarının birebir uygulandığı yarışma için yapılan çalışmalar, Türkiye’nin gelecekte kendi uydu sistemlerini geliştirmesine katkıda bulunma potansiyeli taşıyor.
09 – 14 Haziran 2014 tarihleri arasında Teksas’da yapılan yarışmada; İstanbul Teknik Üniversitesi ARISAT Model Uydu Takımı final bölümündeki muhteşem performansıyla, tüm takımları geride bırakarak 2014 dünya şampiyonu oldu.
Kazandıkları bu başarıyla ülkemizin gurur kaynağı olan İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri, başarılarını çok yoğun ve azimli çalışmaya borçlu olduklarını ifade ettiler. Dünya birinciliği bizlere son derece gurur vermesinin yanı sıra, gençlerimizin neleri başarabildiğini de gösterdi.
Elektronik Haberleşme bölümünden Hasbi SEVİNÇ, Mert KAHYAOĞLU, Caner BALYEMEZLER, Uzay Mühendisliği bölümünden Onur Alp ÇAKAN, Çağrı Eren DURKAYA, Makine Mühendisliği Bölümünden Ümit YELKEN ve Kontrol Mühendisliği bölümünden Emre ERBUĞA olmak üzere üniversitenin farklı bölümlerinden 7 kişiden oluşan takım üyeleri, üyesi oldukları İTÜ Arı Teknoloji Geliştirme Kulübü (ARIGE) olarak yeni çalışmalara da çoktan başlamış olduklarını, ülkemizde yeni teknolojiler üretmek istediklerini belirttiler.
Yarışmada ülkemizi temsil eden ve bayrağımızı gururla dalgalandıran ekipte yer alan gençlerimizden birinin de Erzurumlu olması ayrıca bizi daha da mutlu etti.
Ekip elemanlarından Çağrı Eren DURKAYA bir Dadaş. Diğer bir ifadeyle öz be öz Erzurumlu.
CanSat Competition’da bu yıl gençlerin geliştirdiği uydu yaklaşık 670 metreden serbest bırakılarak paraşüt ile yavaşlatılıyor ve hızı saniyede 12 metreye düşürülüyor. 500 metreye geldiğinde iki parçaya ayrılan uyduda ikinci parça, pasif bir yavaşlama sistemi olmaksızın saniyede 10 metrenin altında bir hızda tutuluyor. Aynı zamanda kendi enerjisini üretmeye başlarken, iniş sırasında basınç değerini, sıcaklığı ve ürettiği voltaj değerini paket veri olarak yer istasyonuna iletiyor. Uydu yere indiğinde içindeki yumurtanın da kırılmamış bir şekilde çıkarılması, yapılan işlemler ve uygulamalarda ne derece hassas çalışıldığını gösteriyor.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.