Erzurum Haber

Kentsel dönüşümde yıldızı parlayacak

Kentsel dönüşümde yıldızı parlayacak
443 Kez
17 Ocak 2013 - 15:39

Yakutiye Belediyesi, Kentsel Dönüşüm Projelerinde ikinci aşamaya geçiyor. Hasanibasri Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Habipefendi ve Mehdiefendi mahallelerini içerisine alan 50 dönümlük kentsel dönüşüm alanı için ihale süreci başladı. Belediye Başkanı Ali Korkut, TOKİ’yi değil Erzurumlu firmaların tercih edileceğini söyledi. Hasanibasri Kentsel Dönüşüm Proje alanının satışından elde edilen gelirler, yeni kamulaştırmalar için kullanılacak.
İnşaat sektörü Yakutiye Belediyesi’nin ihale ve kamulaştırma çalışmalarıyla 2013 yılında yeni bir altın yıl yaşayacak. Belediye Başkanı Ali Korkut, yürüttükleri Kentsel Dönüşüm Projelerinde, ihale sürecine girildiğini belirterek, “İnşaat sektörü Yakutiye’nin kentsel yapım ve dönüşüm projeleriyle yeni bir sürece girecektir” dedi. TOKİ’yi değil Erzurumlu firmaları tercih edeceklerini belirten Belediye Başkanı Ali Korkut, amaçlarının üretilen artı değerin, para akışının Erzurum içerisinde dönüşüne katkı sağlamak olduğunu söyledi. Korkut, “Erzurumlu firmaları tercih edeceğiz, çünkü şehrin işsizlik sorununa katkı sağlamak istiyoruz. Yerli firmalarımızı istiyoruz, Erzurum’dan güçlü ve büyük sermayeli inşaat firmaları çıksın istiyoruz. Hasıla, oluşturacağımız artı değerler, Erzurum insanının yararına sunulacaktır, insanımıza aş, iş ve güç olacaktır.” ifadelerini kullandı. Erzurum Merkez Yakutiye İlçesinde, yeni yapılaşmanın önünü açacak, modern dönüşüme öncülük edecek ihale süreci, inşaat sezonu başlamadan tamamlanacak.
SEKTÖREL EKONOMİ HAREKETLENECEK
Hasanibasri Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 50 dönüm büyüklüğündeki alan 2013’ün ilk aylarında ihale yoluyla satışa sunulacak. 650 konut yapılacak alanda belediyenin önceliklerine özen gösterilecek. Yaşam alanları, sosyal donatıların içerisinde barındırılacağı proje çerçevesinde şehir merkezinde başlayan yenileşme, modern bir dönüşümü doğuracak.
İnşaat sektöründe 1300 dolayında kalemin varlığına işaret eden Ali Korkut, “Nasip olursa inşaat sezonuyla birlikte Hasanibasri Kentsel Dönüşüm’ün ikinci aşamasına, yani yapım sürecine gireceğiz. Alanın ihale süreci devam ediyor. Bu ihale şehir merkezinde modern ve insana her anlamda hitap eden yapılaşma sürecinin başlangıcını oluşturacak. İlk örnek alanımız burada hayat bulacak. İnşaat sektörü ticaretin, ekonominin her alanına, neredeyse şehirde herkese para akışını sağlayacak. Erzurum’un önünde, yeni bir ufuk, yeni bir süreç başlıyor” dedi.
PARALAR, YİNE KAMULAŞTIRMAYA KULLANILACAK
Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Hasanibasri kentsel dönüşüm projesinin arsa satışından elde edilen gelirin, yeni kamulaştırmalar için kullanacağının müjdesini de verdi. Erzurum merkezini yıkmak için ciddi kaynaklara ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Korkut, “Yakutiye İlçe sınırları maalesef gecikmiş bir kentsel dönüşüme sahne olmaktadır. Neredeyse ilçenin yüzde 70’i yıkılmaya yüz tutmuş, eski dönem ve düzensiz yapılaşmaya sahne olmuş alanlardan oluşmaktadır. Uzun bir sürecin içerisindeyiz. Yeni kamulaştırma çalışmaları için kaynak üretiyoruz, ihaleye çıkardığımız yerlerden elde edilen gelirleri yine kamulaştırma için harcayacağız. Arsa satışından elde edilen her kuruş, artı bütçeden önemli miktarda paraları kamulaştırmalar için harcayacağız. Bu döngü şehrin viranelerden tamamen temizlenmesine kadar devam edecektir” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.