Erzurum Haber

Karaca’ya yeni görev

Karaca’ya yeni görev
329 Kez
12 Haziran 2013 - 15:58

Geçtiğimiz hafta sonunda Ankara’da yapılan Türkiye Matbaacılar Federasyonun 2. Olağan Genel Kurulunda Erzurum Matbaa-Kırtasiye ve Tabelacılar Esnaf Odası Başkanı Hikmet Karaca, Türkiye Matbaacılar Federasyonu Konsey Başkanlığına seçildi.
Konu ile ilgili bir açıklama yapan Hikmet Karaca, ‘Sektörümüzün sorunlarına Bakanlık nezdinde çözümler üretebilmek ve her türlü sıkıntılarında üyelerimizin yanında olmak için bu ağır görevi üstlenmiş bulunuyorum. Amacım bir köprü gibi sektörün sorunlarını bize uzak görünen ilgili makamlara eksiksiz ve noksansız olarak ulaştırmaktır. Esnafımızın kredi, vergi, stopaj, sigorta primi ile ilgili bakanlık nezdindeki çalışmalarımız devam edecektir. Bilgisayar ortamında fatura düzenlenmesi ile ilgili çalışmaların yakından takipçisi olacağız. Bu konuda Esnafımızın mağduriyetini, eğer örgütlü bir şekilde çalışabilirsek (bunu da yapmaya çalışacağız) matbaacı esnafını bekleyen büyük bir tehlikenin önüne geçmiş olacağız. Her ay mutat olarak esnafımız ile toplantılar yapmak suretiyle sorunlarımızı genel merkez aracılığıyla ilgili makamlara aktarmış olacağız. İlimizden bir Matbaacının Türkiye Matbaacılar Federasyonu Konsey Başkanlığına seçilmesi küçümsenmeyecek bir başarıdır.’ dedi.
SİGORTA VE BAĞ-KUR PRİMLERİ ÇOK YÜKSEK
Karaca, Kredi faizleri, kredi kartlarının gecikme faizleri, esnaf kefalet kooperatiflerindeki kredi alma durumunda olan esnafa çıkarılan zorlukların sigorta primlerinin çok yüksekliği ve vergi matrahlarındaki artışlar esnafı zor durumda bıraktığını belirterek, “Yürürlükten kaldırılan 5084 sayılı teşvik yasasının yerine henüz yeni bir teşvik yasasının gelmemiş olması, yeni teşvik yasası ile ilgili yapılacak düzenleme ise mevcut esnafa ve özellikle küçük esnafa bir katkı sağlamayacaktır. Bu olumsuz durum ekonomik olarak zor durumda olan esnaf ve sanatkârımızın sıkıntılarını daha da arttırmıştır. Ayrıca sadece matbaacı esnafının değil, ilimizdeki bütün esnafın yanında olacağımızı, koordineli bir şekilde çalışmayı başarabilirsek sesimizi federasyonlar aracılığı ile daha etkili bir şekilde ilgili makamlara ulaştıracağımızı umuyorum” diye konuştu.
TÜRKİYE KREDİ KARTLARI İÇİN TAM BİR CENNET
Esnafa yönelik kredi faizlerinin aşağılara çekildiği bir ortamda, kredi kartı gecikme faiz oranlarının aylık yüzde 5.5, 6’larda seyretmesinin hükümetin ekonomik yaptırımları ile bağdaşmadığını anlatan Karaca, “Yabancı sermayeli bankalar için cennet haline gelen Türkiye’de her geçen gün yeni şubeler açılmaktadır. Özellikle esnafın kullandığı işletme kartlarındaki yüksek faiz oranlarına bir de gecikme faizleri uygulandığında bu faiz oranları aylık yüzde 10’ları bulmaktadır. Sayın Başbakanımız da Pazar günü yaptığı konuşmada bu haksız uygulamaya değinmiş ve kredi kartı faizlerinin çok yüksek olduğunu beyan etmiştir. Özel bankaların bu keyfi uygulamaları esnafımızı ziyadesiyle mağdur etmektedir. Hükümetin öncelikli işlerinden bir tanesi de bir an önce bu haksızlığa dur demek olmalıdır” şeklinde konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.