Erzurum Haber

Kent meydanından sonra en büyük icraat

Kent meydanından sonra en büyük icraat
406 Kez
18 Şubat 2013 - 10:50

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, çalışmaların tamamlandığı zaman yalnızca tarihi eserlerin güz yüzüne çıkmakla kalmayacağını; Üç Kümbetler Projenin, Erzurum için sosyal yaşamı değişime uğratacak özelliklerini barındırdığını söyledi.

Erzurum’un Yakutile İlçe Belediye Başkanı Ali Korkut, Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Üç Kümbetler Projenin, Erzurum için sosyal yaşamı değişime uğratacak özelliklerini barındırdığını söyledi Çalışmalarına 2011 Ocak ayı itibariyle başlanan projenin, kış aylarında içeri çekilen yaşamı olumlu yönde etkileyeceğini belirten Korkut, kış aylarında ailecek vakit geçirilecek, etkinlik yapılacak alanlara kavuşulacağını ifade etti.

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, çalışmaların tamamlandığı zaman yalnızca tarihi eserlerin güz yüzüne çıkmakla kalmayacağını; Üç Kümbetler Projenin, Erzurum için sosyal yaşamı değişime uğratacak özelliklerini barındırdığını söyledi. Korkut, “Tarihi ve kültürel yapılar Erzurum’u yeni baştan tanımlanır noktaya taşıyacaktır. Halen amacı dışında kullanılmakta olan tescilli yapılar ülke ve bölge turizmine kazandırılması amacıyla peyzaj düzenlemeleri yapılacak, alan içerisinde özgün meydanları, araç ulaşım ağları ve otoparkları içinde barındıracak şekilde planlaması yapılacaktır. Butik oteller, yöresel yemeklerin sunulduğu kafeteryalar ve hediyelik eşya dükkanları, alışveriş ve kongre merkezi ve müze ile bölgenin turizm potansiyeli ve kapasitesi artırılacaktır” dedi.

Üç Kümbetler, tarihi kenti gün yüzüne çıkartacak

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Proje uygulama alanının, “geleneksel kent dokusu” olarak belirlenen, çok sayıda tarihi eseri barındıran kent merkezini oluşturduğunu belirtti. Korkut, proje alanında 30’dan fazla tescilli Erzurum Evi’nin yer aldığını anımsatarak, bu evlerin çevresin virane, metruk yapılarla sarılmış olduğunu hatırlattı. Ali Korkut, “Üç Kümbetler Cazibe Merkezi Projesi alanında yer alan tescilli Erzurum Evlerinin çevresi virane, yıkık ve metruk durumda bulunan sayısız yapıyı barındırıyordu. Alan yaklaşık 150.000 m2’dir. Bu alan, Erzurum kent merkezinde, geleneksel ticaretin sürdürüldüğü ancak bölgede yer alan geleneksel yapıların bakımsızlığı nedeniyle, tarihi merkez niteliği kaybolmaya başlayan bir kentsel alandır. Bu alanda öncelikli olarak kamulaştırma yapılması gerekmekte ve bu tarihi merkez niteliğini yok etmeye başlayan yapılar alandan uzaklaştırılmalıdır. Bizde Proje kapsamında 65.500 m2 alanda kamulaştırma yapıyoruz. Yüzde 97 oranında kamulaştırmalarımızı tamamlamış durumdayız. Arsa bedeli olarak 15 milyon, enkaz bedeli ise yaklaşık 8.500.000 TL civarındadır. Projenin toplam bedeli ise 70 milyon lira civarındadır” şeklinde konuştu.

Proje kapsamında, temizlenen 150.000 m2 alanda Kent Müzesi, , Alışveriş Merkezi, Fuar Alanı ve Kongre Merkezi, ve Butik Oteller inşa edilecek. Ayrıca alanda geleneksel üretimler canlandırılacak. Ali Korkut, geleneksel üretim alanlarında kurslar açılacağı, çeşitli teşvikler ile turizme yönelik imalathanelerin yer alacağını söyledi. Korkut, projenin yalnızca tarihi eserleri gün yüzüne çıkartmayacağını, aynı zamanda Erzurum ekonomisinin yeni temelleri üzerine burada inşa olunacağını ifade etti. Ali Korkut, “Erzurum’a ait dünden bugüne ne üretilmiş ise onların tamamını içeren atölyeler yer alacaktır. Ustalar getirterek kaybolmaya yüz tutmuş üretim dallarını yeniden canlandıracağız. Bölge gerçek anlamda cazime merkezine dönüşecektir. Üç Kümbetler, benim için hayati bir projedir. Yaptığım birçok şeyin önünde Üç Kümbetler Cazibe Merkezi Projesi yer almaktadır. İnşallah Rabbim bu projeyi tamamlama fırsatı verir.” Dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.