Erzurum Haber

Kilosu 5 lira…

Kilosu 5 lira…
366 Kez
15 Mayıs 2013 - 10:41

Emrah AKKAYA PUSULA-ERZURUM
Doğu Anadolu’nun yüksek kesimlerinde yetişen ve halk arasında doğunun muzu olarak bilinen eşkının fiyatı muzu solladı.

Baharın gelmesiyle manav tezgahlarında yerini alan yöre bitkilerinden olan eşkın 5 liradan satışa sunuldu. Muzun 3-4 lira civarında satıldığı tezgahta 5 lira etiket konulan eşkın, görenleri de şaşırtıyor.

Diğer adı da rivis olan eşkın Mayıs ayının ortalarından Haziran ayının ilk haftasına kadar geçen dar bir zamanda çıkıyor. Köylüler tarafından toplanarak pazarlarda satılan eşkın hafif mayhoş bir tada sahip.Eşkının yenen kısmı  ise genç sürgünleri. Yaklaşık 20-30 günlük süre boyunca toplanarak satılan bu sürgünler kabuğu soyularak ve tuza batırılarak yenir. Hazımsızlık ve mide yanmaları dahil pek çok rahatsızlığa iyi geldiği yöre halkı tarafından bizzat denenmiş ve ispatlanmış olan eşkın şeker hastaları tarafından da özellikle aranıyor. Yeni çıkmış genç sürgünleri yenildiği gibi, toprak altında kalan kök kısmı da, çıkarıldıktan sonra iyice yıkanır ve kaynatılarak süzüldükten sonra çay olarak içilir. Sabahları aç karnına içilen ışkın çayı yüksek olan şekerin düşmesini ve dengelenmesini sağladığı belirtiliyor.

Eşkın, ayrıca ayrıca iştah açar,vücudu kuvvetlendirir.Mide ve bağırsak gazlarını giderir.Sarılık ve çocuk havalesi durumlarında da kullanılır.Eşkın, zengin vitamin ve mineral deposu.

……………..

 

 

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.