Erzurum Haber

Kurtlara meydan okuyorlar

Kurtlara meydan okuyorlar
432 Kez
26 Mart 2013 - 10:43

Kandilli Kayak Merkezi’nde bulunan Gümüş(2) ve Berez(1) adlı iki köpek, 6 kilometrelik Kamp Merkezi’nde kuş uçurtmuyor. Bu kış sezonunda bir çok kez kurtların saldırısına uğrayan iki köpek, kurtları püskürttü. Köpekler, kampta idman yapan kayakçıları da adım adım takip ederek onları koruyor.

 

Nurullah PALA-ERZURUM/ÖZEL HABER

Kandilli Kayak Merkezi Tesis Sorumlusu Mustafa Tenim’e ait iki köpek beldede ve kamp merkezinde kuş uçurmuyor. İki yaşındaki çoban cinsi Gümüş ile bir yaşındaki Berez adlı iki köpek Kandilli Kayak Merkezi’nde ilgi odağı oldu. İri cüsseleri ile dikkat çeken Gümüş ve Berez, Kandilli Kayak Merkezi’nin emniyet subabı konumunda. İki köpek, 6 kilometre alana sahip kamp merkezini koruyor. Gece gündüz tesilerin etrafında tur atan Gümüş ve Berez, kamp yapan kayakçıları da antremanlar da adım adım takip ederek, sporcuları koruyor.

Kurtlara meydan okudular

Bu kış Kandilli, Merdiven, Cinis, Tazegül ve Gökçebük köylerinden bir çok köpeğin kurtlara yem olduğunu belirten Mustafa Tenim, sahibi olduğu iki köpeğin ise kurtlara yem olmadığını söyledi. Tenim, “Kandilli ve çevresinde su kış kurtlar yaklaşık 15-20 köpeği boğarak öldürdü. Bizim köpeklerimize de bir kaç kez gece saldırdılar. Ancak Gümüş ve Berez, kendilerine saldıran kurtları püskürttü ve beldenin dışına iterek, canlarını kurtardı. Özellikle aç kurtlar bu kış Gökçebük köyünde bir çok köpeği kendisine yem etti. Ama Gümüş ile Berez aç kurtlara yem olmadı.

Sporcuların idmanda yanında ayrılmıyorlar

Çoban cinsi iki köpek,  kayak sezonu boyunca Kandilli’de kampa giren Biatholncular ile Kayaklı Koşucuların adeta yakın koruması oldu. Sporcuların pistlerde yaptığı çalışmalarda Gümüş bir koldan Berez diğer koldan sporcularla birlikte koşarak onları korudu. İki köpeğin özelliklerini saymakla bitiremeyen Mustafa Tenim, “İnsanlara karşı uysal olan bu köpekler, yırtıcı ve yabani hayvanlara düşman. Bu köpekler tesislerin korumasında çok önemli. Kandilli beldesi sakinleri de Gümüş ve Berez iki iki sevimli köpeğin beldelerinde kurtlara karşı kalkan olmasından dolayı oldukça mutlular” şeklinde konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.