Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

Master tezi oldu

Master tezi oldu
13 Ağustos 2013 - 11:04

ETÜ ’40 kuyudan 8’inde su çıktı” derken Ziraat Mühendisleri Odası, “Bölge 5 yıl sonra kuş cennetine döner” uyarısı yaptı.

HABER MERKEZİ

Erzurum Teknik Üniversitesi’ne kampüs olarak tahsis edilen arazide yapılan inşaatla ilgili Danıştay 10’uncu Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararı vermesi tartışmayı alevlendirdi. Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden alınarak ETÜ’ye kampüs için tahsis edilen yaklaşık 4 bin dönümlük arazinin taban suyunun yüksek olduğu açıklaması üniversite yönetimi ve Ziraat Mühendisleri Odası’nı karşı karşıya getirdi.

Rektör Prof.Dr. Muammer Yaylalı, arazide açılan 40 adet sondaj kuyusundan sadece 8’inde suya rastlandığını belirtirken, Ziraat Mühendisleri Odası Erzurum Şube Başkanı Adem Yavuz Sönmez, sondaj kuyularının ne zaman açıldığını sorarak, “O bölge 30-40 yıl önce kuş cennetiymiş. Ayrıca ben Master tezimi bölgede araştırmayla yaptım. Bölgede 3-4 metreden su çıkıyor. Üniversite yönetimi acaba sondaj çalışmalarını hangi mevsimde yapmış” diye sordu.

Danıştay 10’uncu Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararı sonrası Ziraat Mühendisleri Odası Erzurum Şube Başkanı Adem Yavuz Sönmez ve yönetim kurulu üyeleri, ETÜ kampüs inşaatlarının olduğu bölgede basın açıklaması yapmıştı. Alanın taban suyu seviyesi bakımından yüksek ve inşaat yapımına uygun olmayan bir alan olduğunu belirten Sönmez, “Buralarda bina yapılması hem fazladan kaynak israfı hem de olabilecek doğal afette hasarın artmasına davetiye çıkarmaktır. Mücadelemizin bir kısmı da vicdani sorumluluğu yerine getirmektir. Bu alan doğal su rezerv alanıdır. Yani stratejik bir öneme sahiptir” demişti.

Üniversite yönetiminden açıklama

Ziraat Mühendisleri Odası’nın alanın taban suyu seviyesinin yüksekliği ve su rezerv bölgesi konulu açıklamalarına Erzurum Teknik Üniversitesi’nden yazılı açıklama geldi. Rektör Prof. Dr. Muammer Yaylalı imzasıyla yapılan açıklamada; “Söz konusu araziye ait İmar Planlarına Esas olmak üzere Jeolojik ve Jeoteknik Etüt çalışmaları yaptırılmış olup çalışma sonunda oluşturulan rapor, 20.12.2011 tarihinde Erzurum Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından onaylanmıştır. Yapılan bu çalışma ile arazi üzerinde 40 adet sondaj kuyusu açılmış olup kuyulardan sadece 8 adedinde suya rastlanılmıştır. Bu kuyularda rastlanılan en yüksek su seviyesi ise 10,5 m olup diğer 32 kuyuda 15 m’de dahi suya rastlanılmamıştır” denildi.

Bölge kuş cennetiymiş

ETÜ Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı’nın arazideki suyla ilgili açıklamasına cevap veren Erzurum Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Adem Yavuz Sönmez, 30-40 yıl önce bölgenin kuş cenneti olduğunu hatırlattı. Palandöken Barajı devreye girmeden yaklaşık 5 yıl önce Erzurum’un içme suyunun bu ovadaki su kuyularından karşılandığını vurgulayan Sönmez, “Üniversite yönetimi arazide su sondaj çalışmalarını ne zaman yapmış bilmiyorum. Ancak bölgede su seviyesi özellikle Mayıs ve Haziran ayında çok yükseliyor. 3-4 metreden su çıkıyor. Bölgede bir zamanlar motorlarla su çekilirken şimdi kuyulardaki su kendi cazibesiyle akar durumdu. Bu bilinen bir gerçek. 5 yılda bu kuyular kendi cazibesiyle akar duruma geliyorsa bir 5 yıl sonra ova kuş cennetine döner diye düşünüyorum” dedi.

Master tezi oldu

Bölgedeki arazinin yüksek lisans tezine de konu olduğunu vurgulayan Sönmez, “Uzmanlık alanım su. Yaklaşık 3 yıl boyunca geceli gündüzlü bölgede çalıştım. Ovada 3-4 metreden su çıkıyor. Özellikle Mayıs ve Haziran aylarında su seviyesi yükseliyor. Ovayı karış karış biliyorum. Üniversite yönetimi hangi dönemde sondaj çalışması yaptı bilmiyorum ama öyle görünüyor ki su yoğunluğunun az olduğu bir dönemde çalışma yapılmış. Ayrıca bölgede sondaja gerek yok zaten gözlemler yeterli oluyor” diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.