Erzurum Haber

Korsana tepki…

Korsana tepki…
466 Kez
26 Nisan 2013 - 11:16

Erzurum’da korsan satış yapan seyyar satıcıların sayısı her geçen gün artıyor. Bu duruma en büyük tepkiyi Erzurum Seyyar Gıda Giyim Züccaciye ve Pazarcılar Odası Başkanı İskender Aktepe gösteriyor.

Emrah AKKAYA/ERZURUM

Erzurum’un çeşitli cadde ve sokaklarına konuşlanan seyyar satıcılar ruhsatlı olarak çalışan pazar esnafı tarafından tepki topluyor. Bu tepkiler doğrultusunda harekete geçen Erzurum Seyyar Gıda Giyim Züccaciye ve Pazarcılar Odası Başkanı İskender Aktepe odasına üye olan bin 300 esnafın hakkını savunmaya çalışıyor. Aktepe bu sorunu çözmek için birçok kapıyı çaldığını belirterek, şuana kadar olumlu bir cevap alamadığını söyledi.
İskender Aktepe konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Odamıza kayıtlı bin 300 üyemiz var. Ama bunun yanında yapmış olduğumuz tespitlere göre de Erzurum’da odamıza üye olmadan devletine vergisini vermeden çalışan yaklaşık 250 kayıt dışı esnaf bulunuyor. Bu konuda belediyeler bize yardımcı olmalı ki kayıt dışı satış yapanların önüne geçelim. Kaçak esnaf olmasın herkes adil eşit bir şekilde vergisini vererek çalışsın parasını kazansın istiyoruz. Biz kayıtlı üyeler olarak devletin çizmiş olduğu kurallara uygun satış yapıyoruz. Ama kayıt dışı çalışan esnaf bizim ekmeğimizi kazanmamıza engel oluyor. Kayıt dışı çalışan esnafın getirdiği ürünler sağlık açısından çok uygun değil. Haftalarca satamadığı malı pazara getirip satmaya çalışıyorlar. Vatandaşın sağlığıyla da oynuyorlar kesinlikle kayıt dışı esnafın denetlenmesi lazım. Bakanlıktan bize yazı geldi. Yazıya göre 2013 yılında kayıt dışı esnaf kalmayacaktı, bizde bir komite kuracaktık. Bu komite pazarların sorunlarına çözüm üretecek, pazarlara kayıt dışı esnafın girmesine izin vermeyecek ve pazarların en iyi en dürüst şekilde hizmet vermesini sağlayacaktı. Anca biz bu komiteyi Erzurum’da kuramadık. Kuramadığımız için sorunlara da çözüm üretemiyoruz. Komiteyi kurmak için girişimlerimiz oldu fakat yetkililerden yeterli desteği göremedik. Bu beni de çok zor duruma düşürdü. Çünkü ben üyelerimin hakkını savunmak zorundayım. Bu yüzden yılmadan çalışmalarıma devam edeceğim. Umuyorum ki bu sorunları da halledip esnafımıza çözümü getireceğim” şeklinde konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.