Erzurum Haber

KIŞLA HARAP OLMUŞ

KIŞLA HARAP OLMUŞ
149 Kez
26 Ekim 2020 - 16:23

Erzurum/zirve2000 Yıllar önce Şahappaşa Tabyası’nda vatani görevlerini tamamlayan eski askerler, ziyaret ettikleri kışlanın son halini görünce şaşkına döndüler. Görev yaptıkları taburun harabeye döndüğünü gören eski askerler duygusal anlar yaşayarak yetkililerin bu tarihi mekanlara sahip çıkmasını istediler.

Cihat İncesu/ Pusula

Ülke savunmasında geçmişte önemli görevler üstlenen tabyalar, bugün ilgisizlikten ve bakımsızlıktan tel tel dökülüyor. Tarihte önemli görevler üstlenen ve uzun yıllar Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sorumluluğunda olan tabyaların, askerin çekilmesiyle birlikte kaderine terkedilmesi, duyarlı vatandaşları üzüyor.

80’li yıllarda Şahappaşa Tabyası’nda askerlik yapan vatandaşlar, WhatsApp’ta ‘Şahappaşa Tabyası’ diye grup kurarak aralarında haberleşmeye başladılar.  Erzurum’da yaşadıklarını,  unutmayan duyarlı insanlar, Şahappaşa Kışlası’nda toplanma kararı alarak askerlik yaptıkları kışlada anılarını tazelemek istediler. Ancak bu sırada patlak veren koronavirüs salgını, gurubun programını ertelemesine neden oldu.

Ancak Bursa’dan Süleyman Onaran ve İzmit’ten Tevfik Mennanoğlu, pandemiye rağmen Erzurum’a gelerek vatani görevlerini yaptıkları kışlaya gittiler. Tarihi tabyanın virane halini gören eski askerler, öfke ile hüznü bir arada yaşadılar.

Gözyaşlarını tutamadı

Askerin çekilmesi ile tabya virane olmuş, hayvanların otladığı, uyuşturucu ve içki içenlerin mekanı haline gelmişti. Gördükleri karşısında gözyaşlarını tutamayan Tevfik Mennanoğlu, “Hayalimizde hep askerlik yaptığımız anlar ve mekanlar vardı. Ancak hayallerimiz buraya gelince yıkıldı. Etraf pislik içinde, tarihi tabyadaki çeşmeler kırılmış, taşlar yerinden oynamış. Yıllarca ülkeye hizmet etmiş bir mekanın bu perişan haline çok üzüldük. Yetkililere buradan sesleniyoruz, lütfen tarihimize sahip çıksınlar” dedi.

Pandemiden sonra geleceğiz

Tıpkı 38 yıl önce olduğu gibi tarihi Bonet’in önünde asker selamı veren Süleyman Onaran ise en kısa sürede toplanarak yeniden geleceklerini söyledi. Onaran, “ Salgından sonra mutlaka Şahappaşa Tabyası grubu olarak daha kalabalık şekilde Şahappaşa Tabyasını ziyaret edeceğiz. Buradaki tarihi dokunun korunması için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

Şahap Paşa Kışlası (Tafta Tabya) : Doğu‘dan gelebilecek saldırılara karşı koymak amacıyla, boğazlara ve yollara hakim tepeler üzerine kurulan 21 tabyadan birisi olan Tafta Tabya, Tafta köyü ile Köşk Köyü arasındaki tepe üzerine inşa edilmiştir. 1884 – 1896 yılları arasında yapılan tabyaların planını çizen Şahap Paşa’nın ismine atfen “Şahap Paşa Kışlası” olarak da bilinmektedir. Tortum istikametinden gelecek tehlikeyi engellemek ve Karagöbek Tabyasına destek olmak için yapılmıştır. Tafta Tabyası içteki oval merkezi kısımla bunu kuzeyden yarımay şeklinde kuşatan topçu odaları ve mekanlardan meydana gelmektedir.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.