Erzurum Haber

Mahallebaşı’na yürümeyi Erzurum’a yakıştıramıyorum

Mahallebaşı’na yürümeyi Erzurum’a yakıştıramıyorum
530 Kez
22 Mart 2013 - 15:07

Erzurum İl Emniyet Müdürü Halit Turgut Yıldız, kente hizmet borçlu olduğunu ifade ederek, memleketini başının üstüne taç ettiğini söyledi. Kan köylü olduğunu anımsatan Dadaş Müdür, “Erzurum Emniyeti’nin başarılı olmasını şehrimizi sevmeye borçluyuz, çünkü biz Erzurumluyuz” dedi.

Cengiz DURULAR / ERZURUM

Erzurum İl Emniyet Müdürü Halit Turgut Yıldız, modern polisliğin bütün nimetlerinden faydalanan şehrin bölgesinde bir lider olduğunu belirtti. Güvenlik teşkilatının başarısını çalışanların şehri sevmesine bağlayan Yıldız, kendisinin Kan köylü olduğunu ve doğdu kentle adeta özdeşleştiğini bildirdi. Çocukluk yıllarından örnekler veren Dadaş Müdür Yıldız, “Ben de her Dadaş gibi Erzurum’da doğmuş olmanın her zaman avantajını yaşıyorum. Kentin bir parçasıyım. Ben burada doğdum, ailemle birlikte uzun yıllar Erzurum’da yaşadık. Ailem halen daha buraya gidip geliyor. Ailem ve benim baya bir geçmişimiz var Erzurum’da. 1977 yılında ayrıldık Erzurum’dan… Hatıralarım çok memleketimden. Ben Kan köylüyüm. Şuanki adı Dadaşköy olan yerde doğdum. Çocukken arkadaşlarımla birlikte mantar toplardık. Kolla çelik, yedikule gibi Erzurum’un geleneksel oyunlarını oynardık. Kanköyü’ne yürüyerek gidip gelirdik, eskiden vasıta pek yoktu. Karlar arasında 1.5 kilometre yürürdük okula giderken… O zamanlar bir dere vardı. Dereye girip çıkardık küçükken… Erzurum’un ayrı bir yapısı var bende. Ben bu toprakların çocuğuyum” dedi.

“Erzurum’a hizmet borçluyum”

Doğduğu kenti bütün güzellikleriyle benimsediğini ifade eden Erzurum İl Emniyet Müdürü Halit Tuurgut Yıldız, başarının sevmekle doğru orantılı olduğunu kaydetti. Erzurum’a hizmet borçlu olduğunu hatırlatan Başmüdür Yıldız, “İnsan işini severse başarılı olur. Bir hikaye vardır. Bir genç köyden bir kızı sevdiği zaman o köyü köpeklerine kadar severmiş. Toptan severmiş. Biz de iyisiyle kötüsüyle, acısıyla, karıyla, kışıyla, soğuğuyla kısacası bütün güzellikleriyle bu kente bağlıyız. Erzurum’u başımızın üstüne taç ettik. Erzurum’a hizmet borçluyuz. Bu şehri çok içten seviyoruz. Erzurum Emniyeti’nin başarılı olmasını şehrimizi sevmeye borçluyuz, çünkü biz Erzurumluyuz. İnsan bir şeyi candan ciğerden severse daha büyük enerjiyle işlere sarılıyor” diye konuştu.

 

“Mahallebaşı’na yürümek”

Kentte gördüğü tespitleri sürekli analiz ettiğini bildiren Erzurum İl Emniyet Müdürü Yıldız, Erzurum’da olası herhangi bir olayda “Mahallebaşı’na yürüme” anlayışının bulunduğunu, bunun da Dadaşlara yakışmadığını söyledi.

Nevruz olaylarında bu davranışın tekrarlandığını dile getiren Yıldız, şöyle devam etti:

“Nevruz olayından örnek verirsek; sosyal medya üzerinden bunun bir aksiyon ve reaksiyon göstermekle ilgili bir tahrik durumuna ulaşacağını tespit ettik. Nevruzla ilgili onbine yakın facebook mesajı ve twit atıldı. Bana da mesaj geldi. Şehrin kendi dinamikleri dışında farklı dinamiklerinin de işin içine katılacağını öğrendik. Gerekli müdahale yapıldı. Maalesef kentte her olan olayda Mahallebaşı’na gitmek gibi bir davranış var. Bunu davranışı Erzurum iline yakıştırmıyorum. Biz bütün etnik gruplarla bu ülkeyi oluşturan mozaiğin bir parçasıyız. Bir Erzurumlu’nun bir olay geliştiği zaman Mahallebaşı’na gitmesi doğru değil. Bunu olumlu bulmuyorum. Bütün insanlarımız eşittir. Soğukkanlı olmak, sağduyulu olmak gerekir. Bir barış süreci yaşıyoruz. Bu sürece destek olmak gerekir. Binlerce yıldır hep birlikte yaşıyoruz. Hepimizin birbirini sevip, sayması, duygu ve düşüncelerini anlaması lazım.”

Yıldız ayrıca, kentin çirkin görüntülerle anılmasını istemediğini vurgulayarak, “Erzurum’un çirkin görüntülerle anılmasını istemiyoruz. Erzurum’un iyi hatıralar ve gözlerle okunması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.