Erzurum Haber

Küçükler’i yıpratma kampanyası mı?

Küçükler’i yıpratma kampanyası mı?
705 Kez
23 Mayıs 2013 - 11:20

Erzurum’da günlerdir tartışılan Dumlu AVM’nin merdiven tadilatına son noktayı işletme sahipleri koydu. AK Parti Erzurum İl Başkanı Murat Kılıç ve belediye başkanlarını karşı karşıya getiren olayda sorun Başbakanlığa taşınacak. Dumlu AVM Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Dumlu, merdiven tadilatını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ileteceklerini söyledi. Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Dumlu, “Son dönemlerde yazılı ve görsel basında yaptığımız inşaatla ilgili bazı haberler çıktı. Biz de olan olaylarla ilgili bilgilendirme amacıyla bu toplantıyı düzenleme kararı aldık. Biz 1998 yılında bu binayı tuttuğumuzda kötü bir görüntü vardı. Sonra gelişen koşullar doğrultusunda bizler de yeni bir proje ürettik güzel bir görünüm için. Ama sonra merdiven işgali diye haberler yapıldı” dedi. Binayı İl Özel İdaresi’nden kiraladıklarını belirten işadamı Dumlu, “Biz binayı İl Özel İdaresi’nden kiraladık. Biz kapalı bir vitrin yapmayı planlıyoruz ilgili yerde. Projede 1 santimetre bile dışarıya çıkmadık, kaldırımı işgal etmedik. Hukukun dışına çıkmamız mümkün değil. Sözleşme neyse biz ona uyuyoruz.  Günümüz koşulları değişti. AVM’ler açıldı. Biz de kendimizi korumak ve geliştirmek adına yeni yeni çalışmalanın içerisine girdik. Kendimizi geliştirmek istiyoruz. İş yerimizi güzelliştirme arzumuz suç mudur sizce. Biz burada meşru bir ticaret yapıyoruz. Taşkınlık olayını daha yeni öğrendik resmi olarak” dedi.

Kılıç’a cevap verdi

AK Parti Erzurum İl Başkanı Murat Kılıç, geçen hafta parti il binasında düzenlediği basın toplantısında, Cumhuriyet Caddesi’ndeki Dumlu Alışveriş Merkezi önünde yapımı devam eden inşaatla ilgili değerlendirmede bulunmuştu. Kılıç, “Kaldırım üzerine inşaat yapmak hukuken mümkün mü bilmem ama etik ve estetik olarak doğru değildir. Biz bu konuyla ilgili belediye başkanlarımıza gerekli uyarıları yaptık. Bundan sonraki karar kendilerine aittir. Durumu düzeltmelerini bekliyorum. Düzeltmezlerse onun hesabını milletimize kendilerini verecektir” demişti. Bu ifadelerin toplantıda hatırlatılması üzerine Dumlu, Başkan Kılıç’a cevap verdi. Zafer Dumlu, “Etik anlamına dikkat çekmek istiyorum. Etik dendiğinde benden başka kimse pastanecilik yapamaz diye bir şey anlıyorum. Etik kelimesinde benden başka kimse caddede pastanecilik yapamaz diye bir algı oluşuyor bende. Murat Bey, bizim niyetimizi görmemiştir. Hukukun dışına çıkmadık. Tüm izinler alınarak bu iş yapıldı. Biz buradaki güzelliği kendimiz için yapmıyoruz. Etik anlamında şu öne çıkar benim düşüncemde bizden başka kimse pastacılık yapamaz caddede…” diye konuştu.

Merdiven tadilatı Başbakan’a taşınacak

Dumlu AVM Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Dumlu, kamuoyunun gündemini meşgul eden konuyu Başbakanlığa taşıyacağını ifade etti. Dumlu, “Biz bu konuyu Başbakanımıza sunacağız. Başbakanımız adil bir insandır. Zalim ve zulme karşı dik duran bir Başbakanımız var. Konuyu ona taşıyacağız. Başbakanımızı bilgilendireceğiz. Kesinlikle görselliğe, güzelliğe daha çok kişiyi çalıştırmaya dikkat eden bir Başbakanımız var. Bu sorunu Başbakanlığa taşıyacağız” şeklinde konuştu.

Küçükler’i yıpratma kampanyası mı?

