Erzurum Haber

Karadayı binaları inceledi

Karadayı binaları inceledi
393 Kez
13 Haziran 2013 - 10:58

Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin uygulamalı ders kapsamında yaptıkları 6 katlı binaları inceleyen Karadayı Group Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Metin Karadayı, “Derslerde verilen bilgilerin uygulamaya dökülmesi, geleceğin mühendislerinin yetişmesinde önemli rol oynayacaktır” dedi.

Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri, ‘Betonarme Yapıların Davranışı’ dersi kapsamında teorik bilgilerini pratiğe geçirerek 1 / 10 ölçeğinde 6 katlı iki apartman inşa etti. İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulkadir Cüneyt Aydın’ın

60 öğrencisi 5 aylık çalışma sonunda binalar, 100 metre karelik dairelerde kullanılan betonarme sistemle oluşturuldu.

Karadayı binaları inceledi

Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin uygulamalı ders sırasında yaptığı binalar, inşaat sektörünün güçlü ismi Karadayı Group Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Metin Karadayı’nın dikkatini çekti. Palandöken ilçesinde New City projesiyle Erzurum’a modern bir yaşam alanı sunmak için çalışmalara start veren Karadayı, Mühendislik Fakültesi’ni ziyaret etti. Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Totik ve öğretim üyesi Doç. Dr. Abdulkadir Cüneyt Aydın’la görüşen Karadayı, uygulamalı derse destek verdi. İnşaat sektöründe yetişmiş eleman probleminin bu tür eğitimlerle giderileceğini belirten Karadayı, “Okulu bitiren arkadaşlarımız iş hayatına atıldıklarında beklenen başarıyı sağlayamıyorlar. Derslerde öğrendiklerini bu tür uygulamalarla pratiğe dökmeleri çok daha başarılı mühendisler yetişmesini sağlayacaktır” dedi.

İkili öğretime katılan öğrenciler tarafından yaptırılan 6 katlı apartmanların yapımı hakkında Karadaya’ya bilgi veren Doç. Dr. Abdulkadir Cüneyt Aydın, uzun süreden beri planladıkları uygulamalı dersi ilk defa bu yıl gerçekleştirdiklerini söyledi. Apartmanların planlanmasından yapımına kadar her aşamasında öğrencilerin imzası bulunduğunu ifade eden Aydın, “Öğrencilerimiz derslerinde öğrendikleri bilgileri bu yapılan binalarda bizzat hayata geçirdiler. Yaptıkları binaların yükselmesi onları da mutlu etti, heyecanlandırdı” diye konuştu.

 

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.