Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

Katliama Türkler uğradı

Katliama Türkler uğradı
25 Nisan 2013 - 11:11

Türk – Ermeni İlişkileri Müdürü Doç. Dr. Erol Kürkçüoğlu, asıl soykırımın Türklere yapıldığını belirterek, ellerinde belgeler olduğunu söyledi. Kürkçüoğlu ayrıca bu gerçeği hem Ermeni yetkililerin hem de dünya ülkelerinin bildiğini ifade ederek, asıl amaçlarının ülkeler arasındaki huzuru bozmak ve mücadeleyi devam ettirmek olduğunu vurguladı.

Kürkçüoğlu gerçeği herkesin bildiğini fakat işlerine gelmediği için anlamamazlığa verdiklerini dile getirerek, “ Sevk ve İskan kanunu kesinlikle bir soykırım kanunu değildir. Biz soykırımı bir insanlık ayıbı olarak sayarız. Sevk ve İskan kanununda Ermeni kelimesi bile geçmemektedir. Sadece kanunda devlete baş kaldıran çetelerden bahsediliyor. Çetelerin ırkı dini veya hangi devletten olduğu bahsedilmiyor. Bu kanunda ele alınan silahlı çetelerdir. O günün zor şartlarında devletin 7 cephede savaştığı bir zamanda Osmanlı devleti bir idari tedbir olarak sivil halkın katlini önlemek için 24 Nisan 1915’te Sevk ve İskan Kanun’unu çıkardı. Şunu herkes bilmeli Osmanlı Devleti modern ve sosyal bir devlettir ve yaşla kuruyu ayırt edebilme özelliğine sahip bir yönetim anlayışına sahiptir. Bu Sevk ve İskan Kanunu’ndan Katolik, Protestanlar ve Ermeniler sorumlu tutulmamıştır. Ama 2 ayrı bölgede Kafkasya’da  Doğu Anadolu’da, Erzurum, Muş, Bitlis, Mersin ve İskenderun’da silahlı çetelerle mücadele edilmiştir. Çetelere karışmayan masum olan insanlar  Sevk ve İskan Kanunu’ndan sorumlu tutulmamıştır.”dedi.

Katliama Türkler uğradı

Atatürk Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından araştırmalar yapıldı. Atatürk Üniversitesi Türk – Ermeni İlişkileri Müdürlüğü tarafından yapılan bu kazılarda katliama uğrayanların Müslüman Türkler olduğunu belgeler ve kazı çalışmalarıyla ortaya koyuldu. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde tespit etmiş olduğumuz kadınlar ve çocukların katledildiği 185 toplu mezar bulunmakta. Osmanlı  arşivlerinde de kayıtlı 519 bin şehidimiz var. 1919 yılın da düzenlenen Paris Konferansın da bu 519 bin şehidin kayıtlı bulunduğu belgeyi masaya koyduk.  Özetle 1914 ve 1919 yılları arasında bu bölgede Müslüman Türk insanı kendi evinin kapısının önünde, kendi bahçesinde Taşnak çeteleri tarafından katledilmiştir. Bu soykırımı Türklerin yapmadığını Ermenilerde bütün dünya ülkeleri de biliyor. Fakat ülkeler arası kavgayı mücadeleyi arttırmak için bu olay ülke parlamentolarına taşınıyor. Bizde Türk tarihçiler olarak elimizdeki belgelere dayanarak bu bölgede bir Türk katliamı yapıldığını söylüyoruz.” şeklinde konuştu.

Ermenistan Devlet Başkanı da taşnak kökenli

Kürkçüoğlu, basın açıklamasında şuanki Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan  Taşnak kökenli olduğunu söyledi. Ermeni ve Türk ilişkilerinin düzelmesi gerektiğini ifade eden Kürkçüoğlu, “Her şeyi bir tarafa bırakıp Ermenilerle iyi komşuluk ilişkilerini geliştirmemiz gerekiyor. Bu noktada ilk adımı atan hep biz olduk. Çok yakın tarihte ilişkileri düzeltmek için Ermenistan’da milli maç yapıldı. Cumhurbaşkanımızda maçı gidip izledi. Belki bir futbol maçı dostluk maçına dönüşürde iki ülke arasında iyi ilişki kurulur diye düşünüldü. Bu olaydan sonra bir taşnak olan Ermenistan Devlet Başkanı Sergey Sarkisyan, yaptığı açıklamada biz Karabağı işgal ettik gelecek nesilde Ağrı Dağı’nı işgal etsin demişti. Aslında Karabağı bile onlar işgal etmedi. Karabağı Ruslar işgal edip onlara bıraktı. Ayrıca Ağrı Dağı 2 bin yıllık bir Türk bölgesidir.  Bu tarz bir açıklama bizi çok üzmüştür. Ermenistan 24 Nisan sendromundan kurtulsun. Ermenistan’ın bu sorunları çözmesi için Türkiye ve Azerbaycan’la arasını düzeltmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.