Erzurum Haber

Maho Ağa Sendromu

Maho Ağa Sendromu
Abdullah Taşbaşı
Abdullah Taşbaşı( abdullahtasbasi@zirve2000.com )
116 Kez
17 Temmuz 2020 - 19:26

Hepimiz biliriz Şener Şen ve Kemal Sunal’ın kült filmi Kibar Feyzo’yu.

Evlenme mücadelesi çevresinde Feyzo bize alt metinde dönemine ilişkin birçok şey söyler.

Filmdeki karakterlerin hepsi şahsına münhasırdır. Karakterleri canlandıran oyuncuların çoğu vefat etse de karakterler canlı kanlı 2020’de dahi içimizde yaşamaktadır.

Maho Ağa da onlardan biridir işte. Sınırsız sandığı egemenliği ve buyurganlığı içinde kendiyle ve etrafıyla çarpışır durur. Filmi Maho Ağa üzerinden anlatmaya kalksak sayfalar yetişmez belki de. Fakat dikkat çekici bir sahne var ki şöyle etrafımıza bakınca yeniden oynar durur.

Maho Ağa köyü ‘beylere’ tanıtıp kendini överken Kibar Feyzo’ya rastlar. Feyzo, başlık parası taksiti için öküzü satmış, kendisi öküz yerine tarlaya ekin ekmek için sapana koşulmuştur. Beyler şaşırır, ağaya sorar, sen nasıl ağasın, hani kullarının hiçbir eksiği yoktu, ‘bu devirde’ insan öküz yerine koşulur mu? Derken Maho Ağa etrafına kızar ve o klasik cevabı verir: ‘‘Allah belayızı versin, kullarımın halını soraram eydir eydir diyirsiz, niye bana haber vermisin, get benim eve iki tene öküz al, altı binde para verin’’. Ve sonunda Feyzo köy meydanında falakadadır.

Burada filmi de niyetimizi de bol bol anlatacak değiliz. Arife tarif gerekmez, hikâyeyi gözünüzün önüne getirin ve etrafınıza bakın.

Erzurum’un, Erzurumlunun şikâyetlerini, kendi şikâyetleriniz inceleyin. Herkesin bir yerlerden isteği, ricası var. Kim ki sorumlulara, kurumlara, yetkililere iletse bakacağızdan öteye cevap alınamıyor. Ne zaman ki köyün sahiplerine şikâyet iletilince -Maho Ağa’dan hallice şükür ki- sorunlar çözülmeye çalışılıyor.

Şehrimizin kraldan çok kralcıları ile mücadele bitmiyor. Suyunuz akmaz, kanalınız sorunludur bildirirseniz kırk dereden taş gelir; ama bir bağlantı çözerseniz taşlar suya dönüşür. Neyse ki Cumhurbaşkanlığımızın iletişim merkezi ve Kamu Denetleme Kurumu var da esas sahipler daha hızlı çözümler üretilebiliyor. Oysaki hiyerarşi doğru çalıştırılsa, şehrin emanetçileri emanete olanca sahiplik etse, bu kurumlar da daha ciddi işlerle uğraşıp vakitlerini bölmezler.

Biz şimdilik hikâyemizi alanlara emanet edelim. Umarız ki onlar da bir ders alır. Maho Ağalar da kalıcı değildir elbet.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.