Erzurum Haber

Karabacak’ı duygulandıran hediye

Karabacak’ı duygulandıran hediye
775 Kez
29 Ağustos 2013 - 10:50

Güreş tarihinin efsanesi Erzurumlu Reşit Karabacak’ın ismi doğduğu köy olan Akdağ’daki ilkokulda yaşayacak. Yapılan jeste karşılık İl Güreş Temsilcisi Selami Topaloğlu ile birlikte Erzurum Milli Eğitim Müdürü Abdullah Bilge’yi ziyaret eden Efsane Güreşçi, sürpriz bir hediye aldı.

Furkan NEHRİ/ERZURUM

Türk Güreş Tarihi’ne ismini altın harfler ile yazdıran Avrupa, Balkan, Akdeniz Oyunları birincilikleri bulunan 59 yaşındaki eski milli güreşçi Reşit Karabacak, doğduğu köydeki okula ismini veren Erzurum Milli Eğitim Müdürü Abdullah Bilge’yi makamında ziyaret etti.

1970-1990 yılları arasında Türk Bayrağını birçok uluslar arası müsabakada dalgalandıran Erzurumlu Karabacak’ın ismi Yakutiye İlçesine bağlı olan Akdağ Köyü’ndeki İlkokula verildi. Bu jest üzerine teşekkür ziyaretinde bulunan Karabacak, gösterilen değerden dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek, isminin verildiği okulun tüm ihtiyaçlarını karşılayacağını söyledi. Karabacak,“Müdürümüzün talebe ve öğretmenlere verdiği değeri bize de verdiğini görmek beni çok mutlu etti. Doğduğum köydeki okulun isminin adıma değiştirilmesinden dolayı da çok mutlu oldum. Bende ismimin verildiği Reşit Karabacak İlkokulu için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım” diye konuştu.

“Şimdiye kadar yapılmaması eksiklikti”

Ziyaretten ötürü duyduğu memnuniyeti dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Abdullah Bilge de, Karabacak’tan övgü eli bahsederken, şimdiye kadar bu ismin verilmemesini eksiklik olarak gördüğünü kaydetti. Bilge, “Geçtiğimiz yıl Akdağ Köyü’ndeki okulumuzun, Reşit Karabacak, gibi güreş tarihinde ismi olan birinin adı teklif edilince ben çok heyecanlandım. Şimdiye kadar bunu yapmamamız bizim eksikliğimizdir. Reşit beyin isminin anılması, ata sporumuz olan güreşin sürekli olarak anılması demektir. Karabacak ismi 70’li yıllardan 90’lı yıllara kadar güreşte destan yazan bir isimdir. Kendisini her zaman takip etmişimdir. Galip geldiğinde gururlandığımız kadar yenildiğinde de üzüldük. Böyle güzellikleri unutmamak adına böyle bir isim değişikliği yaptık. Kentimize hayırlı olsun” dedi.

Karabacak’ı duygulandıran hediye

Eski Milli Güreşçi Reşit Karabacak ile birlikte Abdullah Bilge’yi ziyaret eden Güreş İl Temsilcisi Selami Topaloğlu da , güreş için güzel işlerin yapıldığını ifade ederek, “Reşit Beyin isminin verildiği okula girip çıkan öğrencilerin güreşe merakı ve hevesi artacak. Umut ediyoruz ki bu değerlerin ismi bir çok okula verilir. İnşallah güreş adına iyi olaylar oluyor ve olmaya devam edecektir” diye konuştu. İl Milli Eğitim Müdürü Abdullah Bilge, 1966 yılında Reşit Karabacak’ın ilkokul diploma defterini çerçeve yaparak hediye etti. Bu sürpriz karşısında oldukça duygulanan Karabacak, listede ismi olan arkadaşlarını da hatırladığını söyledi. Yaklaşık 50 yıllık diplomayı bir müddet inceleyen Karabacak, eski günleri yad etti.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.