İşadamı Zafer Dumlu’ya bir gazeteci, merdiven tartışmasının Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler’i bir yıpratma politikası olup olmayacağı yönünde bir soru sordu. Dumlu bu soruyu şöyle yanıtladı: “Ahmet Bey bizim arkadaşımızdır. Böyle bir şey olduğunu tahmin etmiyorum. Bizi bu şekilde kullanıyorlarsa onlara da yazıklar olsun. Bu işe alet olanlara yazıklar olsun. Bizler samimi insanlarız. Onu yıpratmak gibi bir şey varsa bizi de bu konuda basamak olarak kullanıyorsalar yazıklar olsun onlara… Hukuki yönden ne varsa yapacağız. Biraz merhamet, biraz vicdan olması lazım. O zaman biz bu şehirden çıkıp gidelim mi?

“Yıkılan alanın dışına çıkılmadı”

Dumlu ailesinin avukatı Ersin Beyazoğlu da, müvekkillerinin hukukun dışına çıkmadığını vurguladı. Beyazoğlu, “Şehrin genelinde kentsel dönüşüm çalışması var. Müvekkilimin yapmak istediği de budur. Bu iş yerinde 40 kişi çalışıyor. AVM’lere karşı bir duruş sergilemek ve ticaretlerini belli bir yere taşımak durumundalar. Bunları yaparken görselliğe de önem vermek zorundalar. Merdivenler yıkıldı, tadilat başladı. Yıkılan alanın dışına çıkılmadı. Hukuka ya da sözleşmeye aykırı davranma gibi bir durumda söz konusu değildir. Önemli olan önceki ve sonraki görüntünün kamuoyunda algılanmasıdır. Birileri ticaretten rahatsız olup bu konuyu başka mecralara taşımak arzusunda olabilirler” dedi.

Yakutiye Belediyesi ne dedi?

Bir süredir şehir gündemini işgal eden ve mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait binanın önünde yapılmakta olan tadilat çalışmalarıyla ilgili Yakutiye Belediyesi tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Yapılan yazılı açıklamada Erzurum İl Genel Meclisi Başkanı Bülent Taşkesenligil’in açıklamasına da atıf yapılırken, kısmen yanlış bilgiler nedeniyle kamuoyunun aydınlatılmasının amaçlandığı ifade edildi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“İl Özel İdaresi tarafından bahse konu alanla ilgili tadilat izni verilmiştir. Tadilat kararlarının Meclis iznine tabii olup olmadığı kurumun iç işleyişiyle ilgilidir. Yine kamuoyuna yapılan açıklamalarda tadilat yapılan alan ki, 1996 yılından itibaren binanın girişlerinin yapıldığı, vitrinin yer aldığı merdiven müştemilatıdır, 161 metre kare büyüklüğün olup önceden olduğu gibi, halen kaldırımda bulunmamaktadır. Yapılan açıklamalarda bu alanın kaldırım olduğu ifade edilmiştir. 161 metre kare alanın Yakutiye Belediyesi’ne ait olduğu, mevcut düzenlemenin imar hattı içerisinde olduğu kamuoyunca bilinmelidir. Bu alan 1996 yılında Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından bir karar ile, bahse konu bina tarafından müştemilat olarak kullanılabilmesini içeren karar, yine 1996 yılında ilgili belediye tarafından (Yakutiye Belediyesi) onaylı projesine uygun yapılmıştır.”

Tadilata mevzuat çerçevesinde izin verildi

Yakutiye Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, tadilata ilgili mevzuat çerçevesinde izin verildiği ifade edildi. Açıklamada şöyle denildi:

“Yakutiye Belediyesi, bu bilgiler ışığında yapılan tadilat ile ilgili olarak merdivenlerin yapımı için ilgili mevzuat çerçevesinde izin vermiştir. Ancak ortaya çıkan durumun değerlendirilmesi yapılan ve yapılacak uygulamaların ne yönde ilerleyeceğine dair sağlıklı karar verilmesi amacıyla 1996 yılından bu yana yapılan işlem, alınan kararlar özeti ile Büyükşehir Belediyesi Meclisine görüş sorulmuştur. Büyükşehir Belediyesi ve hukuk çevrelerinin görüşleri ışığında, alanla ilgili durum ortaya çıkacaktır. Bugün itibariyle söz konusu tadilatın da durdurulduğu bilgisini kamuoyu ile paylaşırız. Kamuoyunda bilgi eksikliği ve karanlık nokta kalmaması adına süreçle ilgili, yargıda devam eden bir konuya da atıf yapma gereğini hissediyoruz. İl Özel İdaresi geçtiğimiz yıl bahse konu alanla ilgili olarak proje sunmuş ve tadilat istemiştir. Projenin imar hattı dışına taşması nedeniyle tarafımızdan uygun bulunmadığı için talep reddedilmiştir. Bu kararımız İl Özel İdaresi tarafından yargıya taşınmış, mahkeme yürütmenin durdurulmasına karar vermiştir. Nihai karar Danıştay’dadır.”

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.