Erzurum Haber - 24 Nisan 2019, Çarşamba

“Mağaraya kokudan girilmiyor”

25 Şubat 2014, 11:50
“Mağaraya kokudan girilmiyor”

Her yıl yüz binlerce Müslüman’ın hac ve umre ibadetlerinde ziyaret ettiği Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in hicret ettiği zaman Hz. Ebubekir’le saklandığı Sevr Mağarası’nın temizliği için Erzurumlu Ebubekir Taşbaşı 30 çöp kovası yaptırdı. Taşbaşı, kovaları kendi götürüp Sevr Mağarası’na koyacak.

Furkan NEHRİ/ERZURUM(ÖZEL)

Erzurumlu mucit Ebukekir Taşbaşı, Hz. Peygamber ile Hz. Ebubekir’in Medine’ye hicretleri sırasında Mekkeli müşriklerden saklandıkları Sevr Mağarası’nın temizliği için kolları sıvadı. Umre ziyareti sırasında bölgeyi ziyaret edenlerin çöplerini rastgele atmalarına kızan Ebubekir Taşbaşı, Erzurum dönüşünde 30 adet çöp kovası yaptırdı. Kovaları tamamlayan Taşbaşı, bunları Sevr Mağarası’nın etrafına yerleştirmek için Suudi Arabistan’a gitmek üzere yola çıktı.

Bundan iki yıl evvel Umre için kutsal topraklara giden ve Erzurum’da Dadaş Mucit olarak bilinen elektrik teknisyeni Ebubekir Taşbaşı, Sevr Mağarasını temizlemek için hayır sahiplerinden destek alarak çöp kovaları hazırladı. Peygamber Efendimizin hicret ettiğinde saklandığı ve örümcek mucizesinin yaşandığı Sevr Mağarasına, her yıl milyonlarca insan ziyaret ederek namaz kılıyor. Fakat Taşbaşı’nın iddiasına göre ibadete giden Müslümanlar, ellerindeki pet şişe ve diğer çöpleri atacak yer bulamayarak etrafa bırakıyor. Sevr Mağarasının kokudan içeri girilmeyecek vaziyette olduğunu söyleyen Dadaş Mucit, hayır sahiplerinin de yardımlarıyla 30 adet çöp kovası hazırladı. Suudi Arabistan’a gönderilmek üzere hazırlanan çöp kutularının üzerine de ‘Dadaş Mucit’ yazan Taşbaşı, bunu bir protesto amaçlı yaptığını söylüyor.

“Mağaraya kokudan girilmiyor”

Müslüman’ın temiz olması gerektiğini söyleyen Dadaş Mucit, neden böyle bir şey yaptığını ise şöyle anlattı; “Bundan önce umre için Arabistan’a gittim. Kutsal topraklarda milyonlarca insan var. Tabi ki temizlik noktasında merkezde önemli çalışmalar olsa da kutsal mağaralarda bu titizlik ve özen gösterilmiyor. Maalesef Arap devleti bizler için çok kutsal olan ve İslam’ın yaygınlaşması noktasında çok önemli bir yere sahip olan Sevr Mağarasında her hangi bir temizlik çalışması göremiyoruz. Mağaraya namaz kılmak için giden Müslümanlar çöp kutuları bulamadıkları için her şeyi yere atıyorlar. Bunlarda birikince çok kötü bir koku yayılıyor. Umreyi bitirip geldiğimde çöp kutularını Erzurum’dan götürmeye karar verdim. Sağ olsun hayır sahiplerinin de destekleriyle 30 tane çöp kovası aldık. Bunları Sevr Mağarasının etrafına koyacağız” diye konuştu.

Suudi Arabistan devletinde çöpleri yerleştirme noktasında sıkıntı yaşayabileceğini fakat bununda yetkililere temizliği hatırlatmak için işe yarayacağını bildiren Dadaş Mucit, “Bunu koca Arabistan’da çöp kutusu yok diye yapmıyoruz. Elbette kimse bizim götüreceğimiz çöp kovalarını beklemiyor fakat amacımız bu yaşanan çirkin görüntüleri gündeme getirmek. Eğer çöp kutularını içeri bile sokamazsak en azından yetkililer bunu neden getirdiler diye sorduklarında verecek cevabımız var. Belki bundan böyle o kutsal mağara temiz tutulur. Tabi gönlümüz yine güzel şehrimiz Erzurum’dan giden çöp kovaların orda kalması” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*