Erzurum Haber

KIBRIS unutuldu

KIBRIS unutuldu
408 Kez
21 Temmuz 2013 - 14:42

Kıbrıs Barış Harekatının 39’uncu yıl dönümü dolayısıyla Erzurum ve Kars’ta basın toplantısı düzenleyen gaziler yalnız kaldı. Erzurum Muharip Gaziler Derneği Erzurum Şube Başkan Salih Mesci ve Kars Şube Başkanı Yüksel Öztürk, 20 Temmuz 1974’te yaşanan Kıbrıs Harekatını anlatarak bir daha o günlerin yaşanmamasını temenni ettiler.

Furkan NEHRİ/ERZURUM

KIBRIS Barış Harekatı’nın 39’uncu yıldönümünde gaziler yalnız kaldı. Erzurum ve Kars’ta gaziler bu önemli gün sebebiyle açıklamalar yaparken yanlarında bir devlet görevlisi, bir siyasetçi ve herhangi bir sivil toplum örgütü temsilcisi yer almadı.

Muharip Gaziler Derneği Erzurum Şube Başkanlığı tarafından Kıbrıs Barış Harekatı’nın 39’uncu yıl dönümü nedeniyle gazilerinde katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Kıbrıs Barış Harekatının Türk tarihine altın harflerle yazıldığını söyleyen Şube Başkanı Salih Mesci, “Türk Ordusu, 20 Temmuz 1974 günü, Kıbrıs’a başarılı bir hareket icra ederek, Kıbrıslı Türk’ü yok olmaktan kurtarmış, Kıbrıs Türk’ünü 1878 yılından beri hasret duyduğu özgürlüğe kavuşturmuştur. Böylece Yunanistan’ın Enosis hayali de Akdeniz’in karanlık sularına ebediyen gömülmüştür. Senelerdir Kıbrıs’ta her türlü şiddet ve zulme uğrayan Kıbrıs Türk’ü hiçbir zaman pes etmemiş 20 Temmuz da Mehmetçikle kucaklaşana kadar, Türklüğünü ve varlığını korumasını bilmiştir. 20 Temmuz yavru vatanın anavatana kavuştuğu gündür. Kıbrıs bu gün barış ve huzur içindedir” dedi.

Kıbrıs gazilerinden övgüyle bahseden Mesci, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sonsuza dek yaşayacağını söyledi. Mesci, “Kıbrıs Barış Harekatının kahraman gazileri. Sizler 20 Temmuz 1974’te Türk tarihine altın bir sayfa, savaş meydanlarında Türk milletinin yenilmezliğini sizden önceki kahramanlar gibi ispat ettiniz. Yüce Meclis sizleri en büyük onur olan Gazilik ile onurlandırmıştır. 39 yıl sonra yine coşkuluyuz. Gaziler olarak vatanımıza savaş meydanlarında, hizmet etmenin gururunu yaşıyoruz. Şuna inanıyoruz ki  Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sonsuza dek hür ve bağımsız yaşayacaktır. Bunun en büyük teminatımız şehit ve gazilerimizdir” diye konuştu.

 

Kıbrıs türkü, 39 yıldır özgür ve bağımsız yaşıyor

Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 39’uncu yıl dönümü nedeniyle açıklamada bulunan Muharip Gaziler Derneği Kars Şube Başkanı Yüksel Öztürk, 1974 yılında gerçekleştirilen Barış Harekatı’yla, o günden bu güne kadar Kıbrıs Türkünün özgür ve bağımsız bir şekilde yaşadığını söyledi.

Kıbrıs Barış Harekatı, 39’uncu yıl dönümünde Kars’ta hiçbir tören, etkinlik ve hatta kandil mesajları gibi dahi kutlanmazken Muharip Gaziler Derneği Kars Şube Başkanı Yüksel Öztürk, başka Kıbrıs Fatihi dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ve şehitleri rahmetle andı ve gazilere de uzun ömür ve sağlık diledi.

Merhum Bülent Ecevit’in Kıbrıs Harekatı sırasında tarihe geçen “Biz aslında adaya savaş için değil, barış için geldik” sözlerini de hatırlatan Başkan Öztürk, yaptığı açıklamada: “Kıbrıs’ta Niko Samson liderliğinde EOKA’cı katiller 15 Temmuz 1974’de, Kıbrıs’ta darbe yaparak kontrolü ele geçirmişlerdir. Bu darbe aslında Türkiye’yi batıdan güneye kuşatıp, ülkemizi Akdeniz’den tecrit ederek yaşam alanımızı daraltmak isteyen Yunanistan’ın bir planıdır. 15 Temmuz darbesi ile Kıbrıs Adası’nın Yunanistan’ın kontrolüne girmesi Türkiye’ye karşı bir tehdit oluşturmuş ve Kıbrıs Türk’ünü de katliamla karşı karşıya bırakmıştır. Bu durum karşısında, garantör devlet olan Türkiye Kıbrıs’a müdahale etmek zorunda kalmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri, 20 Temmuz 1974 de havadan indirme, atma ve çıkarma ile başarılı bir hareket icra ederek duruma fiilen el koymuş ve Kıbrıs Türk’ünü olası bir katliamdan kurtarmıştır. Böylece, Kıbrıs’ı ilhak etmek isteyen Yunanistan’ın ENOSİS hayali  Ak Deniz’in karanlık sularına ebediyen gömülmüştür.

Kıbrıs Türk’ü, Kıbrıs’ın 1878 yılında İngilizlere terk edilmesinden 1974 yılına kadar, ada’da İngiliz ve Rum’un zulmüne uğramış ve yüz yıl esaret altında yaşamıştır. Her türlü eziyet ve zorbalığa karşı, Kıbrıs Türk’ü Kimliğini ve benliğini hiçbir zaman kaybetmemiştir. Ada 39 yıldır, barış ve huzur içindedir. Kıbrıs Türk’ü 20 Temmuz 1974’den itibaren, kendi vatanlarında ve kendi bayrağı altında, hür ve bağımsız yaşamaktadır.

Mehmetçiğin uğrunda kan döktüğü, can verdiği toprak artık Kıbrıs Türk’ünün vatanıdır. Vatan toprağı geri verilemez. Kaderine terk edilemez. Kıbrıs’ta Türk varlığını yaşatmak; gelecek nesillere ve bu topraklar uğruna şehit düşenlere karşı bir namus borcudur.

39 yıl sonra yine coşkuluyuz. Gaziler olarak, vatanımıza savaş meydanlarında hizmet etmenin gururunu yaşıyoruz. Şuna inanıyoruz ki; Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sonsuza dek ilelebet hür ve bağımsız yaşayacaklardır. Bunun en büyük teminatı şehitlerimiz ve gazilerimizidir.

Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit düşen arkadaşlarımızı, Kıbrıslı mücahitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi rahmetle anıyorum.  Hayatta olan gazilerimize ve Kıbrıslı kardeşlerimize Türkiye Muharip Gaziler Derneği adına sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.”

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.