Erzurum Haber - 06 Haziran 2020, Cumartesi

Koronada sınıfta kalan belediye…!

27 Mart 2020, 15:48

Dünyada pandemi olarak ilan edilen koronavirüs ülkemizde de baş gösterdi.

Haftalardır maddi manevi sıkıntılar çeken ülkemize genel anlamda Allah’tan yardım dilemekten dua etmekten başka bir şey gelmiyor. İnşallah en kısa sürede memleketimiz bu musibeti en az zararla atlatır.

Tabii burada dua ve inancımız dışında bize düşen özel görevler de var. Devletimizin aldığı tedbirlere kesinlikle uymalıyız. Her anlamda çevremize ve kendimize dikkat etmeliyiz. Hijyen kurallarını doğru ve eksiksiz uygulamalıyız. Mümkün olmadıkça dışarıya çıkışlarımızı asgariye indirmeliyiz.

Bu arada kendimiz kadar da etrafımıza bakmalıyız. Maske, eldiven vb. ürünleri kendimizi korurken pekâlâ takıyoruz. Takıyoruz da bunların kullanım süresi dolduğunda niye dışarı atıyoruz? Her gün sokaklarda yüzlerce maske, eldiven fırlatılmış bir çöp olarak karşımıza çıkıyor. Ayıptır, günahtır yahu!

Yaşlılarımıza azami desteği göstermeliyiz. İhtiyaçları varsa görmeli, elimizden geldiğince paylaşıma dikkat etmeliyiz. Son günlerde twitter vb. sosyal medya mecralarındaki ilgi manyağı, ruh hastalarını bir kenara koyup onlara nasıl yaklaştığımız ve nasıl yaklaşmamız gerektiğine dair hususları gözden geçirmeliyiz. Unutmayın ki virüs 65 yaş ve üzeri insanlardan bulaşmıyor. 65 ve yaş üzeri risk grubu sayılıyor. Yani hastalığa en az temas etmesi gereken kişiler!

Gel gelelim yazının başlığıyla birlikte niyetine.

Koronavirüs baş gösterdiğinden beri gözlemlerimiz nazarında belediyelerin sınıfta kaldığını düşünüyorum. Acil eylem planımız olmadığı için bocalamış da olabiliriz. Yine de bunlar hemen telafi edilecek konulardır.

Belediyelerin dezenfekte ekipleri olabildiğince yere ulaşıyor. Başta belirli noktalara, seçilmiş alan ya da kişilere (ait) hizmet ediyor gibi görünse de Başkanın açıklamasına göre hiçbir ayrım yapılmadan özel, kamu herkese ulaşacaklarmış. İhtiyaç duyuyorsanız hemen yetkilileri bilgilendiriniz.

Sokaklar iki haftadır pislik içinde. Çaykara Caddesinden başlayarak Atatürk Evi Sokağı ve Cumhuriyet Caddesine çıkıldığında inanılmaz manzara ile karşılaşıyoruz. Hiç mi aklınıza gelmiyor halkın en çok kullandığı bu noktalar? Kaç gündür iletmemize rağmen bazı yerlere ulaşılıyor, bazı yerler es geçiliyor. Sokakları ve caddeleri yıkamada hiç olmadığı kadar geriye düşüldü.

Halk otobüslerinin durumu yine aynı şekilde facia. Alınan önlemler uygulanmıyor bir türlü. Otobüsler hınca hınç insan doluyor. En kısa sürede birkaç önlem almak zorundayız. Yaşlıların binişleri tamamen olmasa da saatlerle kısıtlanmalı. Ek seferler daha çok konulmalıdır. Yolcu kapasitesine riayet edilmelidir. Kaldı ki virüsten birkaç gün önce dahi üniversite minibüslerine sayı ile yolcu alınmasını dikte edenler ne hikmetse üst üste otobüse binen insanlara gözlerini kapatıyor.

Son olarak da bir şikâyeti daha bildirmek istiyorum ki Erzurum Belediyemiz İşhanların, pasajların vs. dükkânlarını boyarken, çatılarını-bacalarını tadilattan geçirirken halkın isteklerine görev alanımız değil diye girmiyor. Bina içi patlamış pis su tesisatımızın tamiri için

başvurduğumuz belediyemizin hizmet alanına burası girmiyor ama Cumhuriyet İş Merkezinin tabelasından çatısına kadar yapılmasını görev addediyorlar. Bu da kamuoyunun takdirinedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*