Erzurum Haber

MHP Grubu mahkemeye gidecek

MHP Grubu mahkemeye gidecek
438 Kez
04 Mart 2014 - 13:02

2013 yılından kalan 14 milyon liralık bütçenin tahsisine itiraz eden MHP Grubu mahkemeye gideceğini açıkladı

İl Genel Meclisi’nin olağanüstü toplantısında 25 kalem madde halinde tahsisatı yapılan 14 milyon liralık bütçe mahkemelik oluyor. Meclis’in Mart ayı toplantısında düzeltme madde talebiyle gündeme gelen ek bütçenin dağılımını mahkemeye götüreceklerini belirten MHP’li Enver Atasever, kararın hukuka aykırı olduğunu ileri sürdü.

Ayşe Nur BAYRAM / ERZURUM

Erzurum İl Genel Meclisi’nin 2013 yılından artan bütçenin 25 kaleme tahsisi mahkemelik oluyor. Kararın hukuka uygun olmadığını belirten MHP’li üyeler Çarşamba günü mahkemeye müracaat edeceklerini bildirdi. Meclisin kararının hukuka uygun olduğunu belirten İl Genel Meclisi Başkanı Bülent Taşkesenligil, meclis olarak paranın hizmette kullanılmasına karar verdiklerini söyledi.

İl Özel İdaresi’nin 2013’ten kalan yaklaşık 14 milyon liralık parası İl Genel Meclisi’ni mahkemelik edecek. 14 milyon liralık artık bütçeyi ilk olarak 5 Şubat 2014 tarihinde gündemine alan İl Genel Meclisi, tartışmalı bir oturumun ardından konuyu plan bütçe komisyonuna havale etmişti. 30 Mart seçimleri sonrası kapanacak olan meclis, 14 milyon liralık ödeneğin kurumlara tahsisi için 19 Şubat 2014’te olağanüstü toplandı. Plan bütçe komisyonu tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda 14 milyon liralık artık ödenek 26 kalem halinde ilgili kurumlara yine tartışmalar içerisinde tahsis edildi. Kabul edilen maddede birliklere ödenek aktarımının mümkün olmaması üzerine konu bir kez daha meclisin gündemine geldi. Mart ayı toplantısına başlayan mecliste konu görüşülürken MHP’li üyeler kararın hukuka aykırı olduğunu belirterek mahkemeye gideceklerini söyledi.

Kararın görüşülmesi sırasında muhalefet ettiklerini hatırlatan MHP’li Enver Atasever, “Muhalefet ettiğimizde ne kadar haklı olduğumuz bugünkü teklifle anlamış olduk. Acele ile bir şeyler yapıldı, bu paranın bir yerlere aktarılması kararlaştırıldı. Bütçe tekniği açısında bu paraların nasıl aktarılması konusunda henüz bir netlik yokken, 14 milyon lira paranın yatırıma dönüştürülmesi noktasında 20 gün de idareye yetki verdik. Önümüzde ki gündem maddesi gösterdi ki hiçbir şekilde bir planlama yapılmadan karar verildi. Hatta bırakın yatırım programını bütçeye bu paralar nasıl konulur noktasında bile bir eksiklik söz konusu.  Biz Milliyetçi Hareket Partisi grubu olarak, söz konusu meclis kararını hafta içerisinde yargıya taşıyacağımızı ve iptali için dava açacağımızı bilgilerinize arz ediyorum. Bu konuda alınmış olan kararın yanlışlığını bir kere daha vurgulamak istiyorum. Ve bu gündem maddesi de iddiamızı teyit eder niteliktedir. Meclis kararın hukuka aykırı olmasından bahsediyoruz” diye konuştu.

MHP olarak konuyu mahkemeye taşıyacak olmalarından Meclis Başkanı Bülent Taşkesenligil’in üzerine alınmasına gerek olmadığını belirten Bahattin Bağaçlı, “Hepimiz insanız, hepimiz hata yapabiliriz. O günkü itirazımız kalan bir aylık sürece sıkıştırıp ne memurumuzu ne yetkilimizi hiç birini sıkıntıya sokmamıza gerek yok. Bu para eğer il Özel İdare’den sonra belediyeye aktarımı olmasa da çöpe atılacaksa eyvallah, hemen harcama yapılsın. 14 milyon ciddi bir rakam. Bu memleketin buna ihtiyacı var. Hala altı yüz tane köyümüzde kanalizasyon yok. İtirazlarımız Bülent Taşkesenligil’in şahsı ile ilgili değildir. Şikâyetimiz burada ki yapılan işlem ile ilgilidir. Bunu tekrar komisyona havale edin, komisyon karar aslın bu paralara hiç dokunmadan devredilecek yere devredilmesini teklif ediyorum” dedi.

Alınan kararı savunan İl Genel Meclisi Başkanı Bülent Taşkesenligil, meclis olarak paranın hizmette kullanılmasına karar verdiklerini söyledi. Taşkesenligil, şunları ifade etti: “En doğal hakkınız gidebilirsiniz. Biz burada meclis olarak paraların hizmette kullanılmasına karara vermişiz. Bu suç ise, ben bu suçu almaya razıyım. Netice de meclisin aldığı bir karar var. Doğru veya yanlıştır. Bu meclisin aldığı karardan geriye dönmek en başta aleyhte olanları bile düşürür. Mahkeme hakkınızı kullanın siz, artık geri dönümü yok.”

Daire başkanı neden söylemedi

Ödeneğin tahsisatıyla ilgili gündemin yeniden tartışılmasına tepki gösteren AK Partili Gültekin Keçeci ise “Köylere hizmet birliklerine kullanılması amacını belirtmiştik. Komisyon başkanımızda bunu açıklarken hiç birisinde bunların Köylere hizmet Dairesi Başkanlığı adı altında açılması gerektiğini bize söylemedi. İdare görevden vazife çıkartmış kendine. Mali işler daire başkanı o günkü olağan üstü meclis toplantısında bunun yanlış olduğunu neden söylemedi? Alınan bir karar neden bir ay sonra değiştiriliyor? Bu kararın yanlışlığını mecliste alınırken düzeltmeniz gerekmiyor muydu?” diye sordu.

Yapılan konuşmaların ardından gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.